Aihe: Festareita kesällä Euroopassa?
1
naakka
09.03.2009 18:34:30
Heippa
 
Tarkoituksena oli lähteä Sweden Rockiin kesällä mutta aikataulut eivät taida mahdollistaa sitä reissua. Kotimaiset festarit eivät oikein omaan makuun istu joten olisi kiva kuulla muiden kokemuksia aiheen tiimoilta.
 
Siis missä on ollut hyvä meininki aikaisempina vuosina, entä missä olet havainnut olevan parhaat kiinnitykset ensi kesälle? Ehdotella sopii myös niitä pienempiä festareita, Kildet, Szigetit sun muut on tiedossa..
Kovaa peliä!
carlos
09.03.2009 19:16:12
Where the action is räjäytti pankin kyllä meikäläisen kohdalla viime kesänä. Yhden päivän festari Tukholmassa ja esiintyjinä mm. Foo fighters, Queens of the stone age, The Hellacopters, The Hives, Sahara Hotnights, Dirty Pretty Things.. Osui ainakin meikäläiselle hyvinkin nappiin kyseiset esiintyjät.
 
Nyt festari näyttäis olevan 12.-13. kesäkuuta eli samaan aikaan kuin provinssirock. Semmosia hemmoja kuin Neil Young ja Nick Cave olis ainakin mahdollisuus pällistellä.
 
http://www.wheretheactionis.se/
by the grace of God
kingdom
09.03.2009 19:39:50 (muokattu 09.03.2009 19:41:54)
edit: Siis missä on ollut hyvä meininki aikaisempina vuosina, entä missä olet havainnut olevan parhaat kiinnitykset ensi kesälle? Ehdotella sopii myös niitä pienempiä festareita, Kildet, Szigetit sun muut on tiedossa..
 
Oisinpa voinut tuonkin pätkän lukea kunnolla ennenkuin aloin jaarittelemaan... Noh, ehkä tätä lukee joku muukin.
 
Itse ajattelin suunnistaa kolmatta vuotta putkeen Roskildeen. Nämä bileet on siis kesä-heinäkuun vaihteessa, leirintäalue avataan neljä päivää ennen musan alkamista, joka kestää toiset neljä päivää. Sääolot tuolla on vaihdellu aika rajusti, 2007 ihmiset soutivat mudassa, oli perkeleen kylmä ja osia leirintäalueesta hylättiin hukkumavaaran takia, viime vuonna taas oli lähemmäs 30 astetta joka päivä. Meininki on aina ollut melkoista, tanskalaiset on rentoa porukkaa eikä suomalaisesta räyhäamisskenestä tietoakaan. Järjestelyt toimii loistavasti, en oikein keksi mitään valittamisen aihetta siltä osin. Roskilden kaupunki on 10 minuutin bussimatkan päässä, sieltä saa kaikkee. Ja ite toi leirintäalue sisältää kaikkea skedeparkia ja leffateatteria ja uimarantaa ja sellasta. Päivät menee tosi nopeesti vaikka vaan istuis teltassakin.
 
Tähän mennessä tonne on buukattu isommista artisteista Oasis, Coldplay, Nine Inch Nails, Mars Volta, Fleet Foxes, Slipknot... Joku vähän päälle 200 bändiä tonne tulee, mutta suurin osa artisteista ilmoitetaan vasta joskus huhti-toukokuun vaihteessa. Tarjontaa laidasta laitaan. Lipun hinnat tänä vuonna katkerat 245 egee, sisältää noi leirinnät. Lentoliput jotain 150. Viime vuonna rydattiin autolla, mikä oli paljon hauskempaa, tosin sit joku pölli meidän avaimet ja jouduttiin viettämään ylimääräiset kolme yötä leirintäalueen parkkipaikalla vara-avaimia ootellessa. Ei siinä, kokemus sekin...
 
Summa summarum, muista non-suomalaisista festareista mulla ei oo kokemusta joten hankala verrata mihinkään, mutta Roskildea voin kyllä suositella kovasti. Jos rahaa löytyy enemmänkin niin kannattaa viettää muutama ilta Köpiksessä ja vaikkapa käydä Christianiassa kattomassa punk-keikkoja.
 
http://www.roskilde-festival.dk/uk/
TÄMÄ EI OLE MAINOS | I'm no fucking buddhist, but this is enlightenment.
elbowski
09.03.2009 20:45:09 (muokattu 09.03.2009 20:48:49)
Roskildeen mennään tänä vuonna, Mars Volta ikään kuin varmisti lähdön omalta osaltani, Oasiksen kohdalla aloin jo vakavasti harkitsemaan. Päälle sitten vielä Coldplay joka on myös itselleni sellainen "pakko nähdä"-bändi. Lisää bändejä vielä tulossa ja isojakin nimiä on vissiin vielä odotettavissa, vaikka mielenkiintosimmat artistit varmaan niistä pienemmistä ja keskikokoisista esiintyjistä löytykin.
Autolla vissiin ois tarkotus röytää paikalle, voi tulla ihan hauska reissu.
 
E. Ja katsos, huomasinkin juuri että Fever Raykin messissä! Hienoa!
I am Jack's smirking revenge.
Guitarwall
10.03.2009 10:00:54
 
 
Siis missä on ollut hyvä meininki aikaisempina vuosina, entä missä olet havainnut olevan parhaat kiinnitykset ensi kesälle? Ehdotella sopii myös niitä pienempiä festareita, Kildet, Szigetit sun muut on tiedossa..
 
Toissavuonna Hollannin Fields of Rockissa oli hyvä meininki ja helvetin hyvät kiinnitykset, mutta tais mennä ton vuoden jälkeen konkkaan ja sitä ei enää järkätä.
 
Viime vuonna Belgian Graspop oli aivan mahtava kokemus, kolmen päivän aikana tuli nähtyä 24 bändiä joten rahansa arvoinen reissu. Tänä vuonna järkkäävät sen taas kesäkuun viimeisenä viikonloppuna, mutta jos minulta kysytään niin lineup on tänä vuonna liian heikko omalle osallistumiselle.
 
Jos tänä vuonna jonnekkin lähden, on se Italian Gods of Metal, helvetin hyviä bändejä sainattu sinne ja lennot ei maksa lähes mitään kun lentää Ryanairilla, ja hotellit oli kohtuuhinnoissa, jos ei leirintäalueelle innosta mennä.
www.constantineband.net
carlos
13.03.2009 18:23:28
Jos olis aikaa, niin tänne lähtisin.
 
http://www.rockwerchter.be/en/lineup/index.aspx
by the grace of God
Viljo
20.03.2009 23:48:12
 
 
Hurricane-festarit Saksan maalla näytästäs myös ihan kivalta. Taitaa pitää käydä FNM siellä katsastamassa!
 
http://www.hurricane.de/
---
Sir Henri
26.03.2009 14:38:24
Onko kukaan koskaan käynyt Burg Herzberg - Festivalilla? Ilmeisesti jonkinlaiset vanhan ajan hippifestarit Saksassa, kiinnostaisi kuulla mikä meininki on ollut.
 
Tänä vuonna aika kovia esiintyjiä:
 
Keith Emerson Band
Eric Burdon & Animals
The Original Wailers
Roger McGuinn
Gong
Joe Bonamassa yms.
 
http://www.burgherzberg-festival.de/
Karvakauluksinen wiskishotti on.
vee
27.03.2009 11:36:30
Itse olen seuraavana kesänä ensimmäistä kertaa suuntaamassa tarkastamaan noita euroopan pippaloita. Tarkoituksena olisi kiertää kahden viikon aikana ranska ja belgia, pysähtyen sekä hellfestissä että graspop metal meetingissä. Kesää odotellessa siis.
fidZi
27.03.2009 21:52:45
naakka: Ehdotella sopii myös niitä pienempiä festareita, Kildet, Szigetit sun muut on tiedossa..
 
En nyt tiedä Szígetin pienoudesta, ehkä Roskildeen verrattuna, mutta oli siellä nettisivujen perusteella aika helkutinmoinen määrä (erittäin koviakin) bändejä viime vuonna. Ja 385 000 kävijää. Suunnitelmissa olisi interrail elokuussa, saattaa tulla pysähdys Budapestiin juuri noille main...ei Prodigy, Fatboy Slim, Bloc Party (ja Ska-P...) ynnä muut yhtään pahalta kuulosta.
Méfiez-vous, demoiselles!
elbowski
23.06.2009 15:54:25
Noniin, onkos sinne Roskildeen päin lähtijöitä? Itse olen kavereiden kanssa menossa ja ensi maanantaina lähtee lento tanskanmaalle, jossa vietetäänkin sitten seuraavat kahdeksan päivää. Kyllä tässä pikku hiljaa alkaa täpinät tuntumaan.
I am Jack's smirking revenge.
elbowski
01.07.2009 15:13:26
Juum Roskildessa ollaan, saat on suosinu hieman liikaakin. Ekana paivana tajuton rumba telttapaikoista kun koko leirinta-alue on taysi. Sitten avautui uusi alue ja nyt on kaikki hyvin. Itse festarit alkaa vasta huomenna, mutta leirinnassa on kylla riittanyt meininkia joka hetkelle. M-campissa ollaan jos tanne pain eksytte.
I am Jack's smirking revenge.
lukethesis
15.07.2009 11:24:21
Saksassa näyttäis olevan kaikenlaista mielenkiintoista joka vuosi, ei vaan ole itse koskaan tullut käytyä.
 
Viime vuonna Barcelonan Summercase-niminen festari oli tosi kova. Oli Nick Cavea, Blondieta, The Verveä ja vaikka mitä. Tänä vuonna on vaan peruttu taloustilanteeseen vedoten :P
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)