Aihe: midi-keyboardien käyttö
1
Volle
11.03.2009 14:14:09
Tämä lienee oikea palsta kysymykselleni midikeyboardeista: Mulla on tuollainen 90-luvulla hommattu creative-midi-koskettimisto ja eräänä päivänä tässä piti kokeilla, saako sitä nykykamoihin kiinni. Kaverini kävi ostamassa midi-piuhan (eli sellaisen pyöreän) ja tuli sen ja mac-läppärinsä kanssa mun kämpille. Hänen macissään on logicit sun muut ohjelmat ja keyboardeja pystyi soittamaan läppärin omalla kirjainkoskettimistolla, mutta mun midi-koskettimia näplätessä laite ei pukahtanutkaan. Sama vika oli omallakin koneella (PC, äänikorttina ESI ESP1010), vaikka useampaa eri asetusta yritettiin muuttaa. Kiinnitys siis meni näissä kokeiluissa kohdasta keyboardin midi out -> äänikortin midi in. Myös toisin päin sitten kokeiltiin, kuten myös monella muulla tavalla.
 
Olen kuitenkin ko. keyboardeilla soittanut onnistuneesti aikanaan 386:lla ja sittemmin uudemmillakin koneilla ja ohjelmilla. Ainoa ero oli, että johto näissä peliäänikorteissa tungettiin joystickin reikään ja se oli vähän eri mallinen (nelikulmainen).
 
Liittimiä keyboardissa on midi out, midi in ja sitten sellainen joystick-liitin.
 
Missä siis vika?
Kalmo
12.03.2009 12:23:27 (muokattu 12.03.2009 12:24:47)
Ihan valitettavan mahdollinen vaihtoehto on, että kiipparisi on hapettunut umpeen.¨
Kytkennät eivät yksinkertaisesti enää toimi. Kyllä perus midikiippari on niin selkeän yksinkertainen kones, että jos PC:n puolella raudan ja softan asetukset ovat oikein, niin kyllä pitäisi pelittää.
 
Mitä softaa ja mitä softasyntikkaa käytit (eli mikä oli se, minkä piti tuottaa sen midin ohjaamat äänet)?
Asus P5B, E6600 Core 2, E-MU 1820, 2 G RAM, GF 7300 Keski-ikäisellä amatöörillä on se etu, että edessä olevia turhautumisen vuosia on vähemmän.
Volle
12.03.2009 13:45:09
Kalmo: Ihan valitettavan mahdollinen vaihtoehto on, että kiipparisi on hapettunut umpeen.
Kytkennät eivät yksinkertaisesti enää toimi. Kyllä perus midikiippari on niin selkeän yksinkertainen kones, että jos PC:n puolella raudan ja softan asetukset ovat oikein, niin kyllä pitäisi pelittää.
 
Mitä softaa ja mitä softasyntikkaa käytit (eli mikä oli se, minkä piti tuottaa sen midin ohjaamat äänet)?

 
Heh, täytynee tsekata ohjelmat, kun kotiin pääsen. En nimittäin muista mitä ne olivat nimeltään. Eniveis vanhalla koneella on sama ohjelma pelannut ihan yhteistyössä koskettimien kanssa. Joku ilmaiseksi netistä ladattava tapaus on kuitenkin kysymyksessä.
 
Kaverin macilla en taas ohjelmista juuri tiedä siitä syystä että en itse ollut puikoissa enkä muutenkaan varsinaisesti mäkkimiehiä, mutta äänikortti oli edirolin firewire-mokkula ja eräs ohjelmista oli logic ja siinä oli kaiken maailman hammondia sun muuta, joita pystyi tosiaan koneen näppäimistöllä soittamaan.
 
Ja joo, kiippari on tosiaan vanha ja lojunut muutaman vuoden käyttämättä, joten se voi tosiaan olla hapettunutkin piloille. Tosin on se vielä 2000-luvun alkuvuosina pelannut. :D Eipä kai nuo uudetkaan hirveitä maksa.
JPapin
19.03.2009 14:59:59
Volle: Ainoa ero oli, että johto näissä peliäänikorteissa tungettiin joystickin reikään ja se oli vähän eri mallinen (nelikulmainen).
 
Sori mut on pakko sanoo. Se ei oo joysticin reikä vaan usb-portti.
Sax-pappa
20.03.2009 10:37:37
HEVIKITARISTI: Sori mut on pakko sanoo. Se ei oo joysticin reikä vaan usb-portti.
 
Sen oikea nimi on peliohjainportti ja sellainen yleensä löytyi äänikorteista ennen USB-aikaa. Fyysisesti se on 15-napainen D-liitin. Nykyäänhän kaikki sitten kytketään USB-liitäntään, eikä omassa koneessanikaan enää ole tuota peliohjainporttia, joten jouduin hankkimaan USB to MIDI adapterin kiipparin liittämiseksi.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)