Aihe: TÄNNE PIKAKYSYMYKSET (jelppikerho)
1 2 3 4 572 73 74 75 76141 142 143 144 145
laakeri
13.03.2009 15:30:47 (muokattu 13.03.2009 15:32:38)
Itselläni väsyy aina plektrakäden hartia jos demppaan, vaikka miten itsensä vääntäisi. Eilen koitin jopa niin radikaalia temppua, kuin tyynyn laittamista itseni ja kitaran väriin (rock 'n roll!), mutta se ainoastaan siirsi rasituksen hartiasta ranteeseen. Taidan olla tuomittu soittamaan maksimissaan minuutin mittaisia kappaleita, tai sitten pitää alkaa soittamaan biisejä, joissa on paljon kitarattomia "palautumisosuuksia".
Ianuarius
13.03.2009 15:39:10 (muokattu 13.03.2009 15:42:54)
 
 
teiv: Franz Ferdinand - Take me out
 
Kiitos. :)
 
laakeri: Itselläni väsyy aina plektrakäden hartia jos demppaan, vaikka miten itsensä vääntäisi. Eilen koitin jopa niin radikaalia temppua, kuin tyynyn laittamista itseni ja kitaran väriin (rock 'n roll!), mutta se ainoastaan siirsi rasituksen hartiasta ranteeseen. Taidan olla tuomittu soittamaan maksimissaan minuutin mittaisia kappaleita, tai sitten pitää alkaa soittamaan biisejä, joissa on paljon kitarattomia "palautumisosuuksia".
 
Ookko kokeillu rentouttaa käden? Ja oikeastaan niinku sanoin, niin kaikki muutki lihakset. Mullaki rasittuu joskus käsi dempatessa, ku jännitän sitä kättä.. ja painan hulluna.
Animate-Inanimate
laakeri
13.03.2009 17:14:12 (muokattu 13.03.2009 17:21:10)
January: Ookko kokeillu rentouttaa käden? Ja oikeastaan niinku sanoin, niin kaikki muutki lihakset. Mullaki rasittuu joskus käsi dempatessa, ku jännitän sitä kättä.. ja painan hulluna.
 
Ongelma on siinä, että kättä ei vain voi rentouttaa, jos demppaa. Dempatessa joutuu aina jotenkin hieman työntämään hartiaa eteenpäin, jolloin käsi ei ole täysin rentona. Itse asiassa äsken soitellessani löysin vahingossa asennon jossa lihakset eivät liiemmin rasittuneet, ainakaan sellaisessa pienessä yhden kielen sahailussa. Asento on hölmö, joudun lähes makaamaan soittaessani kitaraa.
 
Lisätään vielä, että ongelma korjautuu ainakin osittain seisaaltaan soittaessa, minkä huomasin tässä muutama päivä sitten jopa mahdolliseksi. Aiemmin seisaaltaan soitto tuntui mahdottomalta, mutta nyt kun on tullut lisää soittokokemusta, tatsi kitaraan on parantunut sen verran että soittoasennolla ei ole niin suurta merkitystä. Tosin ylemmille nauhoille mentäessä joutuu taivuttamaan kättä ärsyttävästi, ja kitara täytyy laskea todella alas, jotta käsi ei dempatessa rasitu. Tämä taas haittaa kaikkea muuta soittoa. Esimerkiksi ylimmän kielen kauhominen nilkkojen tasolta on melko haastavaa.
 
edit: syytän myös kitaraa, kaarevakantisella saattaisi homma toimia paremmin. Muutenkaan tämä strato ei selvästikään ole meikäläisen mukaan rakennettu, volume-nupinkin jouduin poistamaan, kun soittaessa aina pikkusormi veti volyymit nollille.
kamikazee
14.03.2009 13:09:45
Mitä meinaa power tabeissa ja guitar pro:n tabeissa jos jonkin numeron yläpuolella on tämän näköinen: //// (olen aika urpo, piirtämään tuon, mutta yrittäkää saada selvää).
Mitähän tähänkin pitäis ilmoittaa?!
teiv
14.03.2009 13:14:00 (muokattu 14.03.2009 13:15:30)
kamikazee: Mitä meinaa power tabeissa ja guitar pro:n tabeissa jos jonkin numeron yläpuolella on tämän näköinen: //// (olen aika urpo, piirtämään tuon, mutta yrittäkää saada selvää).
 
Öhh, varmaankin vibratoa, jos oikein tajusin.
 
http://www.youtube.com/watch?v=-KMrR_LqrOE
aalataur
14.03.2009 14:27:06 (muokattu 14.03.2009 14:30:26)
 
 
laakeri: Asento on hölmö, joudun lähes makaamaan soittaessani kitaraa.
 
Ei tuommoisilla asennoilla kannata soitella. Ei sitä rentoutta liian kirjaimellisesti pidä ottaa. Minusta on ihan hyvä että käteen vähän pakottaa jos treenaa jotain kestävyyttä / nopeutta, sitä kautta se käsi vahvistuu ja kehittyy. Urheilua harrastaneet tietävät että vaikka olisi fyysisesti huippukunnossa, niin raskaan liikuntasuorituksen jälkeisenä päivänä raajat ovat hyvin kipeät. Tämä on vain normaalia lihaksen kehittymistä. Minusta ei liikaa kannata ajatella tuota rentoutta, jos aina vain soittaa tuollaisia juttuja ettei lihaksia jännitä kirjaimellisesti _ollenkaan_ niin ei siinä mitään kehity. Tai en tiedä, joku voi oikaista jos olen väärässä. Rasitusvammat ja jännetuppitulehdukset on sitten erikseen, mutta ei pienessä lihaksen ajoittaisessa kipeytymisessä mitään vaarallista ole?
 
Jos vaikka klassista kitaraa soittaa ja tulee jotain puuduttavia venytyksiä ja pahoja otteita mitä painella, niin sattuuhan sekin käteen ennen kuin voimaa tulee lisää. Ei siihen kuole.
--Roller--
14.03.2009 17:16:50
teiv: Öhh, varmaankin vibratoa, jos oikein tajusin.
 
http://www.youtube.com/watch?v=-KMrR_LqrOE

 
TAI sitten tremolo picking. Eli pikkaat samaa nuottia(vai kieltä?)nopeasti monta kertaa, joku paremmin tietävä kertokoot. Eli vibratohan on siis /// jne, mut tremolo picking on /// vinossa asennossa. Eli tajuatte kun katsotte merrkiä /// 90 asteen kulmassa.
teiv
14.03.2009 17:19:30
--Roller--: TAI sitten tremolo picking. Eli pikkaat samaa nuottia(vai kieltä?)nopeasti monta kertaa, joku paremmin tietävä kertokoot. Eli vibratohan on siis /// jne, mut tremolo picking on /// vinossa asennossa. Eli tajuatte kun katsotte merrkiä /// 90 asteen kulmassa.
 
Ajattelin tuota myös, mutta ainaki GP:ssä se tremolojuttu on siellä alapuolella : )
aalataur
14.03.2009 20:10:20 (muokattu 14.03.2009 20:10:52)
 
 
laakeri: Soiton jälkeen lihaksissa ei tunnu mitään sen kummempaa, joten tuskin mitään kehittymistäkään kestävyydessä tapahtuu. Tosin onhan se tiedossa, että tietyt soittotekniikat oikeastikin vaativat kestävyyttä, joka tulee harjoittelun tuloksena. Tiedä sitten...
 
Soitin just noin 8 tuntia putkeen (sain uuden kitaran säädettynä vihdoin käsiini) ja kyllä mulla on tällä hetkellä plekukäden hauislihas (tai joku noita kyynärpään yläpuolisia lihaksia) arka, kun rannetta vääntää vinoon niin sattuu, ja olkapää on hieman kipeä. Ei pahasti, verrattuna siihen mitä joskus jonkun urheilusuorituksen jälkeisenä päivänä on sattunut, mutta on kuitenkin. Ei vaarallista minun mielestä. Huomenna pystyn soittamaan taas mainiosti, kunhan lämmittelen aluksi.
foetor ex ore
15.03.2009 17:24:01
Voiko nopeaan biisiin soittaa hitaan soolon?
Ianuarius
15.03.2009 18:46:21
 
 
Vastaan kysymyksellä: miksi epäilet ettei voisi?
Animate-Inanimate
pietari-poika
16.03.2009 13:03:05
foetor ex ore: Voiko nopeaan biisiin soittaa hitaan soolon?
 
Tottakai. Toki sinne voi väliin maustaa jotain nopeahkoa, tyyliin joku pikkuinen hammer on - pull off jutska.
Esp Horizon & Line6 Pocket Pod
Zeeboo
16.03.2009 14:10:56
foetor ex ore: Voiko nopeaan biisiin soittaa hitaan soolon?
 
Voi, kunhan se soolo ei ole niin hidas, että biisi loppuu ennen kuin soolo...
"Kaikki äänet, jotka saat soitettua, syntyvät tekniikasta. Ne äänet, jotka jätät soittamatta syntyvät hyvästä mausta."
aalataur
16.03.2009 14:36:42
 
 
foetor ex ore: Voiko nopeaan biisiin soittaa hitaan soolon?
 
Blind Guardian on ainakin rakentanut menestyksen tämän kikan varaan. Etenkin Somewhere Far Beyond ja Imaginations From The Other Side -albumeilla, joita pidettäneen heidän parhaimpina albumeina. Biisit on lähes järjestään jotain 170-200 bpm mutta soolot on hyvin yksinkertaisia ja hitaita, luottavat 100% hyviin melodioihin. Ja onnistuvat vieläpä tässä. Se on vaikea laji. Tiluttamalla pystyy luomaan helpommin "wow!" -efektin. Ainoa vaan, että tiluttaminen ei ole teknisesti mitenkään helppoa. Eikä sekään tietysti pelkästään riitä, pitää olla melodista sielukkuutta tilun joukossa.
Mntr
22.03.2009 15:36:29
Voinko liittää säröpedaalini suoraan pc:n line in ? (eli en tarvitsisi vahvistinta)...
Olen huomannut että jollakin äänikortilla ja ohjelmilla näin pystyy ainakin tekemään.
 
Ei tarvitsisi aina roudata vahvistinta pc:n viereen.
pietari-poika
22.03.2009 17:20:43
Mntr: Voinko liittää säröpedaalini suoraan pc:n line in ? (eli en tarvitsisi vahvistinta)...
Olen huomannut että jollakin äänikortilla ja ohjelmilla näin pystyy ainakin tekemään.
 
Ei tarvitsisi aina roudata vahvistinta pc:n viereen.

 
Kyllä voit. Mutta ellei sinulla ole koneessa jotain mallinnuspluginia niin soundi tulee olemaan varsin hirveää pörinää.
Esp Horizon & Line6 Pocket Pod
Mntr
22.03.2009 17:45:22
Kiitoksia.
 
Osaisitteko kertoa jotakin hyviä softia tuohon mallinnukseen ? (+ muuta jotakin hyödyllistä).
Mntr
28.03.2009 18:01:45
Ostin uudet kielet kitaraan...
 
Nooh, kolmas kieli olikin paketista otettuani käyrä aivan keskeltä. Ennen ei ole kyllä koskaan tullut vastaan ja nyt mietinkin että mikä todennäköisyys on saada liikeestä uusi paketti tilalle kun seuraavan kerran sitten on auki maanantaina ? (DLX Kuopio).
Ianuarius
28.03.2009 21:20:44
 
 
Millä tavalla käyrä? Eikö ne aika hyvin suoristu kun paikoilleen laittaa? :D
 
Siis jos myyty tuote on jo paketissa paskana, niin tottahan siitä pitää saada hyvitystä.
Animate-Inanimate
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)