Aihe: Viimeksi katsomasi elokuva ja sen arvosana
1 2 3 4 5117 118 119 120 121599 600 601 602 603
bedlam
06.03.2009 09:25:11
 
 
Informaatiokameli: Wall-E
 
Loppupäässä taso hieman laski samalla kun kohelluskäyrä nousi, rauhallisempi tatsi läpi elokuvan olisi toiminut paremmin.

 
Itse toivoin, että leffa olisi onnistuttu tekemään kokonaan niin, ettei siinä ole varsinaista dialogia ja juurikaan muita hahmoja kuin Wall-E ja Eve. Itse diggasin sitä ensimmäistä puolta tuntia - kolmea varttia ihan älyttömästi.
 
Vähän sama kuin toivoin, että eka Saw leffa olisi tapahtunut kokonaan sen yhden huoneen sisällä. Mutta ehkä nää olisi olleet käsikirjottajalle liian suuria haasteita ja riskaabeleja pelkistyksiä massamenestyksen kannalta.
wrshredder
06.03.2009 10:34:26 (muokattu 06.03.2009 10:34:44)
Pieni suklaapuoti ..8
 
Ihan mukava ja hauska vaikkei kukaan räjähtänytkään.
Paljon parempi franskalaisleffa (olikose?) kuin joku hemmetin kälyinen Amelie. Ihan persoonallista menoa.
TÖ MOUST SÄTISFAIN FIILIN JUU KÄN KET IN TÖ TSIM IS TÖ PAMP!!!1
Informaatiokameli
06.03.2009 12:04:47
 
 
bedlam: Itse toivoin, että leffa olisi onnistuttu tekemään kokonaan niin, ettei siinä ole varsinaista dialogia ja juurikaan muita hahmoja kuin Wall-E ja Eve.
 
Jep, tätä itsekin peukut pystyssä toivoin vaan ei.
Everybody loves somebody but nobody loves rumpali.
HaloOfFlies
06.03.2009 14:22:43
 
 
Informaatiokameli: Benjamin Button
 
Jumaliste, että voi olla täydellinen elokuva. Tässä oli ihan kaikkea ja se kaikki oli tehty niin hyvin kuin vaan voi. Vajaa kolme tuntia sujahti kuin siivillä ja olisin toivonut, että elokuva olisi jatkunut paljon pitempään. Kovin paljon samaa tässä oli kuin Forrest Gumpissa, vaan sehän on pelkästään hyvä asia. Moneen kertaan piti niellä palaa kurkussa ja muutenkin elokuva oli aikamoinen täsmäpommitus tunteisiin. Täydellistä.
 
Fuck you Brad Pitt, you made me cry! 10/10

 
Oli kyllä niin uskomatonta ripulisontaa ettei paremmasta väliä. Ainut syy miksi en lähtenyt kesken pois oli että pääsi katsomaan ilmaiseksi. Ei voi puhua edes samassa lauseessa Forrest Gumpin kaltaisen mestariteoksen kanssa.
"Kolme yötä jouluun on, laskin aivan itse eilen..." "Urpo laski väärin, joulu meni jo". S.M.A.K.-jäsen #5
Tietysti Pauligin
06.03.2009 19:21:13
Ainut syy miksi en lähtenyt kesken pois oli että pääsi katsomaan ilmaiseksi.
 
Eikös silloin juuri voisi poistua kesken kaiken, kun ei ole rahaa sijoitettu?
Elämä on kuin banaani, johon apinat ei yllä.
Meadow
07.03.2009 16:36:29 (muokattu 07.03.2009 16:36:59)
Seven
 
Aikomuksissa ollut katsoa tämä jo aikoja sitten, mutta vasta eilen illalla sain aikaiseksi. Parempi myöhään kuin ei milloinkaan. Fight Clubin myötä aloin kiinnostua muistakin David Fincherin töistä, eikä ainakaan tämä pettänyt odotuksia. Brad Pitt vetää jälleen loistoroolin, ja varsinkin lopussa tuleekin ehkä parasta settiä mitä mies on filmille rykäissyt. Morgan Freeman on jälleen erinomainen siinä sympaattisen vanhan miehen roolissa, jota hän näyttelee jokaikisessä muussakin tähdittämässään elokuvassa. Kaikesta huokuu lohduttomuus, mikään ei tunnu olevan hyvin. Käsittämättömän karu loppu vielä sinetöi kaiken kurjuuden. Hyvin vangitseva ja tunnelmallinen elokuva, joka ei kuitenkaan aivan täysiä pisteitä ansaitse. 4/5
MV
07.03.2009 16:46:18
Meadow: Seven
 
Aikomuksissa ollut katsoa tämä jo aikoja sitten, mutta vasta eilen illalla sain aikaiseksi. Parempi myöhään kuin ei milloinkaan. Fight Clubin myötä aloin kiinnostua muistakin David Fincherin töistä, eikä ainakaan tämä pettänyt odotuksia. Brad Pitt vetää jälleen loistoroolin, ja varsinkin lopussa tuleekin ehkä parasta settiä mitä mies on filmille rykäissyt. Morgan Freeman on jälleen erinomainen siinä sympaattisen vanhan miehen roolissa, jota hän näyttelee jokaikisessä muussakin tähdittämässään elokuvassa. Kaikesta huokuu lohduttomuus, mikään ei tunnu olevan hyvin. Käsittämättömän karu loppu vielä sinetöi kaiken kurjuuden. Hyvin vangitseva ja tunnelmallinen elokuva, joka ei kuitenkaan aivan täysiä pisteitä ansaitse. 4/5

 
Minusta myös Kevin Spacey ansaitsee maininnan. Jäätävää settiä.
Are you madferit?
NHR
07.03.2009 23:47:04
 
 
Katoin ton Sevenin (SE7EN) kans tänään uusiks, ja mun täytyy kyl sanoo, ettei tällä leffalla ainakaan mulle oo semmosta "uudelleenkatsomisarvoa" ku esim. jollain Fight Clubilla, siis että jaksais kattoo yhä uudestaan ja uudestaan. Joo, näyttelijät veti roolinsa hiton hyvin kyllä, mut ei toi tarina vaan jaksanu enää kunnolla kantaa loppuun asti niitä. Muistelin tästäki kuitenki ekalla kattomiskerralla joskus kovastikki tykänneeni, mut ei vaan toiminu enää. 2/5
Soittajan sormi on sellainen elin...
Gaspar
09.03.2009 00:22:56 (muokattu 09.03.2009 00:26:57)
Katsoin Dark Knightin, enkä pysynyt juonen perässä. Kerronta eteni hyppien asiasta toiseen. Kävi hiukan luonnon päälle. Toki, myönnän: ledger on oscarinsa ansainnut. Positiiviseksi asiaksi (luulen) voidaan sanoa myös se, että jokerin epäselvä historia jäi vaivaamaan. Ei kaikkea tarvitse aina paljastaa. Jääpähän jotakin hampaankoloon pureskeltavaksi. Ledger pelasti paljon - ehkä koko elokuvan.
 
3/5
 
edit. typo
"Minä odotan siis kahdenlaista. Joko jatkuvaa vaikenemista, mikä merkitsee: "Ei huolta, minä voin oikein hyvin." Tai sitten paria riviä."
Tympee Huttunen
09.03.2009 06:04:52
Last Days - Cobainin viimeisistä päivistä kertova Gus Van Sant-filmaus. Uskomatonta kakkaa kyllä. Harvoin näkee elokuvaa, jossa ei ole minkäänlaista sisältöä tai punaista lankaa. Todella harvoin tulee vielä sellainen haudanhäpäisy-fiilis, mutta tuo elokuva onnistuu noissa kaikissa. En voi suositella kenellekään:)
Milkop
09.03.2009 10:25:34
 
 
Kadonneen aarteen metsästäjät
 
Mitäpä tästä nyt turhia höpisemään, maailman paras seikkailuleffa ikinä. Vaikka jokaisen kohtauksen ja repliikin muistaakin ulkoa, niin aina tämä tulee parisen kertaa vuodessa katsottua. Ylittämätön saavutus omalla sarallaan.
 
10/10
 
Indiana Jones ja kristallikallon valtakunta
 
10 vuotta ensimmäisen leffan tapahtumien jälkeen Indy on taas vauhdissa, tällä kertaa neukkuja vastaan. Toimintaa riittää ja viimeistään loppuvaiheessa homma leviää ihan uusiin sfääreihin, mutta kaikesta vauhdista ja meiningistä huolimatta elokuva maistuu vähän väkisintehdylle. Kyllä tämä ehkä niukasti voittaa kolmosen, mutta hyvin niukasti. Taisin tykätä ensimmäisellä katselukerralla enemmän, joten Kristallikallon Valtakunnan pariin tuskin tulee palattua yhtä usein kuin Kadonneen Aarteen Metsästäjien. Siltikin, ammattimaista työtä eikä kyllästymään päässyt tämänkään kanssa.
 
7/10
"People are fucking boring. You know what would be great for a guy like me? To be in a coma." -George Carlin
Rattata
11.03.2009 09:13:34
Waltz With Bashir
 
Hienoin animaatioelokuva aikoihin. Sijoittuu ohjaaja Ari Folmanin omiin kokemuksiin 80-luvun sodan ajoilta. Jäätävän tyylikäs, paikoitellen aika raakakin. Istuin puolitoista tuntia kuin naulattuna penkkiin.
 
*****
Thet
11.03.2009 10:15:02
You don't mess with the Zohan
 
Katottiin kavereiden kanssa pari viikonloppua sitten. Odotukset oli aika alhaalla, kyseessä kuitenkin Adam Sandler esittämässä Israelilaista, joka muuttaa amerikkaan parturiksi ryhtyäkseen. Yllätyin kuitenkin, että kaikelle älyttömälle läpälle sai nauraa ja leffan katso ihan mielellään. Alussa olleet taistelukohtaukset oli hauskoja ja niitä olisi voinu hieman enemmänkin olla. Keskivaiheilla oli pientä tökkimistä.
 
Sandler komediaksi yllättävän hyvä.
 
8
Legen... wait for it ...dary! Legendary!
bedlam
11.03.2009 15:05:47
 
 
Prog Rock Britannia
 
BBC:n elokuvamittainen dokumentti brittilän 60-luvun lopulla alkaneesta ja 80-luvun kynnykselle punkin polkemaksi joutuneesta progerokin aallosta. Haastatteluissa jäseniä yhtyeistä Yes, King Crimson, Genesis, Jethro Tull ym.
 
Oikein mielenkiintoinen pätkä. Kylläpä tän jälkeen toivoi olevansa teini-ikäinen 70-luvun taitteessa ja ammentavansa täysin siemauksin tästä kokonaan uudenlaisesta musiikkivirrasta.
jarkkkk
11.03.2009 16:28:22
the Descent
 
Tiesin leffan idean pääpiirteittäin, mutta en ollut lukenut/kuullut tästä mielipiteitä. Melko ennakkoluulottomasti sain siis katsoa. Joukko naisia siis lähtee tutkimaan luolaa (en nyt muista miksi tätä 'lajia' kutsutaan). Kyseessä on siis joukko joka harrastaa juttuja kiipeilystä base-hyppyihin eikä siis läjä bimboja ketkä vain randomisti eksyvät luolaan. Luolassa odottaakin sitten pikku ylläri.
 
Elokuva välitti onnistuneesti ainakin minulle luolan tunkkaisuuden ja ahtauden. Tiukoimmissa kohdissa puistatti mukavasti. Kun luolan asukit tulivat mukaan, tämä vain paheni. Ilahduin siitä, että näitä 'crawlereita' ei oltu tehty tietokoneella muuten kuin parissa kohtaa. Pidin myös siitä, miten elokuvan voi tulkita tavallaan kahdella tavalla.
 
En nyt sanoisi, että kyseessä olisi yksi 2000 -luvun parhaista kauhupätkistä, mutta plussan puolella tämä on reilusti. Miinuksena laitettakoon ainakin se vanha kunnon ääniefekteillä säikyttely.
 
*** ja pual
miten ajetaan grungeparta? -haulikolla. "Neekerit, homopopparit ja muut hipit jamittelevat. hewy äjjät vaan mulkoilevat toisiaan ja virittävät kitaroita kilpaa alemmas." -Jawski "Haistakaa kaikki paska" -Bream
Sergei Fallinen
11.03.2009 22:14:30
Kävin tuon Chen kattoon. Aika outo tapaus. Ihan hyvä, tosin itse pidin mustavalkosia yk-puheita ja haastatteluita sun muita jotka katkasivat juonen kulun, vähän turhina ja tyhjänpäiväsinä. Vaikea sanoa, mitä siitä kuitenkaan saisi irti sellainen, joka ei tunne tapahtumia edes jonkin verran.
Hyvin tehty ja uskottava, mutta mitään yllätyksiä on turha odottaa, tai edes perus 'draaman kaarta'.
 
Che part one ***½
tsugaru
12.03.2009 09:07:32
Risto Räppääjä 2008
 
Aihetta on animoitu aikaisemmin, ja vieläpä oikein onnistuneesti. Siinä Risto enimmäkseen vain rummuttaa ja tokaisee tapahtumien väissä "häh". Mari Rantasilan ohjaamassa verrattomaan Nuudelipää -kirjaan pohjautuvassa musikaalissa on moni asia kohdallaan: Rauhan, herra Lindbergin ( Martti Suosalo) ja Pakastaja-Elvin hahmot tekevät enemmän kuin oikeutta kirjan henkilöille. Lapsinäyttelijät ovat luontevia ja laulavat hyvin. Mutta vähän kiire hauskojen sattumusten kuljettamisessa ohjaajalla on ollut, konkreettisista syistä johtuen varmaan, jotta
 
3/5
No, olihanne tietysti pikkasen "hyvinsyöneen" näkösiä keskitysleirivangeiks, mut eise ainakaan mua silleen haitannu, ku ei täs oikeestaan ollu pääosissa ne ihmiset, vaan niitten puheet. NHR
Loijaa
12.03.2009 14:07:32 (muokattu 12.03.2009 14:08:18)
 
 
Dead Zone.
 
Christopher Walken ja Martin Sheen tekevät hienot roolisuoritukset koomasta heräävänä opettajana ja pinnalle pyrkivänä poliitikkona. David Cronenbergin ohjaus pysyy hyvin kasassa - minusta kyseessä on yksi parhaimmista miehen ohjaustöistä.
 
Juoni noudattelee kirjaa, muttei apinoi sitä täysin - elokuvan muutokset Kingin alkuperäisromaanin verrattuna ovat varsin toimivia - etenkin loppuosuus. Elokuva ei ole kauhua vaan päähenkilö Johnnyn ympärille keskittyvä väkevä draama, johon sekoittuu yliluonnollisia sävyjä.
 
8/10 tai 4/5.
You know that I would be a liar
wrshredder
12.03.2009 22:49:44
Watchmen ... 8.6
 
Sanotaanko lyhyesti että leffa oli kyllä kova mutta mä en pysy mukana noissa juonikuvioissa oikein. Parantui loppuun mennessä. Jon oli kyllä kova hahmo. Paljon siistejä kohtauksia. Verta ja meininkiä ja tehosteita.
TÖ MOUST SÄTISFAIN FIILIN JUU KÄN KET IN TÖ TSIM IS TÖ PAMP!!!1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)