Aihe: Millainen 32-kanavainen mikseri koulukäyttöön?
1
yussipee
28.02.2009 00:20:58
 
 
Olisi taas rahaa poltettavana koulun äänentoistovermeisiin. Sitä on n. 1500 e, mutta sen verran siis mikseri saisi maksaa alvittomana (-22% ovh:sta) ja alennuksineen, jotka ovat musaliikkeistä n. 15 - 20%. Ja siis juhlasaliin pitäisi saada uusi mikseri, joka ei heti jäisi pieneksi, kun siihen kytketään bändikamaa ja headsettejä. 32-kanavainen lienee jo aikamoisen tuhti värpäke.
Olen tältä saitilta saanut hyviä apuja ennenkin, joten asiantuntijoille olisi taas tarvetta. Seuraavantyyppiset tulivat Thomannin sivuilta vastaan:
 
YAMAHA MG 32/14FX:
http://www.thomann.de/fi/yamaha_mg3214fx_32kanal_mischpult.htm
 
MACKIE ONYX 32.4:
http://www.thomann.de/fi/mackie_onyx_324.htm
 
SOUNDCRAFT-SPIRIT LX-7 32 II:
http://www.thomann.de/fi/soundcraftspirit_lx7_32_ii.htm
 
PHONIC PHSS32 SONIC STATION 32:
http://www.thomann.de/fi/phonic_phss32_sonic_station_32.htm
 
ALLEN&HEATH ZED-436 (siinä ja siinä hinnan puolesta):
http://www.thomann.de/fi/allenheath_zed436.htm
 
Tässä tapauksessa laatu on tärkeä tekijä, koska vehkeen pitää kestää muidenkin kuin ihan pro-miksaajien käyttöä niin ilmaisutaidon esityksissä kuin koulun bändien keikoillakin. Eli jos noita johonkin paremmuusjärjestykseen saa tai valistuneita vinkkejä muista vaihtoehdoista tai muita huomioon otettavia seikkoja, niin kiitän ja kumarran.
 
Keväitä!
 
Jussi
yussipee
28.02.2009 09:14:11
 
 
Kiitokset kommentista! Nopeaa toimintaa :) Jos ymmärsin kysymyksesi oikein, niin se lisävärpäke, mitä salissa on käytössä, on aika niukkaa. Kaikulaitetta ja PA:t kiinteinä katonrajassa. Siinäpä se aika pitkälti on. Koulun jutuissa on yleensä aina ongelmana aikapula kytkemisissä ja roudaamisissa, joten aika spartalaisilla hifistelyillä on pakko mennä. Tyyliin: "liikuntatunnilla pelataan lentopalloa yhteentoista asti ja sit teillä on siinä aikaa kasata lava, roudata ja kytkeä ja tehdä soundcheck ja opettaa ilmaisutaitolaisille headsettien kanssa toimiminen ja sit puoli yhdeltä alkaa juhla. Ehtiikö?" Ja siihen on vaihtoehtona vastata kyllä tai joo :) Niin ja siis kyseessä yläaste...
 
Jussi
Reddie
28.02.2009 20:27:19
Mä oon useasti jo liputtanut, ja edelleen liputan, Mackien Onyx-mikkietusten puolesta. Mulla on tommonen Mackie Onyx 1640 -mikseri, mistä toi 32.4 on upgreidattu versio. Erittäin hyvä hinta / laatu -suhde. Meitsi diggaa varauksetta. Ollaan ton 1640:n kokemuksen perusteella meinattu ostaa meidän käyttöön isommaksi tiskiksi sit tosta 4-bus sarjasta isompaa, eli 80-sarjan Onyx tiski.
 
Etusten lisäksi mua lämmittää noissa Onyxeissä toi tiskin EQ, sekä äärimmäisen selkeä layout. Toi selkeä layout vois olla aika näppärä lisä yläaste-käyttöön.
"Tilanne on traagisuudessaan koominen"
Talent71 - Ääntä, valoa & musiikkia
Reddie
02.03.2009 16:35:50
Niin ja sit semmoinen pointti, et jos tän ketjun siirtäis tonne Livetoiminta-alueelle niin vois vastauksia tulla paljonkin enemmän, ku sinne tääkin kuuluis..
"Tilanne on traagisuudessaan koominen"
Talent71 - Ääntä, valoa & musiikkia
JPQ
16.03.2009 23:57:00
 
 
Näistä mainituista:
Mielikuva on että Allen&Health olis paras sitten Mackie ja Soundcraft
sitten Yamaha ja Phonic josta viimeinen ei missään nimessä laatua.
ps. Lähiaikoina kuulin jostain kuulin että Mackie olis vaikeuksissa.
yussipee
21.03.2009 17:05:00
 
 
Kiitos hyvistä kommenteista. Näyttäisi siltä, että budjetti venyy Mackien 32-kanavaiseen pöytään. Kunhan nyt ei sitten firma kaadu ennen kuin pöytä saadaan hankittua :)
 
Keväänjatkoja!
 
Jussi
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)