Aihe: Seymour Duncan Invader VS. Gibson Dirty Fingers
1
Pahvi1UP
17.02.2009 09:32:10 (muokattu 17.02.2009 09:33:54)
Elikkäs hakusessa olisi Blink 182 -tyylinen särösoundi.
 
Tom Delongehan käytti kyseisiä humppareita kitaroissaan. Invaderia Stratossa ja Dirty Fingersiä ES-333 puoliakustisessa.
 
Itseltä löytyy Epiphone Dot -puoliakustinen Gibsonin '57 Classic -mikeillä ja tallaan haluaisin vähän kuumemman mikin, eli kumpikohan noista toimisi paremmin?
 
Delongen Straton soundia on kehuttu paremmaksi kuin ES-333:n, joten toimisiko tuo Invader myös puoliakustisessa?
 
Dirty Fingers ilmeisesti aika suosittu vakiomikkinäkin useissa Gibsonin ja Epiphonen malleissa.
 
Tuskin ihan metsään menee kummallakaan, mutta mielipiteitä ja kokemuksia kaipaan.
 
PS. Niin tosiaan vahvistimena on Micro Cube, että en tiedä vaikuttaako tuo mikin vaihto soundiin sitten millään tavalla, ehkä vähän helpommin saa säröä irti.
Numb
20.02.2009 11:02:18
 
 
Invaderista on kokemusta, en laittaisi puoliakkariin. Sen perussoundissa on jotakin, jonka en usko istuvan puoliakkarin soundin kanssa. Vaikka enpä tuosta Invaderista perusta muutenkaan - ei ole minun juttuni.
A waist is a terrible thing to mind.
sami-s
20.02.2009 11:16:15
No jos micro cube on vahvarina nii ei se mikin vaihto ihmeitä tee. (Kai?)
 
Tom Delonge käytti vahvareina mesaboogieta ja marshalia ja kaappeina ilmeisesti mesaa.
 
Käy linkistä lukemassa Tomin kitarakamoista:
http://members.fortunecity.com/tomdelonge/amps.html
"Mitä vaikeampi ongelma sen helpompi se on ratkaista"- Anssi Kela
frozensoul
20.02.2009 11:18:22
Ei invaderia puoliakustiseen. En itse kyllä laittais myöskään Dirty fingersiä koska en delongen soundista ole perustanut. Invader on omiaan lankuissa. Niissäkin vain tietyissä puulajeissa. Omassa mahonkilankussa ei toiminut. Lisäksi puoliakkarin ollessa kyseessä saattaa olla että liian kuumilla mikeillä alkaa tulla todella paljon kierto ongelmia.
 
Seymour duncanilla on valtava valikoima erilaisia mikkejä. Mieti mitä siltä saundilta haluat ja painut musamaailmaan arpomaan äijien kanssa setin kitaraan.
 
Yksi hyvä vaihtoehto vois olla ostaa cuben eteen joku kevyt pedaali. vaikka boss ds-1. Se antaa ainakin omiin rockpunk juttuihin kunnolla lisää crunchia vaikka kitarassa onkin aika vintagepainoset mikit.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)