Aihe: Kaularaudaton kaula
1
uotika
30.01.2009 13:54:07
Hommasin hiljaisen (kaikukopattoman) nailonkielisen jamahan (SLG 100N) reenihärveliksi, jottei junnun ja naapureiden unet häiriintyisi ja huomasin sitten, ettei tässä härvelissä olekaan kaularautaa.
 
Ja nyt sitä sitten tarvittaisiin, nimittäin saatuani kitaran huomasin, että kaula onkin väärään suuntaan taipunut, eli kupera. Ei paljoa, mutta havaittavasti kuitenkin. Siitä johtuen matalat kielet särisevät hieman, varsinkin D.
 
Kysymys kuuluu: voiko tuolle tehdä jotain? Auttaisivatkohan high tension -kielet yhtään? Sain kitaran eilen ja se on uusi, elääkö kaula mahdollisesti hieman, eli onko toivoakaan siitä, että se taipuisi parempaan kuosiin pikkuhijaa?
 
Onko mitään keinoa "säätää" (vaikuttaa) kaulan muotoon tässä tapauksessa? Vai täytyykö tehdä valinta särinän ja kitaran palauttamisen välillä?
 
Kiitoksia jo etukäteen!
flattopguitar
30.01.2009 15:39:41
Paksummat kielet taivuttavat kaulaa, mutta sitten soitettavuus kärsiä jos ei ole tottunut soittamaan paksummilla kielillä. Kaulataipuu paksumpien kielten avulla muotonsa aikanaan, mutta tämä voi kestää vuosia. Kaulaa voidaan oikaista lämmittämällä ja taivuttamalla, mutta tämä on ammattilaisen tekemä toimenpide. Palauttaisin kitaran, koska se ei ole soittokuntoinen.
weelie
30.01.2009 16:14:11 (muokattu 30.01.2009 16:15:33)
paksummat? Itse olen käyttänyt aina high tension kieliä, eikä nailonkielisissä kitaroissani ole kaularautaa koskaan ollut. Tosin en tiedä mitään noista silentkitaroista (kiinnostaisi kyllä :) ). Mutta jos takuuta on, palauta toki.
'Music is not a sport, there's no competition' (Ronnie Earl)
Numb
30.01.2009 16:54:34
 
 
Mutta jos takuuta on, palauta toki.
 
Näin. Juuri muuta tuolle ei taida olla kohtuudella tehtävissä.
A waist is a terrible thing to mind.
PappaSF
31.01.2009 13:57:39
Itellä on tuossa nailonkielisessä kaularauta (Yamaha CGX171CCA), onhan se ihan hyvä juttu, jos tarvitsisi säätää, ei ole vielä tarvetta kyllä säätämiselle ollut.
PappaSF
31.01.2009 13:58:33 (muokattu 31.01.2009 13:59:39)
Itellä on tuossa nailonkielisessä kaularauta (Yamaha CGX171CCA), onhan se ihan hyvä juttu, jos tarvitsisi säätää, ei ole vielä tarvetta kyllä säätämiselle ollut.
 
Joo, mutt tuohon topickiin liittyen -> jos se kaula on kupera eikä sitä pysty säätämään niin ilman muuta takas liikkeeseen.
 
Edit: piti editoida tuo aikaisempi viestini mutta teinpä sitten vahingossa toisen viestin tähän perään.
uotika
01.02.2009 13:18:01
Itellä on tuossa nailonkielisessä kaularauta (Yamaha CGX171CCA), onhan se ihan hyvä juttu, jos tarvitsisi säätää, ei ole vielä tarvetta kyllä säätämiselle ollut.
 
Mulla on myös tuo sama kitara ja siksi olikin jonkinmoinen yllätys, että tuossa toisessa sitä säätömahdollisuutta ei ole.
 
Kiitoksia kaikille vastauksista.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)