Aihe: Hyvät HALVAT! mikit.
1 2 3
misty
01.02.2009 16:06:10
AKG D5 maksaa vaan 79e ja se on todella hyvä livemikki varsinkin jos laulaja ei oo eniten riehuvaa tyyppiä. http://www.nuotti.net/tuotteet/tarvikkeet/mikrofonit/akg_d5.html
PSG + Nitrofoni Oy + Nuotti.net = Mistyboy

gu
03.02.2009 15:28:58 (muokattu 03.02.2009 15:33:08)
Niq
03.02.2009 16:05:47
 
 
http://www.thomann.de/fi/the_tbone_sc300.htm
 
Onko kellään kokemuksia noista mallesta tai vastaavista?

 
Ei ole isokalvoinen, vaan elektreettimikki. Toimii johonkin, sanoisin että hintaisekseen ihan ok. Rumpujen overeina joskus käytin, yläpäässä aikamoinen korostus, joten poimii mukavasti peltejä ja rumpujen atakkia. Pikkukeikkahommissa siis ihan kiva tuomaan kirkkautta settiin ainoana mikkinä basarimikin lisäksi. Aika ruman näköinen tosin, hankkisin ehkä tuommoisen puikon ennemmin... :)
"I have a cunning plan" -Baldrick
gu
03.02.2009 16:10:52
Ei ole isokalvoinen, vaan elektreettimikki. Toimii johonkin, sanoisin että hintaisekseen ihan ok. Rumpujen overeina joskus käytin, yläpäässä aikamoinen korostus, joten poimii mukavasti peltejä ja rumpujen atakkia. Pikkukeikkahommissa siis ihan kiva tuomaan kirkkautta settiin ainoana mikkinä basarimikin lisäksi. Aika ruman näköinen tosin, hankkisin ehkä tuommoisen puikon ennemmin... :)
 
Juu Eihän tuo ole oikeastaa lajakalvoinen mutta kun se nyt sinne oli laitettu...
lasal
26.02.2009 13:52:55
Mange: ... huono puoli on käsittelyäänet. Sitä ei kannata pitää kädessä vaan antaa se olla kiinni mikkiständissä kun laulaa.
luinkos väärin ... käsittelyherkät t.bonet _ständissa_ ovat tosikauhistus ... kun lavalla (kirkko) kävelee, ständin kautta menee mikkiin ja vahvistuu ... käsissä pidellen menettelee jotenkuten
Mange
26.02.2009 14:15:48
lasal: luinkos väärin ... käsittelyherkät t.bonet _ständissa_ ovat tosikauhistus ... kun lavalla (kirkko) kävelee, ständin kautta menee mikkiin ja vahvistuu ... käsissä pidellen menettelee jotenkuten
 
Et lukenut väärin. Kun mikki pidetään ständissä, mitään käsittelyääniä ei ole kun se ei liiku. Toisaalta, jos jalka osuu ständiin tai siihen muuten koskee paljon ja puomia säädetään, sitten tietysti käsittelyäänet ovat hyvin voimakkaat. Jos mikki vain pidetään käsissä, ongelmia ei tietysti ole mutta kun sen pitää välillä laittaa takaisin telineeseen... En ole huomannut että lattian kautta olisi merkittäviä ongelmia. Telineissähän kun yleensä ovat kumijalat.
 
En itse omista kyseistä mikkiä (EV Cobalt 9) mutta ostin sellaisen pikkuveljelleni synttärilahjaksi joten jotain tietoa siitä löytyy kyllä.
magic
26.02.2009 15:31:29
 
 
pitk: Clas Uhlson myy Okay-merkkistä mikkiä. Kuulostaa yllättävän paljon viiskasilta (AB-vertailtu on...). Mikissä katkaisija, eli erinomainen vaihtoehto talk-back mikiksi. Ostin noita kasan, kun piti mikittää maamoottoreita pakoputkista ja hitsauskonetta. Kestivät molemmissa. Voisivat vaikka mainostaa: "Hitsauksen kestävä!!!". Hintaa 9,90, mukana toudella laadukas plugi-XLR-piuha (yllättäen heitin kyseiset samantien menemään...). Adapteri ei kuulu pakettiin.
 
EDIT: Ovat ketaleet suuren suosion takia nostaneet hintaa, nyt jopa 11,50€!!! Ja mallihan on tietenkin DM801. http://www.clasohlson.fi/Product/Product.aspx?id=53234508
 
EDIT 2: Ja kotisivutkin löytyy! Osais vielä kiältä... http://www.okayaudio.com/
 
Pitk.

 
Tässä speksi-sivu englanniksi tulkattuna (näyttäisi että "Suuntaavuus yleiseen käyttöön" tarkoittaa "Directivity : core" :-) Kuvan perusteella sanoisin että Cardioidi !
 
http://66.196.80.202/babelfish/tran … www.okayaudio.com%2fcp%2fDM-801.htm
Kidi
26.02.2009 23:15:59
Latee: JTS mikit ovat yllätävän hyviä ja hinta ei päätä huimaa. Löytyy TX-2 basariin. Saundi on aika lähellä Shuren Beta52 vastaava. TX-6 on tullut kitaraa ja tomeja mikitettyä.
 
http://www.jts.com.tw/index.php

 

 
JTS:n puolesta liputan kans, saatiin markun musast testiin langaton paketti ja kyllä on todella hyvä soundinen. meidän rumpali käyttää myös JTS:n mikkejä. Ja hinta ei TOD päätä huimaa!!
Murgo
01.03.2009 19:08:32
 
 
Woodoo: Shenkun e835 tuolla vilahti, hintaisekseen hirmu hyvä mikki ja e825 ihan vallan spiikki mikkinä levylaikussa kulkee. Kestäviä ja käsittelyäänet ei häiritse. Samaan muottiin väsätty vaikka tuo halvempi onkin vain alle 50e luokkaa. Kivan oloiset kytkimet myös. Spiikki mikki mitä en vaiha varmaan koskaan pois. Live lauluun kerran kokeillut 58 silloin piuhan päähän jäi, että ei se niin hyvä kuitenkaan ollut. Mut puolet halvempi, bändin ekaksi mikiksi sopiva. Sepä vielä et trumpettia sillä kerran nauhoitin 57 oli toinen vaihtoehto, mut tuo e825:den tunkkaisempi soundi toimi helvetin hyvin.
 
Tuollainen e825 on treenikämpällä. Soundista laulukäytössä vaikea sanoa kun en varsinaisesti laula vaan karjun jotain taustoja parissa biisissä, mutta ei se ainakaan kovin huonolta kuulosta mitä pari kertaa olen sillä saksofonia tms. äänittänyt. Ainakin se on lujatekoinen ja kytkin on vakuuttavan tuntuinen.
Niin vähän aikaa,niin paljon puuhasteltavaa!
Point
12.03.2009 18:02:48 (muokattu 12.03.2009 22:39:03)
Kidi: JTS:n puolesta liputan kans, saatiin markun musast testiin langaton paketti ja kyllä on todella hyvä soundinen. meidän rumpali käyttää myös JTS:n mikkejä. Ja hinta ei TOD päätä huimaa!!
 
Noniin.
 
JTS:n Nx-2 ja Tx-6 olisi tarkoitus hommata, nimenomaan miellyttävän hintansa vuoksi. Eiköhän nuo mene ihan kotistudiopuuhissakin, lähinnä rumpujen kanssa?
Kidi
12.03.2009 22:55:24
AKWM: Noniin.
 
JTS:n Nx-2 ja Tx-6 olisi tarkoitus hommata, nimenomaan miellyttävän hintansa vuoksi. Eiköhän nuo mene ihan kotistudiopuuhissakin, lähinnä rumpujen kanssa?

 
Menee varmasti ja keikoillaki. Ei mitään huonoa tuosta merkistä sanottavaa, ens viikolla olis tarkotus testata JTS:n korvamonitori hässäköitä ja langattomia..
Point
13.03.2009 14:11:38
Kidi: Menee varmasti ja keikoillaki. Ei mitään huonoa tuosta merkistä sanottavaa, ens viikolla olis tarkotus testata JTS:n korvamonitori hässäköitä ja langattomia..
 
Loistavaa. Vaikuttavat todella mielenkiintoisilta. Onkos muuten ero Nx-6 ja Tx-6-mallien välillä kovinkin suuri, soundien suhteen?
humppahanuristi
13.03.2009 14:25:38
 
 
Meidän solistilla on muuten tuo JTS, mallia en muista, saattaa olla NX-8. Sinertävä ja ihmeellinen palikka muutenkin muotoilultaan.
 
Soundiltaan ihan hyvä mutta solisti vähän moittii tarkasta suuntakuviosta, ei anna tilaa suurelle koreografialle (kitaran kanssa heiluu ja mikki telineessä). Shuren perinteiset on kuulemma vähän avoimempia suunnan suhteen.
 
Minun mielestä parempi kuin perinteinen Shure SM58, betaanhan se kaupan setä tuota vertasi mutta en kyllä tiedä ihan siihen.
Humpasta rautalankaan...
Locrian
13.03.2009 16:41:39
Mites olis tommoin Beyerin M201? Onko noin 150 euroa halpa? No jokatapauksessa ihan mukiinmenevä sieppo kitaralle, virvelille, haikalle, raidille, huilulle...
Päätin ruveta kirjoittamaan blogia ku kesällä tapahtuu aika paljon. http://barska.blogspot.com/
cozmo
15.03.2009 10:40:54
 
 
Locrian: Mites olis tommoin Beyerin M201? Onko noin 150 euroa halpa? No jokatapauksessa ihan mukiinmenevä sieppo kitaralle, virvelille, haikalle, raidille, huilulle...
 
Kuten Steve Albini osuvasti sanoo " If the SM57 were a microphone, it would sound like this."http://www.electrical.com/item.php?page=140&pic=pictures/140.jpg
http://nikolaasonen.blogspot.com nofi @ gearslutz.com: "I wouldn't choose a mic pre based on pictures of two "square" waves that have been through them..... that's retarded."
Totsku
05.06.2009 14:15:03
Onko kenelläkään mielessä hyvää halpaa overheadeiksi sopivaa mikkiparia? Tällainen olisi nyt hankintalistalla, max hinta parille jotain satasen luokkaa?
Bullitt
04.01.2010 00:18:07 (muokattu 04.01.2010 00:24:20)
Nostelempas vanhuksen. Olisi nääs tarkoitus hankkia rumpumikkejä livekäyttöön. Onko porukalla kokemuksia oheisen kaltaisista mikeistä?
 
http://www.musiikkiliike.fi/index.p … arget=products&product_id=31968
http://www.musiikkiliike.fi/index.p … arget=products&product_id=31970
http://www.musiikkiliike.fi/index.p … arget=products&product_id=31971
 
Nuo houkuttelisivat hintansa ja saatavuutensa puolesta. Tuota TX-6 joku näytti edellä jo kehuvan mutta entä muut linkkien mikit?
E: Nuista Laitehävityksen http://www.musiikkiliike.fi/index.p … ;category_id=479&page=full_list muistakin edullisemman pään mikeistä saa suositella, olen rumpumikkien suhteen ihan aloittelija.
Kaikki paitsi veneily on turhaa. "Jes voitettiin. Eurokin on kalliimpi ku dollari. Ne on ihan läskejä." -Lennu
Antti1
04.01.2010 00:28:59
Bullitt: Onko porukalla kokemuksia oheisen kaltaisista mikeistä?
 
NX-sarjaa on JTS:ltä kehuttu, mutta noista muista en ole kuullut mitään kokemuksia.
Sell the kids for food, weather changes mood.
Sami_T
11.01.2010 18:38:54
 
 
http://www.huuto.net/kohteet/todella-hyva-mikki/124899669
 
On oltava hyvä kun tossa lukeekin niin =)
Itse olette lihava.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)