Aihe: Ibanez AF75 ja mikit
1
tippitappi
29.01.2009 01:03:22
Mites ois,jos vaihtais,siis mikit?
Näin kokemattomanakin huomaa puolen vuoden soittelun jälkeen,että on nämä ART1 ja ART2 mikit jotenkin "tuhnuiset" tai tunkkaiset.
 
Menettelee,mut koko ajan on tunne,et jotai jää "puuttumaan" tai ei ole kohdallaan..
 
Iban super "58" :a kehutaan ihan huippuluokan mikeiksi,mutta saako niitä ostaa mistään erillisenä?
Jos ei,niin löytyykö vastaavaa?
 
Päivitys olis mielessä,mut täytyy muistaa,et kitaran hinta oli 330e. siis niihin mikkeihin ei tietysti kannata ihan mahdottomia summia sijoittaa.
 
Tämä ei ole kumminkaan maanantaikappale (?),eli moitittavaa ei isommin löydy (ei muidenkaan mielestä),niin miks vaihtais hyväsointisen kopan ja kaulan toiseen,ja ehkä huonompaan?
Pelkästään mikkien takia? Tulee aika pahasti miinusta kun laskee sen mitä tosta saa myydessä,uudesta kuljetuskustannukset,ja kaikki muu vaiva..
 
Ei kannata ehdottaa,et osta uusi ja parempi. EI en ole ostamassa vähään aikaan uutta kitaraa.
Mutta jos tästä sais hyvän vehkeen ja paremman saundin?
-K-
29.01.2009 02:14:05
Jos ei nyt ole 120e panostaa vaikka esim Duncanin '59 pariin niin hyvä halpisvaihtoehto olisi Kent armstrongin PAF economy, kappalehint oli muistaakseni jotain 30e luokkaa. Toki olen metallimiehiä, etten näistä nyt tiedä että mikä olisi se optimaalisin soundi. Tuosta mikistä on jäänyt vaan hyvä maku hintaisekseen.
Ibanez ja Framus, muuta ei tarvita.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)