Aihe: Projekti: Harmony Explorer liekkikirves
1
Jannipaali
27.01.2009 20:49:42
Kuva takaa. http://kuvablogi.com/nayta/1705976/
Virityskoneistot tuntui äkkiseltään yllättävän jämäkältä. Liekkö alkuperäiset vai vaihdettu? Koneistoissa on joku outo kiemurakuvio ja made in germany-teksti.. Ja joo, tuo naru kaulan ympäriltä lähtee kierrätykseen.. :)

 
Taitaa olla Schallerin koneistot, eli ei tarvine olla heti vaihtamassa.
Asiat eivät useastikaan ole ongelmia, ellei niistä tee ongelmia.
Pete-R
27.01.2009 21:03:40
Niinpä taitaa olla... :) enpä älynnyt että se kiemura on s-kirjain. Samanlaiset merkinnät kuin kuvassa:
 
http://www.fake58.co.uk/images/TK_0 … -L10-123%20schaller%20M6%20mini.jpg
Tympee Huttunen
27.01.2009 21:33:35 (muokattu 27.01.2009 21:34:35)
Multakin löytyy Harmony Explorer. Taitaa olla body ehtaa lastulevyä? e: Paitsi noissa sinun kuvissa vähän näyttää puulta? Mulla lastulevyä - tanakampi sointi:)
Kumiankka
27.01.2009 21:42:57 (muokattu 27.01.2009 21:45:42)
Oiskohan kaula fenderin mitoilla? Silloin varaosa- ja tarvikekaulaa löytyy jos kaulatasku vaan on sopiva.
 
Tiedä sitten onko nuo vaihdetut koneistot kovin painavat. Vanhan malliset fenderin koneistot on ihan kivat ja melko keveät. Ei nyt muista kaikkia konsteja millä kaulapainoisuutta saisi pois, tuohan on alkuperäisen suunnittelijan moka muotoilussa, mutta onhan se niin makean näköinen että kyllä tuollaisen huolisi. Taisi joku sanoa että hyvin pehmustettu hihna jossa on olkaa vasten materiaali jossa on hyvä kitka niin auttaa kaulapainoisuuteen. En usko että ääneen hirveästi vaikuttaa jos alasarvesta takapuolelta ottaisi tavaraa pois kevennykseksi, tekisi vaikka suurehkon elektroniikkakolon johon laittaa kanne päälle... voin olla väärässä.
 
Vibratallaan vielä teräsblokki niin tulla soittaa mitä vaan hevistä rautalankaan.
 
x
Pete-R
27.01.2009 22:30:43
Kyllä tuo body pikaisen vilkaisun jälkeen näyttäisi ihan vaneria olevan. Ei varsinaisesti mulle merkitystä, säröllä soitan kuitenkin... ;)
 
Ja kaulatasku ainakin näyttäisi olevan samantyyppinen kaareva, kuin esim. stratossa. Ongelmaksi tuossa kaulanvaihdossa muodostuu se, että haluaisin tismalleen samanlaisen tuolla Harmony-logolla. Siihen asti mennään nykyisellä kaulalla, tuo kierous on meikäläisen silmissä sen verran minimaalinen ettei haittaa kuin tietoisuustasolla.
 
Kaulapainoisuudesta en vielä osaa sanoa, kyllä tuota jo tietty näppäilin sekä hihnan kanssa seisaaltaan että istualtaan. En ainakaan vielä huomannut suurempaa ongelmaa/kaulapainoisuutta ollenkaan. Tosin kun pitkään olen tuota explorer-mallia himoinnut, niin en kuolan valuttamiselta ehkä kiinnittänyt huomiotakaan asiaan. Rungon muoto tuo hieman opettelua varsinkin istualtaan soittamiseen, mutta äkkipäätään tuntuisi mukavasti syliin istuvan.
 
Talla saattaa mennä vaihtoon kokonaisuudessaan, tai ainakin osittain. Tuota blokkia jo silmäilin, materiaalista en osaa vielä sanoa. Kiiltävämpi kun edelliseen stratohässäkkäprojektiin ostamani halpistallan vastaava (voisiko olla jopa terästä?). Ainakin pintapuolelta vaihdetaan uusiin kaikki kuluneet/ruostuneet/patinoituneet metalliosat. Eikä tule halpamalleja, jotain gotoheja ja wilkinsoneja jo kattelin... Ja kromisena tulee osat, niinkuin on nytkin. Potikan nupit taidan vaihtaa nuista speed-malleista perinteiseen domemalliin. Jotenkin nuo on hieman liian julmat pylperöt.
Pete-R
29.01.2009 21:33:17
Tänään aloitin purkamaan keppiä. Virityskoneistoa vaille irrotin jo kaikki hilut kitarasta. Vaihtoon menee ainakin kaikki sähköosat, tallapalat tai ainakin niiden ruuvit ja jouset, kieliohjurit ja joitain ruuveja.
 
Kuva kitarasta http://kuvablogi.com/nayta/1708487/
Irrotetut osat http://kuvablogi.com/nayta/1708488/
 
Talla http://kuvablogi.com/nayta/1708489/
Tuota tallaa silmäilin, ja teräkseltä vaikuttaisi. Tai sit kromattua tinaseosta.. :) Ainakin samaa pakettia tuon tallalevyn kanssa. En tiedä liekkö hitsattu, liimattu vai valettu yhdeksi paketiksi, mut tuntuuvat pysyvän toisissaan kiinni. Tallan puhdistuksen jälkeen selviää, pidänkö vanhan tallan ja vaihdan vaan tallapalat, vai ostanko uuden tallan kokonaan. Vibrakammen reijän kierteet tuntuvat olevan hieman nyhjäytyneet...
 
Kaula http://kuvablogi.com/nayta/1708490/
Lapa http://kuvablogi.com/nayta/1708491/
Kaulassa näkyy olevan jonkun verran scheissea ja pinttymiä, mutta yllättävän vähän naarmuja, kolhuja tai kulumajälkeä. Paskat putsataan huomenna jollain passelilla myrkyllä, samalla kun rungostakin. Tämän jälkeen aloitetaan kolhujen piiloonmaalaus, maalit on ostettu.
Billsner
30.01.2009 21:59:58
Kappas, tutun näköinen Harmony :) On tullut soiteltua tuolla jokusen kerran kun samassa bändissä soitellaan tuon kitaran myyneen kaverin kanssa. Kysyinkin häneltä että myisikö hän kitaran minulle projektiksi, mutta kyselyitä oli jo tullut niin paljon että annoinpa asian olla.
Wrapped in plastic
Pete-R
01.02.2009 15:49:09
Osia tilattu:
 
-Emg-81 mikkisetti
-Kromiset dome-potikannupit
-humbucker asennuskehys, tasainen malli
-kromiset schaller-hihnalukot ja tapit
-muutamia ruuveja peitelevyihin yms.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)