Aihe: TÄNNE PIKAKYSYMYKSET (jelppikerho)
1 2 3 4 567 68 69 70 71141 142 143 144 145
--Roller--
06.01.2009 20:24:20 (muokattu 07.01.2009 18:37:08)
Kamoon, miksei hei kukaan sano blues-scaalaa??
 
E: Pöh, sanon sitte ite: http://www.ilearnmusic.com/guitar/scales/g%20blues.jpg
pietari-poika
07.01.2009 18:52:35
Kamoon, miksei hei kukaan sano blues-scaalaa??
 
E: Pöh, sanon sitte ite: http://www.ilearnmusic.com/guitar/scales/g%20blues.jpg

 
No, toihan on melkeen sama kuin pentatoninen. Osaan ton kyllä, käytän vaan Bluusjutuissa pentatonista + noi lisäsävelet venytyksillä niin tulee maustettua lisää.
ESP Horizon FR-2
aalataur
07.01.2009 19:39:08
 
 
Ongelma pikkauksen kanssa: eli kun soitetaan nopeaa alternate pickingiä (palm mutella tai ilman) yhdeltä kieleltä, kuten esim. Blind Guardianin vanhemmilla levyillä, ranteeni jäykistyy lähes kokonaan ja alan tehdä liikettä koko kyynärvarrella. Näin yllän koviinkin tempoihin tarkkuuden kärsimättä ja jaksan sahata pitkiäkin aikoja. MUTTA: ongelmat alkavat kun pitäisi vaihtaa kieltä kesken nakutuksen, esim. Blind Guardianin leadkitaroissa, joissa on nopeata alt. pikkausta, mutta myös kieli vaihtuu välillä esim. vain 2 nuotin ajaksi. Tällöin menetän täysin plekukäden hallinnan ja soitosta tulee yhtä puuroa.
 
Missä vika? Olen mielestäni aloittelija-vaiheesta jo selvinnyt, mutta silti en hallitse tätä. Sweeppausta en osaa myöskään _ollenkaan_ liittyykö se jotenkin tähän? (samat lihakset tms?) Vai pikkaanko vain väärällä tekniikalla kun heilutan kyynärvartta?
Numb
07.01.2009 19:49:43
 
 
Tuli aikoinaan vedettyä rässikomppeja samalla tavalla, eli jäykällä ranteella. Siinä on tosiaan tuo ongelma, että kyllä sillä jyskyttää menemään samaa rataa aika kipakasti, mutta jos pitäisi vetää jotakin kuviota, niin eipä onnaa.
 
Suosittelen reenaamaan kompit enemmänkin ranteelle. Kontrolli paranee valtavasti.
 
Sweepien kanssa tuolla ei pitäisi olla tekemistä, siinä on aivan eri tekniikka kuitenkin.
A waist is a terrible thing to mind.
aalataur
08.01.2009 00:51:25 (muokattu 08.01.2009 00:52:38)
 
 
Suosittelen reenaamaan kompit enemmänkin ranteelle. Kontrolli paranee valtavasti.
 
Katsoinpa soittoani videolta, ja huomasin että perkele eipä se ranteeni niin liikkumaton olekaan. Ehkä se on tuntunut vain jotenkin siltä? Vai mitä tuumaatte tästä videosta:
 
http://www.youtube.com/watch?v=SlxAosBptw8&feature=channel_page
 
Onko pikkaustekniikkani väärä/huono? Tuolla tyylillä pystyn kyllä sahaamaan yhtä kieltä suht nopeasti, mutta kielen nopeat peräkkäiset vaihdokset eivät onnistu. Tai no, pystyn kyllä vaihtamaan kieltä kesken sahauksen, mutta jos lähes heti pitäisi vielä takaisinkin ehtiä alkuperäiselle kielelle, niin alkaa tulla seinä vastaan.
laakeri
08.01.2009 19:06:22
Olen viime aikoina soitellut näppäilybiisejä sormin. Hitaammissa kappaleissa oikean käden sormitekniikka ei ole mikään ongelma, mutta jostain syystä näppäillessäni vasemman käden tekniikka tuntuu hajoavan. Avosoinnut menevät yleensä aika hyvällä tarkkuudella, mutta kun vaihdan harjaustekniikan pikkaukseen, se yleensä automaattisesti onnistuva C -> D -sointuvaihdos meneekin metsään. Sormet eivät paina jotain kieltä kunnolla tai menevät jotenkin poikittain otelaudalle. Joskus saan vaihdettua soinnun täydellisesti viidesti putkeen, sitä saattaa taas seurata kymmenen epäonnistumista.
 
Vähän vaikea uskoa että oikean käden tekniikka jotenkin veisi huomiotani vasemmasta kädestä, koska sormilla soittaminen ei tunnu sen vaikeammalta kuin sointujen harjaaminenkaan. Tuntuu että tässä on joku psykologinen juttu takana. Melko turhauttavaa kun pitkään automaationa ollut asia taantuu aloittelijan tasolle.
Edwaes
09.01.2009 19:20:29
Kuinka saan kitaranvirittimen ( Harley Benton GT10) Drop C Tuningiin?Mulla on nyt käytössä jokin nro.sarja, joka näkyy oikeassa alakulmassa, 444, joten pitääkö sitä vaihtaa?
guille94
09.01.2009 22:34:18
Mistä saisin Bon Jovin Lost Highway kappaleeseen kitara soolon nuotit koska niitä ei ole millään nettisivulla ja ostin myös kyseisen nuottikirjan eikä siinäkään ollut.Auttakaa!
Iron Slayer
09.01.2009 22:51:19
Kuinka saan kitaranvirittimen ( Harley Benton GT10) Drop C Tuningiin?Mulla on nyt käytössä jokin nro.sarja, joka näkyy oikeassa alakulmassa, 444, joten pitääkö sitä vaihtaa?
 
444 on luultavasti taajuus, joka sinulla nyt on siinä käytössä. Tuossa GT10:ssä alavireet sai muistaakseni tuolla flat tuning -ominaisuudella. Eli painat Flat niin kauan, että saat näyttöön merkinnän bb. Tällä virität kielet, ja sitten tiputat paksuimman kielen vielä yhden sävelaskeleen alemmas.
Jamming
falconi
11.01.2009 20:39:30
Onkos jotain erityistä harjoituskikkaa että saisin keskisormen ja nimettömän kauemmaksi toisistaan?
 
Eli esimerkiksi: d-mollia soitettaessa ei millään meinaa nimetön erkaantua keskisormesta. Tai kyllä sen saas siihen aseteltua, mutta sitten kun sormet samassa järjestyksessä lähtee eteenpäin kulkemaan otelautaa niin huomaa pian, että ne on samassa välissä.
 
Toivottavasti saitte selvää, mitä tarkoitan.
 
Oon kyllä vähän ruennu reenaamaan vitossointujakin niin, että soitan ne etusormella ja nimettömällä. Kun ennen olen soittanut vain etusormella ja pikkurillillä.
kid ego
11.01.2009 20:49:30
Onkos jotain erityistä harjoituskikkaa että saisin keskisormen ja nimettömän kauemmaksi toisistaan?
 
Voisko tämmöinen toimia:
 
---6-5-7-5-6-5-7-5--- tai  ---6-5-6-5-7-5-7-5---
 
Ankkuroi keskisormi vitosnauhalle ja soita nuo muut äänet nimettömällä hammer-oneina. Tietenkin voit koettaa venyttää väliä entisestään. Kokeile eri kieliltä ja eri nauhaväleistä niin saat monenlaista tuntumaa.
Zeeboo
11.01.2009 21:58:34
Onkos jotain erityistä harjoituskikkaa että saisin keskisormen ja nimettömän kauemmaksi toisistaan?
 
Eli esimerkiksi: d-mollia soitettaessa ei millään meinaa nimetön erkaantua keskisormesta.

 
Nimetön on vähän ongelmallinen sormi. Tämä on vain arvaus, mutta mä oletan että sulla on vasemmassa kädessä samanlainen 'vaiva' kuin monella alkutaipaleella olevalla kitaristilla, eli kämmen on vähän hankalassa kulmassa kaulaan nähden.
 
Jos käännät rannetta niin, että kämmen on suunnilleen otelaudean reunan suuntainen, avautuu sormien - varsinkin keskisormi/ nimetön - nippu ja näppien liikuttaminen on helpompaa. Jos taas käännät rannetta niin, että kämmenen ja otelaudan reunan väinen kulma kasvaa, menee soittaminen hankalammaksi: Sormet on nipussa, ja mitä isommaksi tuo kulma muuttuu, sen hankalampi on just tuota keskisormi/ nimetön väliä hallita. Ihan sama juttu soittipa sitten sointuja tai melodiaa.
 
Kannattaa ainakin vähän zoomailla tuota.
"Kaikki äänet, jotka saat soitettua, syntyvät tekniikasta. Ne äänet, jotka jätät soittamatta syntyvät hyvästä mausta."
falconi
12.01.2009 10:30:08
Jeps hyvä pointti tuo kulma, mutta kyllä soittoasento pitäisi olla oikea kun kokeilin eri kulmia niin helpoten liikkuu juuri tuossa, että kämmen on otelaudan suuntainen. Olenkin näköjään aina niin soittanutkin. Mutta jotenki silti tuntuu että tuo nippu ei aukea.
 
Mutta jatkan harjoituksia :)
laakeri
12.01.2009 17:21:20
Muistan kun tuskailin yhden sointuotteen kanssa vielä pari kuukautta sitten. Tehtyäni parina päivänä 1-2-3-4 -harjoituksia joita en ollut aiemmin tehnyt, huomasin että pystyin venymään vaivattomasti tuohon otteeseen. Ihmettelin kyllä itsekin tuota, voiko muka noin pienellä vaivalla parantaa sormien liikkuvuutta. Toisaalta on myös mahdollista, että aiemmin kyseessä oli jonkinlainen tekniikkavirhe, ts. käden asento ei mahdollistanut otetta.
 
Olen havainnut avosointujen soittamisen helpoimmaksi seisten, tai siten, että kitaran kaula on n. 40 asteen kulmassa rintaan nähden (en tarkoita lappeellaan). Itse teen muuten yleensä tuon ongelmallisen D-mollin käyttäen pikkusormea nimettömän sijaan. Pikkusormen käyttö tuntuu melko luonnolliselta, koska se on harjaantunut soittaessani kahden kielen voimasointuja. Kannattaa siis pitää myös pikkusormi aktiivisena.
falconi
12.01.2009 17:37:34
Joo, itsekkin tuota pikkurilliä käytän aikapaljon. Siksi nytten olen ruennutkin käyttämään tuota nimetöntä, että se venyisi paremmin muissa jutuissa. Olen muutenkin alkanut miettimään soittoani, miten voisin tehdä sen mahdollisimman vähillä liikkeillä otelaudalta.
 
Mutta kyllä tuon d-mollin saa "oikeinkin" otettua, se olikin vain esimerkki. Mutta nyt kun olen ruennu omia näppäilyjuttuja nauhoittamaan, niin niissä on juurikin sama tuo sormiasettelu ja siinä huomasin ettei taivu nakit halutulla tavalla ja kieli töksähtää kun vaihdan kohtaa otelaudalta ja ei kuullosta hyvältä. Pikkurillillä on noissa näppäilyissä toinen tehtävä.
 
Pitäisi varmaan putsata tuo otelauta ettei olisi kitkaa niin paljon, kun liu'uttaa tuolla sormiasetelmalla niin siinä tavallaan nimetön "jää" jälkeen.
Edwaes
12.01.2009 17:42:58
444 on luultavasti taajuus, joka sinulla nyt on siinä käytössä. Tuossa GT10:ssä alavireet sai muistaakseni tuolla flat tuning -ominaisuudella. Eli painat Flat niin kauan, että saat näyttöön merkinnän bb. Tällä virität kielet, ja sitten tiputat paksuimman kielen vielä yhden sävelaskeleen alemmas.
Mikä olisi paras taajuus C-Dropille?Vai onko sillä mtn väliä?
laakeri
12.01.2009 19:24:11
Pitäisi varmaan putsata tuo otelauta ettei olisi kitkaa niin paljon, kun liu'uttaa tuolla sormiasetelmalla niin siinä tavallaan nimetön "jää" jälkeen.
 
Mitenkäs tuo otelaudan putsaaminen nyt asiassa auttaa? Itselläni eivät sormet ainakaan koskaan kosketa otelautaa. Tosin tuossa Squierissa taisi kyllä olla jotkut "medium jumbo"-nauhat (?), joten lienevätkö sen verran korkeat, että sormet eivät osu otelautaan.
 
Onko kenelläkään muuten heittää jotain "kikkaa" millä saisi sormet pysymään kunnossa? Sormenpäät pysyvät kunnossa aina muutaman päivän, sitten ne menevät rikki. Viikon soittelulla ne tulevat taas kuntoon (kovettuvat), kohta ne ovat taas riekaleina. Todella ärsyttävä sykli, kipua ärsyttävämpi seikka on pull-offien meneminen perseelleen koska nahka tarttuu kieliin ja pois vetäessä aiheuttaa legatolle tunnusomaisen soljuvan soundin sijaan plektraan verrattavan kovan "ping"-äänen. Tästä syystä käytän pull-offeja äärimmäisen harvoin varsinkin ylimmällä kielellä. En soita märillä käsillä, ja sormet hajoavat ilman bendejäkin.
 
"Syö poronsarvi- ja haineväjauhetta" -tyyliset neuvot voitte pitää itsellänne, mutta jos jollain on kokemusta asiasta, otan vinkit vastaan. En aio myöskään liimata piilolinssejä sormenpäihini.
kid ego
12.01.2009 21:14:54
Onko kenelläkään muuten heittää jotain "kikkaa" millä saisi sormet pysymään kunnossa? Sormenpäät pysyvät kunnossa aina muutaman päivän, sitten ne menevät rikki. Viikon soittelulla ne tulevat taas kuntoon (kovettuvat), kohta ne ovat taas riekaleina. Todella ärsyttävä sykli, kipua ärsyttävämpi seikka on pull-offien meneminen perseelleen koska nahka tarttuu kieliin ja pois vetäessä aiheuttaa legatolle tunnusomaisen soljuvan soundin sijaan plektraan verrattavan kovan "ping"-äänen. Tästä syystä käytän pull-offeja äärimmäisen harvoin varsinkin ylimmällä kielellä. En soita märillä käsillä, ja sormet hajoavat ilman bendejäkin.
 
Jos näyttäisi siltä ettei sormien nahka asetu, kokeilisin rasvata käsiä tai vaihtaa ohuempaan kielisettiin.
Iron Slayer
13.01.2009 22:11:32
Mikä olisi paras taajuus C-Dropille?Vai onko sillä mtn väliä?
 
Ei väliä, mutta yleensä käytetty taajuus on 440.
Jamming
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)