Aihe: Kaappi+nuppi vs. kitaracombo
1 2 3 4
kmc640
11.01.2009 17:31:40
Eli tosiaan kumpi olis pidemmän päälle fiksumpi sijoitus kaappi ja nuppi vai tehokas kitarakombo? ja mitä etuja kummassakin on?
itse olen miettinyt tyyliin line6 http://www.thomann.de/fi/line6_spider_iii_120210.htm
tai marshall/line6 nuppia ja jotain kaappia.
 
Jonkin asteista bänditoimintaa on eli reenikämpälle olis tuotteen menossa.
HeavyMachinery
11.01.2009 17:51:10
 
 
Itse olen henkeen ja vereen kaappi+ nuppi miehiä.
 
Etu on siinnä että jos toinen ei miellytä niin toisen voi vaihtaa.
 
Väittäisin että 2x12 kaapi + nuppi on helpompi roudata kuin 2x12 combo. Vaikka joutuukin tekemään 2 reissua niin toisella voi tuoda kitarn+nupi ja toisella kaapin. Toisaalta jos haluaa niin voi ostaa kotiin pienen kaapin ja reenikselle ison. Pelkkää nuppia on helpompi roudata sitä väliä.
 
Taas jos soittelee herkkää Bluesia niin pikku combokin ajaa asiansa mutta nimen omaa hevi kuviossa nuppi+ kaappi on melko ehdoton.
 
Monasti kombot on myös takaa avoimia jolloin soundikin on ohkaisempi eikä demppi jyrää niin kuin suljetulla.
Pardy : "Varallisuus on vaan järjestelykysymys"
karsa
11.01.2009 17:57:13 (muokattu 11.01.2009 17:58:09)
Reeniksellä joutuu veteleen tuollasella line6 combolla, aivan karmea. Siitä ei vaan saa siedettävää soundia aikaseks,kokeileppa vaikka jossain musaliikkeessä...Voxilla taitaa olla parempaa kamaa tuohon hintaluokkaan.
 
E. Empä tainnu vastata kysymykseen lainkaan...
kivi
11.01.2009 18:00:15 (muokattu 11.01.2009 18:01:07)
Monasti kombot on myös takaa avoimia jolloin soundikin on ohkaisempi eikä demppi jyrää niin kuin suljetulla.
 
Tässähän se ainoa oikea ero tulikin. Tosin ei-hevimies saattaa sanoa että takaa-avoin soundi on harmonisempi ja monipuolisempi eikä välttämättä koe sitä ollenkaan ohueksi. Eihän esimerkiksi Neil Youngin soundi ole ohut.
:-D
 
Noihin ehdotettuihin vahvistimiin en ota kantaa muuten kuin että jos mallintavalla aikoo soittaa, on suhteellisen yhdentekevää onko kaiutinkotelointi avoin vai suljettu. Kyseessä on aika pieni yksityiskohta, sivuseikka suorastaan.
 
Soundistaan tarkimmille merkitsee sekin, että umpikaapissa voi käyttää kevytripusteisempia (=herkempiä) elementtejä kuin avokotelossa, koska ilma muodostaa elementtiä tukevan tyynyn. Metallisoittajat hakevat kyllä raskasripusteisia elementtejä umpikaappiinkin, näissä kun on jäsentyneempi soundi eikä mukaan pääse liikaa pieniä nyansseja.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)
Jucciz
11.01.2009 18:00:40 (muokattu 11.01.2009 18:14:13)
Kumpikin on loistava valinta. Riippuu vaan vähän, mitä hakee - lähinnä soundin ja roudattavuuden kannalta. Perinteisesti on tietyt vahvistimet, joita on totuttu näkemään enimmäkseen comboina (monet klassikko-Fenderit, Voxit yms.) ja puolestaan nuppi+kaappeina (hevi-/rokkipuolen Marshallit, Hiwatt, Orange). Muutamilta merkeiltä löytyy molempia suht tasapuolisesti: Marshall, Mesa/Boogie, Hughes&Kettner, Budda, Peavey, Laney yms. tulee ainakin mieleen. Ja on niitä nuppi+kaappeja Fenderilläkin: legendaariset Bassmanit, Bandmasterit jne.
 
Combot on lähes poikkeuksetta jossain määrin takaa avoimia, mistä syystä niiden bassontoisto ei aina ole yhtä tuhti kuin suljetussa kaapissa - poikkeuksiakin on. Comboon voi toki liittää suljetun kaapin combon oman kaiuttimen tilalle tai lisäksi. Combon etu voi olla esimerkiksi roudausystävällisyys ja se, että tarvitsee kuskata vain yhtä laitetta kahden (nuppi+kaappi) sijasta. Toisaalta myös pieni nuppi ja kompakti 1x12-kaappi on aika helppo roudata, mutta siltikin yleensä tällöin on molemmat kädet käytössä - kun taas comboa yhdellä kädellä roudatessa mahtuu vielä kitara toiseen käteen. Nuppi+kaappi -yhdistelmän isoin etu on se, että voit ostaa eniten miellyttävät vaihtoehdot ja sotkea vaikka ihan eri merkkejä keskenään sen unelmasoundin toivossa: vaikka Fenderin nuppi ja Orangen kaappi.
 
Sinänsä mitään musiikkityyliin liittyvää perustelua valinnalle ei ole olemassakaan: sekä combolla että nuppi+kaapilla soittaa niin heviä, kantria, bluesia, rockia kuin jatsiakin. Kyse on ainoastaan siitä, millaista soundia on vailla. Molemmilla saa käyttökelpoista äänimaisemaa ihan mihin tahansa musatyyliin - etenkin kun eri valmistajilla on nykyisin tarjolla niin monenlaista soundia sekä combo- että nuppimuodossa. Lisäksi tuhdeimmat combot saattavat potkia jopa enemmän kuin vaisusoundiset nupit parhaallakin mahdollisella kaapilla, eli tympeän mustavalkoinen olettamus "combot on ohutsoundisia ja sopii vaan herkkään bluesiin, kun taas nuppi+kaappi on välttämätön heviin" on kyllä aika unohtaa virheellisenä.
 
Kannattaa muistaa myös, että kitara, kitaran mikit, piuhat, mahdolliset efektilaitteet ja combon/kaapin kaiuttimet vaikuttavat kokonaissoundiin merkittävästi. Soundi on aina hirmu monen asian summa. Lopulta on aina otettava itse selvää, mikä omalla kohdalla toimii parhaiten - hyödyllistä on myös oppia erottamaan, mikä osa signaaliketjussa vaikuttaa mihinkin, esim. "jos mää vaihdan nää kaiuttimet tai kitaran mikit toisenlaisiin, miten soundi muuttuu".
 
Mitä ikinä ostatkin, suosittelen unohtamaan nuo Spider-sarjalaiset. Niistä ei saa käyttökelpoista kitarasoundia mihinkään oikeaan soitteluun - bänditoimintaan varsinkaan.
kmc640
11.01.2009 18:14:15
ok olisko mahdollisesti hyvä sijoitus? http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=284043
Jucciz
11.01.2009 18:16:14 (muokattu 11.01.2009 18:18:05)
ok olisko mahdollisesti hyvä sijoitus? http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=284043
 
Kerropa budjettisi ja edes se, millaiseen musaan olet vehkeitä hankkimassa, niin voidaan yrittää auttaa. MG-sarjan Marshallit on halvinta ja huonointa mitä Marshallin nykymallistosta löytyy, joten tuskinpa kukaan noita oikein hyvällä omallatunnolla kellekään suosittelee.
 
Pääsääntöisesti nuppi+kaappi tulee aina vähän kalliimmaksi kuin tehoiltaan ja ominaisuuksiltaan vastaava combo, joten jos budjettisi on vain joitakin satasia, lähtisin ehkä hakemaan sopivansoundista comboa. Kenties teholuokassa 18-50 wattia, jos kerran jonkinmoiseen treenikämppäkäyttöönkin saattaisi tulla.
nannne
11.01.2009 18:27:37
 
 
ok olisko mahdollisesti hyvä sijoitus? http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=284043
 
Ei, ei todellakaan, ei tätä. Ei lohkea mitään positiivista, ei. Eieiei.
kmc640
11.01.2009 18:29:47 (muokattu 11.01.2009 18:37:03)
OK :) No musatyylinä metalli/hc punk/hevi jne. budjetti on kyllä armotta siin 400-500 hujakoilla
 
nyt vehkeinä HUGHES&KETTNER EDITION BLUE 60 R & Dean ml 79 sekä Boss me-50
Jucciz
11.01.2009 19:33:57
OK :) No musatyylinä metalli/hc punk/hevi jne. budjetti on kyllä armotta siin 400-500 hujakoilla
 
nyt vehkeinä HUGHES&KETTNER EDITION BLUE 60 R & Dean ml 79 sekä Boss me-50

 
Kokeilepa löytää jostain Hughes & Ketther Edition Tube. 20-wattinen täysputkivahvistin, joka sopii aika hyvin suorilta punk- ja rocktouhuihin ja tuosta ME-50:stä voit puskea tarvittaessa hevi-/metallisäröt. Vanhempi hevi onnistuu Edition Tubella ihan sellaisenaankin. Käytetyt liikkuvat juurikin 400-500 euron tuntumassa.
hapan
11.01.2009 19:49:38
Jep, Edition tube on the valinta noilla ehdoilla. On muuten hemmetinmoinen head room 20 wattiseksi!
Wespa
11.01.2009 20:09:52 (muokattu 11.01.2009 20:11:55)
On muuten hemmetinmoinen head room 20 wattiseksi!
 
No jaa, ei munsta. Tosin oisko mun yksilössä Juccizen jäljiltä vähä aikasemmi murolle menevät röörit? Mutta aika äkkiä tuo menee ruttuun, jos pändi vetelee niin kovaa että tulpat on must niin ei kyllä pysy kauaa kliininä edes Straton kanssa, humpparikepistä nyt puhumattakaan. Onko se sitten hyvä vai huono asia.. ;)
 
Edit. Mutta tosiaan, tuossa hintaluokassa aika lyömätön vaihtoehto, alapäätäkin piisaa lähes kokonaan suljetun kotelon ansiosta mallikkaasti. Jos alkuperäisen elementin vielä vaihtaa vaikka V30:seksi tai G12H:ksi niin a vot!
"Malmsteen and I broke up over religious reasons... He thought he was God, and I didn't agree... Blackmore's God!" - Joe Lynn Turner
kmc640
11.01.2009 20:32:53 (muokattu 11.01.2009 20:35:12)
elikkä siis :D olisko joku hyvä nuppi/kaappi suositeltavissa tai kombo sellasii jos löytäis esim käytettynä? mites toi menee nois 20w putki jutut mä oon sen verran tuore kaveri näiden kans et meni ihan ohi? vai olenks tuijottanut vaan jotain epäolennaista wattimäärää nois yleensäkki? vai okns putki jutuissa tehot tavallaan merkattu erityyliin..?
ja mikäs teho putkivehkeis riittää bändin kans?
 
mites olis http://www.thomann.de/fi/fender_fm212r_egitarrencombo.htm ainakin huokee...saundeist e sit tiijä...
 
eli tosiaan jos line6 kannattaa unohtaa... onks jotain ns. luottomerkkejä?
karsa
11.01.2009 20:50:52 (muokattu 11.01.2009 20:51:43)
kuis olis nuppi esim http://www.thomann.de/fi/peavey_windsor.htm ?
tai sit ihan vahvari http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=288475

 
Siis ihan COMBO. Molemmat ok pelejä mun käsittääkseni hintaan suhteutettuna, itsellä kokemusta vain Vkoosta.Kannattaa muuten sitten katella niitä vahvareita mieluummin Englannista jos nettikauppoja selaat, hinnat eriluokkaa. Esim. www.dv247.com ja www.soundslive.co.uk .
HTMono
11.01.2009 20:57:01
elikkä siis :D olisko joku hyvä nuppi/kaappi suositeltavissa tai kombo sellasii jos löytäis esim käytettynä? mites toi menee nois 20w putki jutut mä oon sen verran tuore kaveri näiden kans et meni ihan ohi? vai olenks tuijottanut vaan jotain epäolennaista wattimäärää nois yleensäkki? vai okns putki jutuissa tehot tavallaan merkattu erityyliin..?
ja mikäs teho putkivehkeis riittää bändin kans?

 
Ei kannata niitä watteja hirveästi tuijotella. Itellä on 5w putkistyrkkari jolla kyllä soittaa bändinkin kanssa ;) Se tosin ei niillä volilla kliininä pysy, tulee bluesrosot auttamatta.
 
Mutta jos metallia vaikkapa noin esimerkkinä soittelet niin kyllä joku 15-30w putkivehje sulle melkeinpä takuuvarmasti riittää. Ja tutki mieluummin sitä soundia, älä tehoja ;)
If somebody thinks they're a hedgehog, presumably you just give 'em a mirror and a few pictures of hedgehogs and tell them to sort it out for themselves.
Icy-Sun
11.01.2009 20:57:19
nyt vehkeinä HUGHES&KETTNER EDITION BLUE 60 R & Dean ml 79 sekä Boss me-50
 
Sun nykyinen vahvistin on kyllä minun makuuni parempi kuin kumpikaan jota olet ehdottanut. Se sata wattia ei tarkoita kuitenkaan sitä, että volaa tulisi puolet enemmän kuin 50wattisesta. Kyllähän 500e saa jo "oikeitakin" Marshalleja, mutta käytettynä.
Jucciz
11.01.2009 21:01:46
No jaa, ei munsta. Tosin oisko mun yksilössä Juccizen jäljiltä vähä aikasemmi murolle menevät röörit?
 
Voi olla. Kannattaa testata eri merkkejä, ja voihan ne tietty olla jo iltapuolella muutenkin. Omaan käyttöön tuossa riitti hönkä aina. YMMV.
kmc640
11.01.2009 21:03:31
Siis ihan COMBO. Molemmat ok pelejä mun käsittääkseni hintaan suhteutettuna, itsellä kokemusta vain Vkoosta.Kannattaa muuten sitten katella niitä vahvareita mieluummin Englannista jos nettikauppoja selaat, hinnat eriluokkaa. Esim. www.dv247.com ja www.soundslive.co.uk .
 
kuis tuolt jos tilaa noi tullit ju muut päälle?
HTMono
11.01.2009 21:04:40
kuis tuolt jos tilaa noi tullit ju muut päälle?
 
Britit on kyllä ihan EU-maa. Eli ei mitään tulleista huolehtimisia. UPS tuo kotiovelle.
If somebody thinks they're a hedgehog, presumably you just give 'em a mirror and a few pictures of hedgehogs and tell them to sort it out for themselves.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)