Aihe: Häiriötä muuntajasta
1 2
hape
21.12.2008 21:43:27
 
 
Tuohon virtalähdetarpeeseen taitaa olla oma apu se paras apu.
 
Niin se taitaa. Sekin on kyllä käynyt mielessä, että jos sihen HB Powerplantiin modais tarvittavat virtaset. Mutta pitää nyt kurkata sinne sisuksiin ensin.
 
Kiitos linkeistä, täytyy tutustua tarkemmin.
Remember: Don't eat the deadly yellow snow!
Zeeboo
25.12.2008 20:16:10
Nonni. Yhden vähän tärähtäneen kuvan ehdin ottaa ku kamerasta loppu akku. Mutta eiköhän tuosta asia selviä. Hauskaa oli ainakin se, että tuota 110/230V kytkintä ei ole kytketty yhtään mihinkään :D
 
http://koti.mbnet.fi/hphphoto/powerplant/IMG_4203_powerplant.jpg

 
Ihan asiallisen näköinen piirilevy tuossa näyttäisi olevan. Tuo 110/230V - kytkin on tosiaan siinä hieno yksityiskohta. Pari päällisin puolin tehtyä havaintoa:
 
Perinteinen muuntajalla tehty, eli lähtevä teho otetaan muuntajan raudoista. Kuitenkin kaksi kokoaaltotasuria & regulaattorit (7809 & 7812, a' 1A?). 12VAC otetaan suoraan muuntajalta. Naamataulussa ilmoitettu 9VDC max 500mA tarkoittaa tosiaan kaikkien lähtöjen yhteenlaskettua kuormaa. Tuon regulaattorin puolesta tuntuisi kuitenkin pelivaraa olevan vähän enempään. Jos juotokset on tehty huolella, niin kyllä tuo on ihan hintansa väärti. Itse en tuollaista alle 40€:llä alkaisi kokoon kilkuttelemaan.
 
Ainoa pikku 'puute', joka tuosta äkkisiltään tulee mieleen on se, että kaikilla DC-lähdöillä näyttäisi olevan yhteinen maa... Vähän vissiin mielipidekysymys, mutta mielummin teen itse tuollaisen niin, että jokaisella DC-lähdöllä on oma verkkoerotus. Niiden maalenkkien takia.
"Kaikki äänet, jotka saat soitettua, syntyvät tekniikasta. Ne äänet, jotka jätät soittamatta syntyvät hyvästä mausta."
hape
31.01.2009 18:56:44 (muokattu 31.01.2009 18:58:04)
 
 
Lainataas vielä vähän tätä ketjua kun ei tuo mun virtapiuhasekamelska ole siitä selvinnyt ja meinaa alkaa nyppiin usean virtalähteen kans sählääminen, keikoilla varsinkin.
 
Eli mulla on kolme virtalähdettä pedaaleille: HB PowerPlant perusspeduille, Line6 MM4:lle oma 9VAC ja Seymour Duncanille oma 16VAC. Oisko ihan typerä idea, että ymppäis nuo kolme virtalähdettä saman kotelon sisään, jossa ois yhteinen verkkovirtaliitin kaikille kolmelle? Silloin selviäis yhdellä verkkojohdolla. Verkkojohtoa lukuunottamatta kaikki piuhat vois olla aina valmiiksi kytkettynä pedalboardilla. Elektroniikkagurut kommentoikaa jos vaan kehtaatte.
 
Tuon edellä esittämäni rupelihattuvirityksen vaihtoehtona on siis tehdä oma virtalähde, mistä sais ulos kaikkea mitä tarvin.
 
Edit: typoja...
Remember: Don't eat the deadly yellow snow!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)