Aihe: Flunssaisena laulaminen
1
ROTESTILAULAJA
20.12.2008 22:31:19
Se on sitten karmea kokemus ..kun pitää tehdä joku biisi valmiiksi tiettyyn ajankohtaan mennessä ja sitten on pitkittynyt flunssa päällä-kurkku ja nielu kuin kaktuksen nielleellä ja pitäisi saada mahdollisimman hyvä laulu suoritus aikaiseksi!
Onko teillä muilla kokemuksia tästä koettelemuksesta?Hattua nostan noille keikka muusikoille jotka vetää puolentoista tunnin setin l'äpi vaikka kuumetta 38 astetta ja kurkkuun sattuu niin perkeleesti..
Maailman paras biisi on vielä tekemättä..en tiedä milloin saan sen luotua!
rintapek
21.12.2008 21:31:29
 
 
puolentoista tunnin setin l'äpi vaikka kuumetta 38 astetta ja kurkkuun sattuu niin perkeleesti..
 
Toi on noin kaksi settiä. Keikka on keskimäärin neljä settiä. Ei se aina o hauskaa.
One kind of music only - the good kind
ROTESTILAULAJA
22.12.2008 05:24:38
Jep jep! Viittan tuonne demo osioon jonne väsäsin tuon "Kutsumaton Jouluvieras " jouluhitin..saatinhan se purkkiin vaikka kurkkuun tosiaan koski kun tulkitsin laulu osuutta raidalle..
Maailman paras biisi on vielä tekemättä..en tiedä milloin saan sen luotua!
ROTESTILAULAJA
22.12.2008 23:51:11 (muokattu 22.12.2008 23:55:04)
Juuri noin se menee...ihan niinku tommosella räkätauti peikolla olis taipumus iskeä tauti päälle juuri stressi tilanteessa? Mene tiedä??
Ei se tosiian ole kovinkaa mairittelevaa jos on keikalla nokka tukossa ja ääni honottaa ja sitte kun on yhen biisin jotenkuten saanu haltuun niin nokka käykin vuotaa niinkuin sulhaspojan SE!
Maailman paras biisi on vielä tekemättä..en tiedä milloin saan sen luotua!
StinTTu
28.12.2008 16:55:40
Ja ehkä omalla kohdalla on huvittavinta ollut huomata kuinka jotkut jotka eivät vain pääse yksinkertaisesti riittävän korkealle mitä biisi vaatisi ja niin vedotaan juuri aina tuohon kurkkukipuun ja muuhun lenssuun.. Kerta tai pari menee yleensä vielä läpi, mutta sitten kun joka perhanan keikan jälkeen sanotaan että ei päässy korkealle kun on kurkku kipeänä niin alkaa ihmetyttämään... Tietty jos väärällä tekniikalla vetää niin siitähän se kurkku kipeytyy, mutta huonoja tekosyitä tuosta flunssasta on myös kuultu..
 
Itse juuri sain kolmisen viikkoa sitten vedettyä yhden keikan läpi kunnon lenssun avustuksella. :D Onneksi oli koululle se keikka niin eipä tarvinnut rääkyä naikkari tyylillä kuin pari biisiä, ja niiskuttaa ohi mikin joka onnettoman säkeen jälkeen. Kyseessä oli lakkiaiset ja siellä saattoi jokin kuvatakkin niin voi pojat mitä materiaalia ovat saaneet! :D
rintapek
28.12.2008 17:34:24
 
 
Itse juuri sain kolmisen viikkoa sitten vedettyä yhden keikan läpi kunnon lenssun avustuksella. :D Onneksi oli koululle se keikka niin eipä tarvinnut rääkyä naikkari tyylillä kuin pari biisiä, ja niiskuttaa ohi mikin joka onnettoman säkeen jälkeen.
 
Siitä sit vaan. Se on kipeenä harvoin herkkua.
One kind of music only - the good kind
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)