Jos hankit hima-soitteluun kamat, niin nuohan on just hyvät. Hyvät luurit vielä siihen niin voi multsarilla leikkiä ja fiilistellä. Mutta jos soitat bändin kanssa: rumpujen ja kitaristin kanssa niinkuin suosittelisin niin... Noh...asiasta löytyy tietoa monestakin paikkaa tältä keskustelu kanavalta.
OSTA KUNNON VAHVISTIN!TEHOJA 300w. Vähintään..Se on pitkä-aikainen sijoitus.
Sitten käytetty 4x10. JA sitten kun on rahaa laittaa enemmän niin lähet rakenteleen settiä. 1x15 jne. Sit huomaat, että sulla on kamat joilla voi lähteä keikalle kun keikalle. Ei ruuti lopu ja kuulet ja TUNNET itse mitä soitat :)
Elikkä oon hankkimassa ekoja bassokamoja ja tämmöistä bassoa oon ajatellu:
http://www.thomann.de/fi/fender_squier_mb5_bcb.htm
Ja tämmöistä multiefektiä:
http://www.thomann.de/fi/boss_me_20b.htm
Mutta vahvistin on hakusessa. Onko putkivahvarilla ja transistorivahvarilla oikeastaan mitään eroa? Kumpi olisi parempi vaihtoehto?
Ja onko näiden vahvistinten kanssa viisasta käyttää multiefektiä? (Tarvis nimittäin säröä rockin soittoon). Oon ajatellu jotain n. 20-30W:sta Marshallia tai Hartkea.
Mielipiteitä/kokemuksia kiitos