Aihe: Modaalinen improvisointi
1
montana23
25.11.2008 22:44:02
I_maj7_ 6, maj9, 6/9
II_min7_ min6, min9, min6/9
III_min7_ min11
IV_maj7_ 6, maj9, 6/9, maj7#11
V_7_ 6, 9, 11, 13
VI_min7_ min9, min11
VII_min7b5_ min11b5
 
Eli onko noi oikein tossa taulukossa. Siin on ensin sointu ja ton toisen alaviivan jälkeen on mahdollisia laajennuksia. Kysymys on, että toimiiko toi talulukko kaikissa sävellajeissa?
St.Stephen
25.11.2008 23:35:13 (muokattu 25.11.2008 23:40:09)
 
 
On ne suurimmaksi osaksi oikein, mutta tuosta puuttuu myös laajennuksia. Ja V7-soinnussa on sama sävel kahteen kertaan (6 ja 13). Hyvä muistisääntö diatonisissa sointulaajennuksissa on seuraava:
 
Maj7- ja Dom7-sointuihin voi lisätä kokosävelaskeleen ylempänä olevan duurikolmisoinnun. Esim. Cmaj7:n tai C7:n päälle D-duurikolmisointu. 6-soinnuissa sama homma, paitsi, että se viimeinen lisäsävel (13) on sama, kun 6, joten sitä ei voi enää lisätä.
 
Mollimaj7- ja Molli7-sointuihin voi lisätä kokosävelaskeleen ylempänä olevan mollikolmisoinnun. Esim. Cmmaj7:n tai Cm7:n päälle D-mollikolmisointu. Molli6-soinnuissa sama homma, paitsi, että se viimeinen lisäsävel (13) on sama, kun 6, joten sitä ei voi enää lisätä.
 
Puolidimiin voi lisätä kokosävelaskeleen ylempänä olevan vähennetyn kolmisoinnun. Esim Cm7b5:n päälle D-vähennetty kolmisointu
 
Dimi7-sointuun voi lisätä kokosävelaskeleen ylempänä olevan dimi7-soinnun. Esim. Cdim7:n päälle Ddim7.
 
Ja taulukko toimii kyllä kaikissa duurisävellajeissa.
 
E: Vähän hämäräksi muuten jäi, että miten tämä liittyy modaaliseen improvisointiin?
Why do you necessarily have to be wrong just because a few million people think you are? -FZ
montana23
26.11.2008 00:18:34
Kiitoksia vastauksesta.
jazzmies
26.11.2008 18:07:53
Niin ja modaalisen improvisoinnin kanssa tällä ei ole mitään tekemistä. Tonaaliseen duuribiisiin improvisoidessa näistä tiedoista voi olla apua.
 
Kylläpä noilla on hyvinkin tekemistä modaalisen improvisoinnin kanssa, sillä samoja asteikkoja niissä käytetään pääosiltaan - johdannaisia tonaalisista harmonioista laajimmillaan. Moderni tonaalinen harmonia liikkuu sointujen ylärakenteilla käyttäen modaalisen jazzin karaktäärejä.
Mul tällanen kikotusmusa aiheuttaa aina valtavaa sisäistä raivoa. Sama merenque-hommat, verenpaine nousoo. -Roberto -
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)