Aihe: Viime keikka.
1 2 3 4 539 40 41 42 43122 123 124 125 126
Johannes kurkunkastaja
11.11.2008 13:51:56
Perjantaina perinteiset pikkujoulut
 
- porukka tuhannen päissään jo tullessaan
- 2 paria saatiin nurin lattialla
- tappelu tuulikaapissa
- poislähtiessä oksentelivat ja rypivät pitkin pihoja
 
Ei mitään uutta...

 
Juuri noiden takia en missään pikkujouluissa käy ja soita enää.
En siis missään!
Kukko
11.11.2008 14:14:28
 
 
4 vrk punaisella laivalla- Välillä yleisöä, välillä ei. Tanssipuolen Väriloiste oli muuten erittäin hyvä bändi! Bubin puolella lavan kanssani jakanut entinen tähti näytti jo sammuneen (monessakin mielessä)...
"Kitarakoulu viisivuotiseksi" -Minä-
baron
13.11.2008 01:11:07
 
 
Juuri palannut landekeikalta ja kun olin omalla autolla, en pystynyt hyödyntämään tarjottuja juomia ja nyt hyvin ansaittu kalja maistuu ja kohta vaihtuu terävään.
Turhaan oon vieroksunut kehä III:n ylittämistä:
1. Siellä tuntuu olevan tosi kovat keikkaliksat, ne ymmärtää että stadista ei kukaan pikkurahalla hevon kuuseen lähde.
2. Siellä stadilaisia todella tunnutaan arvostettavan. Tunsi itsensä melkein tähdeksi. Ei tarvinnut edes soittaa, riitti kun näyttäytyi niin yleisö alkoi huutaa ja taputtaa.
3. Itse keikka: Soitettiin puolitoista settiä humppaa ja jengi diggasi!
4. Illallinen oli vähän vaatimaton: Vain pääruoka ja jälkiruoka, tosin pöytään tarjottuna. Jotain punkkua ruokajuomaksi.
isojussi
13.11.2008 01:24:04
Elämän voi tehdä itelleen vaikeeks: 13 elvishittiä 43 minuuttiin. Ei yhtään taukoo välissä, kaks puolen säkeistön kitarasoolonpätkää ja kaikki "isoja" biisejä. En suuta ehtiny kostuttaa.....
 
6 settiä humppaa on lastenleikkiä ton rinnalla.
 
Ai niin: pudotin vielä äänikorttinikin:
 
http://www.thomann.de/fi/edirol_ua4fx.htm
 
Ja paskaks totta kai....
"Isojussi on se puu joka liikkuu. Entti." - Fuzzy Boner
Kukko
16.11.2008 03:37:41
 
 
Perjantaina perinteiset pikkujoulut
 
- porukka tuhannen päissään jo tullessaan
- 2 paria saatiin nurin lattialla
- tappelu tuulikaapissa
- poislähtiessä oksentelivat ja rypivät pitkin pihoja
 
Ei mitään uutta...

 
Ei prkle! Kyllä se on vaan niin ettei amatöörien saisi antaa ryypätä..
 
Kaksi iltaa hienossa hotelli-ravintelissa pikkujouluja:
 
- Molempina iltoina soitto poikki useaan otteeseen
*humpan aikana kaksi paria kaatuu soittimien päälle
* joukkotappelu
 
- Toisena iltana katsoin jo ovella että ei hyvä
* joku paskaniska alkaa lässyttää jostain ganesista, huutelee illan mittaan kaikkea paskaa, onneksi saa turpaansa ja viedään pois.
* Pari vastaavaa junttia haluaa laulaa "päivänsäde ja m.." Ei vittu- kipuavat lavalle, telineitä kumoon ja taas soitto seis.
 
Muuten erittäin asiallinen ja tasokas paikka, mutta kun muutama metsäläinen saa firman piikkiin viinaa niin ollaan niin v*tun johtajia..
 
Onneksi sitten loppuillasta paikalla ainoastaan innokkaat tannsijat..
 
Mitenköhän tässä käy kuin noita pikkujouluja vielä olis edessä aika paljon..
Mietittiin että otetaan omat puomit tai jotkut betoniporsaat että sais taiteilijat sentään soittaa rauhassa.
 
Kiitos ja anteeksi
"Kitarakoulu viisivuotiseksi" -Minä-
baron
16.11.2008 09:45:17
 
 
Mietittiin että otetaan omat puomit tai jotkut betoniporsaat että sais taiteilijat sentään soittaa rauhassa.
 
Meillä on víime aikoina ollut keikoilla valoketju, joka on olevinaan jonkunlainen koriste, mutta lattialle levitettynä ihmeen hyvin merkkaa ja suojaa bändin aluetta niissä paikoissa missä ei ole erillistä stagea tai yleensä koroketta.
isojussi
16.11.2008 10:20:45
Kiitos Kuhilas.
 
Ihan tiedoksi, että ei oo pitkä aika, kun on tullu vedettyä pitempikin veto.
"Isojussi on se puu joka liikkuu. Entti." - Fuzzy Boner
jon lord
16.11.2008 10:26:52
Taas kahdet pikkujoulut takana. Perjantaina oli hieman hiljaisempaa ja helvetin hyvä yleisö. Eilen ihan täyttä ja ja siihen joukkoon sitten aina mahtuu muutama "turakainen" joka ei ole saanut esiintyä koulun joulujuhlissa.
No showt meni ihan täysillä silti ja jengi nauroi. Ei se aina ole niin, että jos sali on täynnä niin silloin on paras meininki. No enää ei ole kuin 10 show vetoa jäljellä.
COVS jäsen N.o 3
isojussi
16.11.2008 10:32:19
...Ei se aina ole niin, että jos sali on täynnä niin silloin on paras meininki...
 
Sesse.
 
Ootko huomannu, että jos paikka on jotain muuta, kun esim ravintolasali tai vaikka teatteri tai seuronjentalo - mieluiten semmonen ympäristö, missä jengi ei oo välttämäti tottunu ohjelmaa seuraamaan, niin niinhin saa paljon paremman otteen.
 
Pahin yhtälö on ykköset päällä + puoliso mukana + valkoiset pöytäliinat.
 
Tosin ei onneks aina.
"Isojussi on se puu joka liikkuu. Entti." - Fuzzy Boner
jon lord
16.11.2008 10:48:34
Teatteri tai konserttisaleissa saa monesti parhaan reaktion, koska niissä yleisö on maksanut nimenomaan ohjelmasta ja valmistautunut siihen mistä ovat maksaneet. Ravintolassa vaikuttaa hyvin paljon se yleisö joka on saapunut ja mistä. Jos joukossa on paljon naisia niin meillä se ainakin toimii parhaiten. Firman juhlat joissa paikalla ovat myös suuret pomot, sillä on hyvinkin suuri vaikutus nauraako pomot ja kuinka paljon. Muut vähän niinkuin seuraavat johtajien raektioita.
Pohjalaiset nauraa aina samoin pääkaupunkilaiset. Meillä Jaakko Teppo pelastaa savolaisuuden reaktiot puolelleen. Jos tilaisuus on liian juhlallinen tai paikka niin se usein vaikuttaa negatiivisesti jengiin. Ei uskalleta nauraa tai pitää hauskaa kun ympäristö on liian hieno. Ravintola toimii jos hyvin jos ajoitus on oikea ja tilaisuus ei ole ole liian hieno.
COVS jäsen N.o 3
isojussi
16.11.2008 11:25:39
...toimii jos hyvin jos ajoitus on oikea...
 
Toihan on oikeestaan kaiken A ja O.
 
Nais porukat on todellakin YLEENSÄ jees. Ne todella uskaltaa nauraa vapautuneesti. Välillä on itekin vaikee pysyä totisena.
 
Kaks kertaa on ollu tilanne, jossa pari "nutturapää-ämmää" on hallinnu porukkaa niin, ettei muut oo uskaltanu nauraa. Kornin näköistä, kun aikuinen ihminen pitää molempia käsiä suun edesä, ettei vieressä murjottava "alfanaaras" huomaa, että naurattaa niin perkeleesti.
 
Tosin pahin virhehän noissa on lähtee miellyttämään kaikkia.
 
Sittenhän noi liian känniset on oma osastonsa. Kanssa muistaakseni kaks kertaa oon semmosta "seinää" päin juossu. Niitä ei tosin varmaan kannata itsetunnoileen ottaa, jos kerran esim Ruonansuun sopparissakin lukee, ettei yleisö saa olla liian kännissä.
"Isojussi on se puu joka liikkuu. Entti." - Fuzzy Boner
half
16.11.2008 11:33:52
Eilen paikallisravinteli Riihikoskella. Tuttu paikka, suht hyvin väkeä, vaikka ( tai sen takia ) mainostus oli päässyt unohtumaan. Ei edes julistetta ovessa. No, läsnäolijat hälyttivät muita paikalle ja kohta oli ilo ylimmillään. Muutaman levynkin ostivat, baarikin levystöönsä.
COVS jäsen N:o 5
jakeni
16.11.2008 23:40:46
Kaksi viikkoa sitä menty Suomea ristiin rastiin.
3 p. maanantaina aamulla lähdettiin ja nyt oli viimeinen veto Tampere talossa tänään.
 
Hienoa olla himassa ja kelata ettei vielä tarvi huomenna lähteä,paitsi että tiistaina kivikylään suolakaivokselle säestämään jne...
 
On siis lama?
Milloin syödään? (Topi)
ville viaton
16.11.2008 23:45:40
Perjantaina Levillä, oli ihan hauskaa vaikka lopulta soitettiin vain n. puolitoista settiä tilattujen kolmen sijaan. Urkutsäässiä kermalle, Räikkönenkin siellä oli. En käynyt kysymässä mitä piti..
 
Lauantaina Helsingissä sitten kolme ja puoli settiä tilattujen kolmen sijaan. Kaikenlaista sitä..Mutta oli hauskaa, samaa settiä hieman popimmalla matskulla höystettynä.
Kyllä mun mielestä life-musa on parasta.
humppahanuristi
17.11.2008 08:54:09
 
 
Joo, viime keikka oli ihan mukava. Malmin työväentalolla, "hiukan" minua vanhempaa väkeä mutta kovasti tanssitti ja oli aika ahdastakin tanssilattian puolella, siltä ainakin näytti.
Olo ei ihan paras ollut, kun koko viime viikon olin kipeänä.
Alkoi viime maanantaina ja oli muuten silloin aika pitkän oloinen keikka Peurungassa. Tuntui ekan setin aikaan, ettei edes penkillä pysy ja soitosta ei meinannut tulla mitään ennenkuin burana vähän alkoi auttamaan.
Nyt lauantaina jo kulki vähän paremmin.
Humpasta rautalankaan...
jape2
17.11.2008 12:40:01
Turvesuon laidassa. Pikkakunnalla jossa pelataan jotain turvepallo-otteluita
ja valitaan vuoden turvenuija. Soitimme turvetta koko illan. Tykkäsivät!
walttoni
17.11.2008 13:12:11
Turvesuon laidassa. Pikkakunnalla jossa pelataan jotain turvepallo-otteluita
ja valitaan vuoden turvenuija. Soitimme turvetta koko illan. Tykkäsivät!

 
Vuoden Turvenuijahan valitaan Haapavedellä, muistaakseni.
COVS2.
KoskPaavo
17.11.2008 13:55:18
Turvesuon laidassa. Pikkakunnalla jossa pelataan jotain turvepallo-otteluita
ja valitaan vuoden turvenuija. Soitimme turvetta koko illan. Tykkäsivät!

 
Ranualla kanssa noita harrastetaan.
" Tällainen elämä käy laatuun, onhan se välimmiten lystiäkin ja kohottelee kantapäitä" Aleksis K.
walttoni
17.11.2008 14:08:24
Ranualla kanssa noita harrastetaan.
 
Suopotkupallon MM-kisat on Suomussalmi_Puolanka-osastolla, Turhalan maisemissa.
COVS2.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)