Aihe: ltd mmv-bo pinta ala
1
MPU
01.11.2008 14:42:28 (muokattu 01.11.2008 17:50:31)
Laske kepukan leveys kertaa kepukan pituus miinus niiden alueiden leveys kertaa pituus joita et halua pinnoittaa. Hiukan tulee varmasti ylimääräistä pinta-alaa, mutta tuolla pääset ainakin alkuun. Voithan piirtää kepukan pienempiin osiin ja laskea niiden alat jos ihan tarkkaa pinta-alaa kaipaat. Yritystä hiukan!
Marko
Ite kun tekee saa sellasta kun tulee
Riku Rotten
01.11.2008 16:37:04
santa
02.11.2008 09:52:07
on kyllä niin penaalista kun on muodokas kitara niin laskea siitä sitten vielä pinta ala. yritin kyllä. mut minä vaikka mittailen ja laitan paperille ja linkitän kuvan sitten vaikka tänne niin jos joku kiva setä laskisi sen. heh.
MPU
02.11.2008 10:02:19 (muokattu 02.11.2008 10:07:27)
Jaa se muoto suunnilleen kolmioihin ja nelikulmioihin. Et sinä niitä timantteja yhden timantin tarkkuudella kuitenkaan saa ostettua. Lasket suunnilleen sen alan ja tilaat sen mukaan.
Marko
edit:
Katoinpa kitaran kuvan. Tuohan on kaksi kolmiota muodoltaan. Eipä juuri helpompaa voisi olla alan laskemiseen.
Mittaa hän yläosan pituuden ja korkeuden, kertoo ne keskenään ja jakaa kahdella. Tekee hän saman alaosalle. Laskee saadut alat yhteen. Mittaa mikrofonin leveyden ja korkeuden, kertoo ne keskenään. Vähentää kaksi kertaa mikin alan kitaran alasta. Sama homma tallalle ja kaulataskulle.
Ite kun tekee saa sellasta kun tulee
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)