Aihe: USB-Interface vaatimattomampaan kotikäyttöön
1
stuf
27.10.2008 22:37:49 (muokattu 27.10.2008 22:39:44)
Moro!
 
Tarvitsisin hieman asiantuntevia neuvoja ja ostovinkkejä USB-äänikorttihärpäkettä ajatellen!
 
Ominaisuuksia joita vaadin:
- "All-in-one" --> ei tarvitse erillisiä etusia ym. (näistä en ole juurikaan perillä, mikä rupubudjetin ohella karsii erillisiä hankintoja)
- Enimmäishinta noin 200 pyhää €ugenea
- Mahdollisuus vähintään kahden mikin yhtäaikaiseen äänitykseen
- Midi-jutut
- Äänenlaatu mallia hyvä
- Pakolliset äänenkuunteluominaisuudet
- Playback äänitettäessä
(-Phantom power)
 
Tarkoitus on äänittää mikillä mm. sähkökitaraa ja bassoa (vahvistimet mikittämällä), akustisia soittimia (mm. huilu, perkussiot, akustinen kitara), rumpusettiä ja laulua + erilaisia ääniefektejä. Siis pitkälti kaikkea mahdollista.
Rumpusetin äänityksessä periaatteessa 2 mikkiä riittää. Kuitenkin mahdollisuus äänittää rummut useammalla mikillä kiihottaisi kovastikin. Taitaa vaan tulla budjetti vastaan? Vai voiko noihin USB-interfaceihin liittää jotain miksereitä tms. ja siten ottaa käyttöön useammankin mikin äänitys?!?
 
Lähinnä näitä olen vahtaillut:
http://www.thomann.de/fi/maudio_fast_track_pro.htm
http://www.thomann.de/fi/tascam_us144.htm
http://www.thomann.de/fi/alesis_io2.htm
 
PC:stä:
- Useamman vuoden vanha (speksit luokkaa 1gb muistia, 1000mhz ja sitä rataa)
- Windows XP
 
Homma ei kuitenkaan ole loppujen lopuks tietokoneesta kiinni, sillä uuden hankkiminen on mahdollisesti lähitulevaisuudessa ajankohtaista.
 
Kiitoksia!
JPQ
27.10.2008 23:06:48
 
 
Mä ehdotan tähän jos oikein tarpeet ymmärsin tämmöstä toki mikkejä ei saa 2 kiinni
tai sitten stereo linjan jomman kumman mutta uskoisin paras aloittajan ja minun listaamistani jos äänenlaatua miettii. ja budjetti muusikko voi antaa softillekkin
ehkä oman arvonsa.
http://www.thomann.de/fi/emu_0404_usb.htm
Kalmo
28.10.2008 13:19:30
Itsekin asettuisin E-MU:n taakse, mutta kyllä OP:n ehdotuksetkin hyviä ovat.
 
JPQ - kaikella kunnioituksella, olisi todella hyödyksi, jos käyttäisit pilkkuja ja hieman miettisit kirjoitusasua. Postisi ovat välillä täysin mahdottomia ymmärtää.
 
Onhan tuossa EMUssa 2 sisäänmenoa (vaihtoeht. mic/HiZ/ linja.) Se mikä häiritsee, on ettei tuossa puhuta Vista-ajureista mitään.
Tänä päivänä ei juuri saa PC:tä ilman Vistaa. Muistaakseni tuota kyllä käytetään
myös Vistan kanssa.
Asus P5B, E6600 Core 2, E-MU 1820, 2 G RAM, GF 7300 Keski-ikäisellä amatöörillä on se etu, että edessä olevia turhautumisen vuosia on vähemmän.
JPQ
28.10.2008 14:44:57
 
 
Kalmo: mietinhän minä noh tällä kertaa jäi mutta aika usein kyllä olen miettinyt.
ps. hyvä että sanoit asiallisesti ottakaa muut mallia.:)
Jkob
30.10.2008 16:20:53 (muokattu 30.10.2008 16:21:29)
Kysynpäs nyt tässä kun en heti löytänyt eli USB 2.0 vai Firewire? Hintaluokka on sama 200 € kun alkuperäisen kyssärin heittäneelläkin..
 
e: ja vielä että ulkoista olen katsellut. Ihan piuhojen vetelyn mielekkyyden takia.
Wanking is timeless
stuf
05.11.2008 23:01:09
Kiitos avusta! Nyt kuitenkin vaikuttaapi siltä että budjettia voisi hieman venyttää. ;)
 
http://www.thomann.de/fi/maudio_fast_track_ultra.htm
 
Tuo kyseinen mahlakas kiinnostaisi erityisesti. Kuitenkin hinta hieman hirvittää. Osaisiko joku siis suositella jotain vastaavanlaista, hieman edullisempaa audio-InYourFacea? Midi-jutut, ~4:n raidan yhtäaikainen äänitys ja mahdollisimman hyvä äänenlaatu pääkriteerit.
HTMono
06.11.2008 10:25:18
Kiitos avusta! Nyt kuitenkin vaikuttaapi siltä että budjettia voisi hieman venyttää. ;)
 
http://www.thomann.de/fi/maudio_fast_track_ultra.htm
 
Tuo kyseinen mahlakas kiinnostaisi erityisesti. Kuitenkin hinta hieman hirvittää. Osaisiko joku siis suositella jotain vastaavanlaista, hieman edullisempaa audio-InYourFacea? Midi-jutut, ~4:n raidan yhtäaikainen äänitys ja mahdollisimman hyvä äänenlaatu pääkriteerit.

 
Jos haluaa enemmän sisääntuloja niin kannattaa varmaan firewireä katsella. Vähän voi alkaa olla rajoilla riittääkö kaista usb:ssä enää.
 
Focusriten Saffiresta oon kuullu ihan positiivista kommenttia. Ja 8kpl mikkietusia, midi i/o yms.
http://www.thomann.de/fi/focusrite_saffire_pro_10_io.htm
 
lisäks löytyyhän tuohon hintaluokkaan muitakin vaihtoehtoja:
http://www.thomann.de/fi/alesis_io26.htm
http://www.thomann.de/fi/alesis_multimix_8_firewire.htm
http://www.thomann.de/fi/echo_audiofire_4.htm
If somebody thinks they're a hedgehog, presumably you just give 'em a mirror and a few pictures of hedgehogs and tell them to sort it out for themselves.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)