Aihe: Sävellyskilpailu 20
1 2 3
levesinet
29.10.2008 23:14:18 (muokattu 30.10.2008 09:59:59)
Sävellyskilpailu 20 alkaa

SÄÄNNÖT
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

KILPAILU:
1. Kaikki saavat osallistua.
2. Kun osallistut, sävellä uusi kappale annetusta aiheesta; laita sävellyksesi nettiin mp3-muodossa ja lähetä linkki tähän threadiin.
-
4. Kilpailun aloittaja voi halutessaan muuttaa kohdan 3 reunaehtoja, esim. sävellyksen pituus, soittimien määrä + tyyppi, musiikkityyli jne.
5. Kilpailu on voimassa noin kuukauden. Kilpailun aloittaja päättää ajankohdat niinkuin parhaaksi näkee.

ÄÄNESTYS:
6. Kuka tahansa voi äänestää kerran per kisa. (Vaatii kirjautumisen)
7. Äänestyksessä jaetaan pisteitä kolmelle parhaalle: paras = 3p, toinen = 2p, kolmas = 1p.
8. Äänestys on voimassa noin viikon. Kilpailun aloittaja päättää ajankohdat niinkuin parhaaksi näkee.
9. Itseään ei saa äänestää.
10. Osallistuminen kilpailuun velvoittaa myös äänestämään.

VOITTAJALLE:
11. Kilpailun voittaja valitsee seuraavan aiheen ja vie seuraavan kisan läpi. (Kisan aloitusthread, äänestysthread, pisteiden lasku, voittajan ilmoittaminen jne.)
12. Jos sama kilpailija voittaa 2 kertaa peräkkäin, toiseksi sijoittunut saa vetää seuraavan kisan.
13. Nämä säännöt pitää olla näkyvissä kilpailun aloitusthreadissa. Sääntöjä voidaan tarpeen vaatiessa muokata.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Aihe: Teema ja muunnelmia
 
"Teema ja muunnelmia on sävellys, jossa esitellään aluksi teoksen pääteema ja sen jälkeen muunnelmia teemasta. Se voi olla soolosävellys tai laajemman teoksen osa."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Muuntelu_%28musiikki%29
 
Teemana on Marc-Antoine Charpentierin Te Deum -teoksen preludin A-osan melodia, eli vanhan Eurovision fanfaarin melodia.
 
Ääninäyte:
http://www.youtube.com/watch?v=QS_9QxIo42Y
 
Koko preludin nuotit pianosovituksena ("Prelude, transcription for piano"):
http://imslp.org/wiki/Te_Deum_%28Charpentier%2C_Marc-Antoine%29
 
tarkennus:
Yhteinen lähtökohta on siis Charpentierin preludin A-osan MELODIA. Sen pitäisi esiintyä ainakin kerran suunnilleen alkuperäisessä muodossa. Seuraavassa selostan, kuinka paljon tuo yhteinen lähtökohta saa poiketa alkuperäisestä. Tämän jälkeen MUUNTELU ON VAPAATA.
 
Trillejä ei tarvitse säilyttää ja muutenkaan melodiaa ei tarvitse esittää täydellisen yksityiskohtaisesti alkuperäisessä muodossa, aivan kuten pianosovituskaan ei aivan vastaa ääninäytettä. Erityisesti on sallittua esittää pääteema transponoituna eri sävelkorkeudelle, poiketa alkuperäisestä temposta, käyttää muita instrumentteja jne.
 
Postita sävellyksesi tälle palstalle kuultavaksi.
 
Deadline: 30.11.2008 klo 20.

Lisäkysymykset: kysykää tällä palstalla ja seuratkaa palstaa.
levesinet
29.10.2008 23:15:49
Sitä saa, mitä tilaa. Mulla on paha aavistus osallistujamäärästä.
Janus
29.10.2008 23:21:42
Lasketaanko muunnelmasävellykseksi fuuga, jossa teema esiintyy eri äänissä eri tavoin muunneltuna (transpositio, inversio, augmentaatio jne.)?
 
Ja tää nyt ei ollut lupaus osallistua, mutta tossa vois riittää haastetta niin että olisi hauska kokeilla mitä deadlineen mennessä syntyy :D
levesinet
29.10.2008 23:33:37
Lasketaanko muunnelmasävellykseksi fuuga, jossa teema esiintyy eri äänissä eri tavoin muunneltuna (transpositio, inversio, augmentaatio jne.)?
 
Ja tää nyt ei ollut lupaus osallistua, mutta tossa vois riittää haastetta niin että olisi hauska kokeilla mitä deadlineen mennessä syntyy :D

 
Transpositio, inversio, augmentaatio jne. ovat muuntelutekniikoita, joten kyllä minä hyväksyisin sen. Mutta äänestäjät toimivat sitten tuomareina. Fuugaa vaan sanotaan yleensä fuugaksi, tekisit sitten homman oikein vaikeimman kautta! :D
ralliolli
30.10.2008 06:19:30 (muokattu 30.10.2008 07:48:37)
Lasketaanko muunnelmasävellykseksi fuuga, jossa teema esiintyy eri äänissä eri tavoin muunneltuna (transpositio, inversio, augmentaatio jne.)?
 
Fuuga on yleinen osa variaatiomuotoista teosta, mutta se on vain osa. Jos minä osallistuisin - lupaan kyllä yrittää - kirjoittaisin fuugan teoksen loppuun.
 
Kysymys Levesinet'lle: Voiko aloittaa ensimmäisestä variaatiosta, vai kirjoitanko alkuun teeman sellaisenaan? Toiseksi: Onko tässä mitään pituusrajaa? Riittääkö ihan muutama lyhyt variaatio vai edellytetäänkö tässä ihan täysimittaista teosta?
 
Lisäksi huomautus tästä:
Trillejä ei tarvitse säilyttää ja muutenkaan melodiaa ei tarvitse esittää täydellisen yksityiskohtaisesti alkuperäisessä muodossa, aivan kuten pianosovituskaan ei aivan vastaa ääninäytettä. Erityisesti on sallittua esittää teema transponoituna eri sävelkorkeudelle, poiketa alkuperäisestä temposta, käyttää muita instrumentteja jne.
 
Minusta tämä antaa liian ankaran vaikutelman vaatimuksista. Muunnelmateokset ovat kuitenkin olleet aina hyvin vapaita. Ehdottaisinkin, että et edes yrittäisi luetella erilaisia muuntelutapoja, koska niitä on kirjaimellisesti lukematon määrä, vaan tyytyisit toteamaan tämän vapauden ja kehottaisit luovuuteen, tai vielä mieluummin: kannustaisit opiskelemaan mestarien taidonnäytteitä. Ainakaan minun tuntemissani teoksissa pelkkä melodian transponointi ei ole riittänyt muunnelman ideaksi.
levesinet
30.10.2008 10:10:26 (muokattu 30.10.2008 14:33:34)
Yhteinen lähtökohta on Charpentierin preludin A-osan MELODIA. Sen pitäisi esiintyä ainakin kerran suunnilleen alkuperäisessä muodossa. Säännöissä selostan, kuinka paljon tuo yhteinen lähtökohta saa poiketa alkuperäisestä. Tämän jälkeen MUUNTELU ON VAPAATA.
 
kirjoitanko alkuun teeman sellaisenaan?
 
Joten kirjoitat alkuun preludin A-osan MELODIAn suunnilleen alkuperäisenä. Voit tulkita teeman koostuvan muustakin kuin pelkästä melodiasta - esimerkiksi soinnutuksesta - siinä tapauksessa sanon, että muilta osin kuin melodialtaan teema saa poiketa alkuperäisestä. Tämän vuoksi on tulkintakysymys, aloittaako alkuperäisellä teemalla vai variaatiolla, johon on soveltanut esim. harmonista variointia.
 
Vielä kerran: Preludin A-osan melodia on yhteinen lähtökohta ja sen pitäisi esiintyä lähes alkuperäisessä muodossa. Melodiaa ei tarvitse esittää paljaana. Esimerkiksi soinnutus ja soitinnus on vapaata riistaa heti kättelyssä.
 
Ehdottaisinkin, että et edes yrittäisi luetella erilaisia muuntelutapoja, koska niitä on kirjaimellisesti lukematon määrä
 
En ole yrittänyt luetella varsinaisia muuntelutekniikoita. Suunnilleen kuvailemissani rajoissa mahdollisesti originaalista poikkeavan pääteeman esittämisen jälkeen muuntelu on vapaata.
 
Yritin hiukan selventää sääntöjä. Mieluummin en lisäisi niihin enää mitään. On ihan OK, että jää vähän tulkinnan varaa.
 
Onko tässä mitään pituusrajaa? Riittääkö ihan muutama lyhyt variaatio vai edellytetäänkö tässä ihan täysimittaista teosta?
 
Ei ole pituusrajaa. Riittää muutama variaatio. Ei tarvitse tehdä klassisen musiikin perinteiden mukaisesti tyylipuhdasta täysimittaista muunnelmateosta fuugaosuuksineen. Toisaalta olisi kyllä pirun kiintoisaa kuulla oikein kunnianhimoinen uusi teos.
levesinet
30.10.2008 14:38:29
Pitäisköhän itsekin osallistua? Oikein räikeä disco-versio vois säväyttää. Kapinallisuutta aiheen klasarihenkeä vastaan?
Janus
30.10.2008 18:34:04 (muokattu 31.10.2008 02:37:38)
Fuuga on yleinen osa variaatiomuotoista teosta, mutta se on vain osa. Jos minä osallistuisin - lupaan kyllä yrittää - kirjoittaisin fuugan teoksen loppuun.
 
Sori, nyt jää preludit ja passacagliat väkertämättä, työn alla on vähän muitakin sävellysharjoituksia ja duunitkin pitäis tehdä. Nyt on tarjota vaan tällanen pompöösi fuuga.
 
Fugue a 4, "Triumphant":
http://sites.google.com/site/mycomp … tc/classical/FugueA4_Triumphant.mp3
 
Noposet rinnakkaisten kvinttien ja oktaavien metsästäjille:
http://sites.google.com/site/mycomp … tc/classical/FugueA4_Triumphant.pdf
 
EDIT: Hm, suora linkkaaminen ei näköjään onnistu, eli noiden lisäksi pitää vielä klikata "click here to download..." -linkkiä. Jos kuuntelu ei onnistu, niin kertokaa, upin sit muualle.
ralliolli
30.10.2008 19:40:24 (muokattu 30.10.2008 20:07:12)
Sori, nyt jää preludit ja passacagliat väkertämättä, työn alla on vähän muitakin sävellysharjoituksia ja duunitkin pitäis tehdä. Nyt on tarjota vaan tällanen pompöösi fuuga.
 
Tuohan on loistava! Taidanpa jättää itse sen fuugan kirjoittamisen sikseen, ellen sitte tee sitä vähän muunneltuun teemaan. Noin hyvään en kuitenkaan pysty vielä varmasti pitkään aikaan, jos koskaan. Bravo!
 
Edit. Hetkinen, onko tuo sinun säveltämäsi vai J. S. Bachin, johon tuo Soli Deo Gloria viittaisi? Vai oletko varastanut tämän joltain muulta, kuten Anthony Newmanilta, joka ainakin on säveltänyt samaan teemaan perustuvan fuugan. Hämmentävää.
 
Pitäisköhän itsekin osallistua? Oikein räikeä disco-versio vois säväyttää. Kapinallisuutta aiheen klasarihenkeä vastaan?
 
Olisi kiva kuulla jotain orkesterimuunnelmia, mutta miksei discoa tai jazziakin. Toivottavasti joku tekee lisäksi jotain uudemman kuuloista, tuosta teemasta kun olisi siihenkin.
levesinet
30.10.2008 20:47:49 (muokattu 02.11.2008 22:45:28)
Höh, en uskalla kuunnella, etten heti masentuisi. Onneksi Ralliolli jo todisti, että linkit toimivat, niin ei ole ihan pakko vielä kurkistaa Januksen tuotoksiin. Uteloittaa kyllä.
E: Huh huh, en pysty seuraamaan noin monta yhtaikaista melodiaa. :D
komppaaja
30.10.2008 22:58:15
Noposet rinnakkaisten kvinttien ja oktaavien metsästäjille:
http://sites.google.com/site/mycomp … tc/classical/FugueA4_Triumphant.pdf

 
No, olihan niitä muutama kymmen sinne eksynyt...
levesinet
02.11.2008 12:57:42
Olisi kiva kuulla jotain orkesterimuunnelmia
 
Patonki
http://www.mikseri.net/ruecirculaire/
Johann Onn
03.11.2008 03:37:40 (muokattu 08.11.2008 02:28:29)
Tän suoremmin, ei välttämättä voi muunnosta ehkä tehdä:
 
http://www.mikseri.net/music/play.php?id=355262&type=hi
 
EDIT: Virettä laskettu editoimalla "-1". Biisi hidastui vähän ja soundit ehkä kärsi.
Mutta nuotittaminen (= varsinkin GP5:lla) oli paljon helpompaa, kun biisi meneekin C:stä.
 
http://i83.photobucket.com/albums/j … 0Nuotit/Johann_Onn_-_DeTeum_Pg1.jpg
http://i83.photobucket.com/albums/j … 0Nuotit/Johann_Onn_-_DeTeum_Pg2.jpg
http://i83.photobucket.com/albums/j … 0Nuotit/Johann_Onn_-_DeTeum_Pg3.jpg
http://i83.photobucket.com/albums/j … 0Nuotit/Johann_Onn_-_DeTeum_Pg4.jpg
http://i83.photobucket.com/albums/j … 0Nuotit/Johann_Onn_-_DeTeum_Pg5.jpg
 
(Suurinpiirtein noin / jotain sinnepäin.)
ralliolli
03.11.2008 04:49:33 (muokattu 03.11.2008 04:50:35)
Esimakua: aloitusfuuga
 
http://www.fileden.com/files/2008/3/20/1826446/SK20aloitusfuuga.mp3
 
Toinen ja kolmas taite on täyteenahdettu teemoja, ette varmasti pysty korvalla bongaamaan kaikkia! Säästin kuitenkin paljon tekniikkoja lopetusfuugaa varten. Väliin tulevat varsinaiset muunnelmat ovat kaikkein vaikeimpia sävellettäviä: niissä täytyisi olla oikeasti luova kun pelkkä teemaan perustuva tekninen näpertely ei riitä. Saa nähdä miten käy, tärkeämpääkin tekemistä löytyisi.
 
Nuotit saatte katseltavaksi myöhemmin. Virheellisiä rinnakkaisliikkeitä ei ole, tarkistin Sibeliuksella.
levesinet
03.11.2008 18:29:13
Tän suoremmin, ei välttämättä voi muunnosta ehkä tehdä
 
Kiitos! Tuo piristää tätä skabaa kummasti :) Ylipäänsä nyt on tullut sen verran kovia näytteitä, että täytynee palata hiomaan omaa tuotosta. Onneksi vielä on monta viikkoa aikaa.
 
Esimakua
 
Oikea asenne!
M-Sävel
05.11.2008 14:44:12
Tuossapa on minun osallistuminen:
 
http://la.gg/v/Eurovision_-_Impro.mp3/
 
BTW muistakaahan käydä kuuntelemassa, sillä tuolla hostilla on semmoiset säännöt, että tiedosto poistetaan, jos 30 päivään kukaan ei käy kuuntelemassa! ;)
"Kova kulkemaan!"
JPQ
08.11.2008 07:11:54 (muokattu 08.11.2008 07:13:18)
 
 
Tän suoremmin, ei välttämättä voi muunnosta ehkä tehdä:
 
http://www.mikseri.net/music/play.php?id=355262&type=hi
 
EDIT: Virettä laskettu editoimalla "-1". Biisi hidastui vähän ja soundit ehkä kärsi.
Mutta nuotittaminen (= varsinkin GP5:lla) oli paljon helpompaa, kun biisi meneekin C:stä.
 
http://i83.photobucket.com/albums/j … 0Nuotit/Johann_Onn_-_DeTeum_Pg1.jpg
http://i83.photobucket.com/albums/j … 0Nuotit/Johann_Onn_-_DeTeum_Pg2.jpg
http://i83.photobucket.com/albums/j … 0Nuotit/Johann_Onn_-_DeTeum_Pg3.jpg
http://i83.photobucket.com/albums/j … 0Nuotit/Johann_Onn_-_DeTeum_Pg4.jpg
http://i83.photobucket.com/albums/j … 0Nuotit/Johann_Onn_-_DeTeum_Pg5.jpg
 
(Suurinpiirtein noin / jotain sinnepäin.)

 
millä tehdyt nuotit???
ps. soundi kärsii aina hieman jos ohjelmilla korkeutta muuttaa mutta koska ylittää haittaavan rajan se todella tapauskohtaista. Kisaan en kykene osallistumaan.
Johann Onn
08.11.2008 14:26:00 (muokattu 08.11.2008 14:36:48)
millä tehdyt nuotit??? Guitar Pro 5.
 
Ei todellakaan sovellu kunnolliseen nuottimiseen, tabulatuureihin kyllä.
 
Alennus- ja yllennysmerkit on sen kompatuskivi. Esim. "bbbbb" ekaan tahtiin. Ja siis sananmukaisesti, softa kun ei näe tarpeelliseksi, merkata niitä mihinkään muualle. Ei edes seuraavan sivun, ekaan tahtiin. Vähän hankala niitä on lukea, printtattuina ton jälkeen. Ainoa tapa, on laittaa riville 1 "bb", 2 "bbb", 3 "bbb". Ja tehdä kaikki sivu kerrallaan. Ei se lopputulos kyllä hyvältä / loogiselta silti näytä.
 
PowerTab:kin olisi osannut laittaa ylennys- ja alennusmerkit joka riville, ilman kauheaa vääntämistä. Se vaan ärsyttävästi jakoi rivit, ihan miten sattuu. -> 4/3/5/2/6/ jne. Eikä siitä saanut tabulatuureja, millään konstilla pois.
JPQ
10.11.2008 17:07:30
 
 
Guitar Pro 5.
 
Ei todellakaan sovellu kunnolliseen nuottimiseen, tabulatuureihin kyllä.
 
Alennus- ja yllennysmerkit on sen kompatuskivi. Esim. "bbbbb" ekaan tahtiin. Ja siis sananmukaisesti, softa kun ei näe tarpeelliseksi, merkata niitä mihinkään muualle. Ei edes seuraavan sivun, ekaan tahtiin. Vähän hankala niitä on lukea, printtattuina ton jälkeen. Ainoa tapa, on laittaa riville 1 "bb", 2 "bbb", 3 "bbb". Ja tehdä kaikki sivu kerrallaan. Ei se lopputulos kyllä hyvältä / loogiselta silti näytä.
 
PowerTab:kin olisi osannut laittaa ylennys- ja alennusmerkit joka riville, ilman kauheaa vääntämistä. Se vaan ärsyttävästi jakoi rivit, ihan miten sattuu. -> 4/3/5/2/6/ jne. Eikä siitä saanut tabulatuureja, millään konstilla pois.

 
no huh huh mitä softia/sontia.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)