Aihe: 8-raitaa rumpuäänitykseen - setup?
1 2 3
Muovinen
29.10.2008 12:00:02 (muokattu 30.10.2008 13:29:11)
 
 
Hoi studiovelhot!
 
Pian pitäis ruveta äänitteleen rumpuraitoja bändin uutta julkaisua varten. Mulla on pohdinnan alla, että miten ja mihin käytän 8 käytössäni olevaa raitaa (M-Audio Delta 1010) rumpujen kanssa. Perussatsi on tietysti snare, basari ja kaksi overheadia mutta entäs sen jälkeen? No, molemmat tomit mikittäisin mielellään myöskin (käytän niitä paljon), joten sen jälkeen ois vielä kaksi raitaa jäljellä ja vaihtoehtoja vähän useampia..

-snaren matto tai kanttilyöntikohta
-laajakalvokonkka basarin eteen alapäätä tukevoittamaan (tunnelin sisään)
-ambienssimikki (stereopari vai yksinäinen mikki?)
-"lofi" mikki setin eteen
-haitsumikki (tuskin tarvii?)

Hakusessa on tanakka rock-soundi tyyliin Nirvanan In Utero. Iso virppa- ja basarisoundi! Pidän myös Deftonesin, Helmetin ja Faith No Moren rumpusoundeista.
 
Äänitystilana toimii iso juhlasali (tsekkaa kuva: http://www.huovisennavettasali.com/), jonka tilasoundia haluaisin hyödyntää lopputuloksessa. Tilan pinnat pääasiassa puuta. Rumpusetin sijoitus salissa?
 
Käytettävät mikit:
4kpl laajakalvo TSM konkkia
T.bonen pienikalvoinen SC140-konkkapari
2 kpl SM57
2kpl SM58
TSM basarimikki

Ehdotuksia?
dewil
29.10.2008 12:05:00
 
 
Ehdottaisin, että kayttäisit hakunappulaa.
Dont Clone The Beat. Own The Beat.
Muovinen
29.10.2008 12:21:02
 
 
Ehdottaisin, että kayttäisit hakunappulaa.
 
Kiitos tuhannesti. Voitkin sitten varmaan osoittaa mulle ketjun, jossa on vastaava tilanne?
Roberto
29.10.2008 12:33:50
 
 
Kiitos tuhannesti. Voitkin sitten varmaan osoittaa mulle ketjun, jossa on vastaava tilanne?
 
http://www.danalexanderaudio.com/glynjohns.htm
gatehill
29.10.2008 13:03:46
Onko kiire vai tehdäänkö tietokoneella?
Mikael
30.10.2008 11:22:03 (muokattu 30.10.2008 11:23:00)
 
 
joten sen jälkeen ois vielä kaksi raitaa jäljellä ja vaihtoehtoja vähän useampia..

-snaren matto tai kanttilyöntikohta
-laajakalvokonkka basarin eteen alapäätä tukevoittamaan (tunnelin sisään)
-ambienssimikki (stereopari vai yksinäinen mikki?)
-"lofi" mikki setin eteen
-haitsumikki (tuskin tarvii?)

 
Varmaankin tossa edellä meinattiin että rumpumikityksestä erilaisilla I/O- ja mikkisetupeilla on ollut aika paljonkin keskustelua... Kokeilu on myös kova sana : )
 
Mä laittaisin joko snarelle alamikin ja mono-ambienssin tai sit stereo-ambienssin. Viisseiskat snarelle, viiskasit tomeille, isokalvoiset overeiks ja ambinteiks ja bassarimikin arvaa minne?
 
Ja tähän kandee todellaikin tutustua:
http://www.danalexanderaudio.com/glynjohns.htm
Inhimillisyys on hyve.
Cornflake
30.10.2008 11:58:44
snarelle alamikin ja mono-ambienssin
 
Ääni tälle setille.
I ain't gonna work on Maggie's farm no more
Mikael
30.10.2008 12:29:06 (muokattu 30.10.2008 12:29:34)
 
 

vaikka toi linkki ei toiminu tuohon tilaan ni veikkaisin ettei mikään ihan huono ole...

 
Oliskohan se pitänyt olla näin se linkki
http://www.huovisennavettasali.com/
 
Jos oli niin varmasti toimii!
Inhimillisyys on hyve.
samic
30.10.2008 12:34:16
 
 
Oliskohan se pitänyt olla näin se linkki
http://www.huovisennavettasali.com/
 
Jos oli niin varmasti toimii!

 
kappas mulla pätkii nettilöinen..nyt rupes toimii toikin linkki..,omphan muuten makeet mestat...tuolla tilalla et voi huonoo jälkee tehä! :)
http://www.sn-audio.com
varakeef
30.10.2008 12:57:04
Noin hienossa tilassa en lähtisi homaa pilaamaan liian monilla mikeillä*. Tuo on kuin tehty Glyn Johnsille.
 
* Niin, niin ei tarvitse käyttää, mutta käytätte kuitenkin....
"Käytös siivo ja hillitty sopii lehmälle" - Laura Latvala
Muovinen
30.10.2008 13:28:33 (muokattu 30.10.2008 13:30:43)
 
 
Joo, keskustelua on aiheesta ollut ja sitä oon lukenutkin mutta ajattelin juuri tätä tilannetta näine mikkeineen ja tuon tilan kanssa. Kiitoksia vastauksista.

Glyn Johnsilla aattelin mennä overeiden suhteen ja sitten hieman soveltaa lopun kanssa. Oma ajatus oli myös, että ainakin monoambienssin laitan mutta sitten en osannut päättää, että olisiko alasnare vai iso konkka basarimikin kaveriksi se viimeinen niitti. Kaikkeahan sinne voi laittaa ääntä poimimaan mutta katsoo sitten, että mitä niistä oikeasti tarvitsee.
 
Nyt on ensimmäisen kerran oikeasti hyvä tila missä äänittää, joten ajattelin panostaa mikityksiin ja niiden testaamiseen oikein kunnolla. Tuolla on jännä akustiikka tuolla salissa - vaikka se on melkoisen iso, niin kaikua siellä on todella vähän. Tämän vuoksi siellä pystyy puhujakin esiintymään ilman mikkiä.
 
Otan sessioista kuvia ja ehkä videotakin. Laitan sitten vaikka näytettä tänne kunhan sellaista on.
 
Vielä kun saisi äänityssoftan kuntoon koneen päivityksen jäljiltä, niin pääsis hommiin. Tietokoneet vastustaa aina, kun niihin tekee jotain isomman luokan muutoksia. Ja kun ei osaa ;)
Mikael
30.10.2008 13:38:22
 
 
Rumpujen ja kalvojen kuntoon sekä viritykseen kandee myös panostaa, sillä varsinkin overi/abmienssipainotteisessa miksauksessa ei sitä säätövaraa sit miksaustempuilla juuri jää...
Inhimillisyys on hyve.
AoA
30.10.2008 15:09:17
glyn johns toimii melkos mukavasti + basari/snare mikit. sitten jää 4 raitaa vielä jollekin, esim. stereo-ambienssi, A/B, ORTF, tai blumline setin edestä? Ja snarelle alamikki. jne. 8 raitaa on kyllä paljon.
Muovinen
30.10.2008 19:58:54
 
 
Rumpujen ja kalvojen kuntoon sekä viritykseen kandee myös panostaa, sillä varsinkin overi/abmienssipainotteisessa miksauksessa ei sitä säätövaraa sit miksaustempuilla juuri jää...
 
Tomeissa on ollu uudet Evans G-kakkoset yön yli venymässä ja basarissa venyy parhaillaan EQ4. Virpassa ei ole ihan uusi kalvo (melkein) mutta kun se edelleen soundaa hyvältä ja vire on optimaalinen, niin ei sitä kannata vaihtaa. Kun en mitään ihmetemppuja osaa miksauksessa tehdä, niin todellakin panostan lähtösoundiin. Toivottavasti myös soitto on vireessä.
 
Kiitos tähänastisesta avusta kaikille osallistuneille.
Muovinen
01.11.2008 19:44:07
 
 
Joo, soundi on oikeinkin mainio mutta 9 tunnin puurtamisen jälkeen kovolla on tallessa vain välttävän tasoisia soittosuorituksia. Päätin lopettaa hommat tältä päivältä kun huomasin tuijottavani näyttöä katatonisesti. Unta palloon ja huomenna kaikki uusiksi.
 
Laitan jonnekin sitten myöhemmin kuvia sessioista.
Niq
02.11.2008 10:14:44
 
 
Joo, soundi on oikeinkin mainio mutta 9 tunnin puurtamisen jälkeen kovolla on tallessa vain välttävän tasoisia soittosuorituksia. Päätin lopettaa hommat tältä päivältä kun huomasin tuijottavani näyttöä katatonisesti. Unta palloon ja huomenna kaikki uusiksi.
 
Keskittyminen soittamiseen ja äänittämiseen yhtä aikaa on aika veemäistä hommaa. Itse oon yrittäny bändikavereita opettaa käyttämään äänityssoftia ees jonkun verran ettei tartte ite huolehtia sillon kun soittaa, mut ei siitä kyl oikein oo vielä mitään tullut. Halukkaita recin painajia jotka osaa hypätä oikeaan kohtaan biisiä sekvensserissä ja mutettaa edellisen oton? Kahvit tarjotaan ja nimi levyn kanteen... ;)
"I have a cunning plan" -Baldrick
Muovinen
04.11.2008 10:58:21
 
 
Keskittyminen soittamiseen ja äänittämiseen yhtä aikaa on aika veemäistä hommaa.
 
Jepp. Lisäksi olin säätänyt konetta kuntoon joka ilta koko edellisen viikon, niin hiipi sitten väsy puseroon.
 
Onneksi sunnuntaina ja maanantaina saatiin kaikki rummut ja kitarat äänitettyä. Oli kyllä paljon mukavampi soittaa, kun joku painoi nappia ja oli muuten vaan seurana ja kommentoi ottoja. Oon myös huomannut, että jonkun toisen läsnäolo motivoi parempaan soittosuoritukseen ja auttaa keskittymisessä.
Muovinen
13.11.2008 15:10:14
 
 
Tuossa linkki bändin galleriaprofiiliin. Sieltä löytyy kuvia parilta ekalta äänityspäivältä. Voitte ihastella todella ammattimaista basarimikkitunnelia...
 
http://irc-galleria.net/view.php?nick=Stonestorm
VMM
24.11.2008 12:36:23 (muokattu 24.11.2008 12:38:09)
Glyn Johns on ihan mahtava tapa mikittää rummut! Aijai!
 
Jokainen ylimääräinen mikki lisää vuotoja ja syö sitä kautta soundia. Jokainen mikki teettää myös lisää työtä miksausvaiheeseen. Mikkejä kannattaa siis olla niin vähän kuin hyvään soundiin tarvitaan. Lähimikit nyt on muutenkin niin ysärii.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)