Aihe: Multiefektilaitetta kotona musailuun
1
Rapakalma
20.10.2008 18:24:55
Eli olen tässä miettinyt USB-liitännäisen multiefektilaitteen ostamista. Ja kun näistä ei aiempaa kokemusta ole niin oletan että täällä olisi jollain hyviä vinkkejä takataskussaan, mitä suosittelisitte? Soittelen sii raskaampaa musiikkia, kaikkea kellaripörinä-blackista thrashiin ja deathiin, mutta mielin silti mahdollisimman tukevaa, täyteläistä soundia, jotta ei aivan munattomaksi surinaksi menisi. Tarkoituksena olisi siis saada kitarat nauhoiteltua tietokoneelle tämän avulla, ja mahdollisimman hyvällä tuloksella. Hintakatto olisi jossain 150e paikkeilla. Kiitos, jos on hyviä neuvoja antaa!
Punisher
20.10.2008 19:29:56
 
 
Hahaa! Tulipas oiva tilanne mainostaa tulevaa omaa materiaalia.
 
Minulla on käytössä Line6 Toneport UX2, jonka Gearbox-softaan olen hankkinut Metalshop ja FX-Junkie -laajennukset. Hintaa tuli reilu 200 euroa, mutta tällaista jälkeä sain "nopeasti" ruuvattua:
http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=857831
 
Tosin, tuosta ei ole minkään sorttista iloa varsinaiseen soitteluun vahvarin kanssa. ON nimittäin kokeiltu, eikä oikein vakuuttanut :)
Abysmalia - täyspitkä "Portals to Psychotic Inertia" saatavilla The Groundista hintaan 8e!
svilo
20.10.2008 19:43:41
"It's like... okay, this sounds like Fender BF, but wait... now I'm hearing Plexi... Oh, hold on... EVH tone... hey, that sounds very Tweed-ish"
darrell
21.10.2008 08:44:44
Mulla on Line6 Toneport UX1, jossa on joku value pack, eli niitä lisäosia. Ei kannata ostaa niitä normaali hintaan, koska tasaisin väliajoin niistä tulee tarjouksia rekisteröityneille asiakkaille. Sitten on pari multiefektiä, joissa on Roland/Boss COSM mallit.
 
Muilutusefektit, modulaatiot, wah, delay yms. on ok, mutta näissä kaikissa on ainakin mulle se ongelma, että vahvistinten ja säröpurkkien mallinnukset tökkii ja pahasti. Niissä ei vain ole sitä dynamiikkaa, taajuusvastetta ja harmonisia mitä analogisessa särössä on (otettiinpa se sitten putkista tai transistoreista).
 
Itse katselisinkin multiefektiä, jossa säröt otetaan analogisesta piiristä ja modulaatiot digitaalisesti.
Antaa kaikkien kitaroiden soida. Kielten värähtely yleinen ja yhtäläinen.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)