Aihe: Alakaapin/Subbarin rakennus
1
mhelin
16.10.2008 12:47:04
Laita se viritystaajuus aluksi vaikka tuohon 34 Hz paikkeille ja anna WinISD:n laskea käppyrät. Sitten voit pienentää koteloa ja nähdä mikä vaikutus sillä on toistoon. Yleensä Q-arvo kasvaa ja bassotoisto alkaa piikittämään jonka vuoksi viritystaajuutta on sitten laskettava. Laita simuloinnissa riittävästi tehoa ja tutki varsinki SPL -käyriä ja kartion poikkeutusta (siis ettei se ylitä Xmax:ia halutulla SPL:llä / teholla). Systeemissä tarvitaan ylipäästösuodin suojaamaan refleksiviritteistä elementtiä viritystaajuuden alapuolelle koska siellä se Xmax helpoiten ylittyy (se suotimenkin voi siinä WinISD:n mallinnoksessa ottaa käyttöön).
 
70 cm kanttiinsa ei kyllä ole kovin iso kotelo. Ehkä kannattaisi rakentaa vain samankokoinen, ja jos haluaa kevyemmän (mikä ei kyllä välttämättä ole hyvä) niin sitten ohuemmasta materiaalista (paitsi etulevy) ja käyttäen poikittaisia tukia sisärakenteessa.
Sir Zephyr
16.10.2008 15:25:40
Onko tosiaankin niin että tuosta 70x70x70cm (ilman pyöriä) ja 70kq koosta ei pääse äänelaadun kärsimättä selvästi pienempään kokoona ja painoon.. Kymmenen kilon ja kymmenen sentin takia en todellakaan ala vääntämään uutta koteloa. Mainittakoon nyt vielä että tuo oli siis yhden 1x15 kaapin koko, eikä siis 2x15"..
Volle
16.10.2008 17:16:51
Onko tosiaankin niin että tuosta 70x70x70cm (ilman pyöriä) ja 70kq koosta ei pääse äänelaadun kärsimättä selvästi pienempään kokoona ja painoon.. Kymmenen kilon ja kymmenen sentin takia en todellakaan ala vääntämään uutta koteloa. Mainittakoon nyt vielä että tuo oli siis yhden 1x15 kaapin koko, eikä siis 2x15"..
 
Kai nuo komerot on joku joskus suunnitellut ja sille on tarkoituksensa, että kotelot ovat sen kokoiset kuin ne ovat. Elementtien ominaisuuksista on kiinni millainen kotelo on hyvä ja tietty myös siitä mikä on kaiutinsuunnittelun tavoitteena: tietyt äänelliset ominaisuudet vai hyvä roudattavuus.
 
Mä laskeskelisin win isd:llä mhelinin neuvomaan tyyliin ja katsoisin miltä vaste näyttäisi, kun koteloa pienentää.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)