Aihe: Sävellystekniikalla mielenkiintoa lauluihin
1 2 3
komppaaja
14.10.2008 09:33:44 (muokattu 14.10.2008 10:18:44)
Vaikka lausahdin aiemmin, että merkittävin musiikki syntyy voimakkaan luomisilmiön tuloksena, niin on lukuisia muitakin keinoja tuottaa musiikillisia mestariteoksia. Se oli tuollainen heitto minulta, mutta siitähän syntyikin ihan mielenkiintoista keskustelua ja se oli tarkoituskin.
 

 
Tällaisen tapauksen jälkeen wedevirtasen tekstit/kommentit jätetään vastedes lukematta, enää ei voi tietää mikä on asiaa ja mikä on "heitto".
wedevirtanen
14.10.2008 22:23:02
Tällaisen tapauksen jälkeen wedevirtasen tekstit/kommentit jätetään vastedes lukematta, enää ei voi tietää mikä on asiaa ja mikä on "heitto".
 
Oikeastaan en ole näissä keskusteluissa kirjoittanut, että ilman ns. luomisilmiötä syntyisi merkityksetöntä musiikkia. Sanoinpa vain, että omasta mielestäni parhaimmat säkeet ja sävelet tulevat ns. inspiraation kautta lähes tiedostamattomasti. Tätä mieltä vieläkin olen, mutta selvyyden vuoksi toin vielä julki, että toki paljon merkittävää musiikkia voi luoda muillakin keinoin.
 
'Heitoksi' mielipidettäni sanoin, koska pidän lähes kaikkia tällaisille keskustelufoorumeille kirjoitettuja kommentteja 'heittoina'. Myöskin keskustelu aiheesta ei ollut vielä niin laaja-alaista, jotta olisin laajemmin perustellut mielipidettäni. Siinä mielessä se myös oli 'heitto'.
 
Ei kai kukaan näitä keskustelupalstojen kirjoituksia niin kuolemanvakavasti ota, eihän?
Peace and love brothers and sisters!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)