Aihe: Ohjeita ja ehdotuksia studioliven toteuttamiseen
1
PJS
09.10.2008 16:52:04 (muokattu 09.10.2008 16:57:01)
 
 
Eli bändin kanssa on pohdiskeltu mahdollisuutta toteuttaa kouluprojektina studiolive-video-hässäkkä. Eli studiolive äänite joka on vielä kaikenlisäksi kuvattu videolle. Tavoitteena olisi saada kuunneltavaa ja luonnolliselta saundaavaa jälkeä nauhalle ilman massiivista budjettia. Mihinkään toto-tason jälkeen ei ole tarkoituskaan pyrkiä. Bändi soittaa monipuolisesta musiikkia jossa yhdistyy rauhallisempi 70's henkinen rock-saundi raskaampaan paahtoon. Hyvänä esimerkkinä dynamiikan kannalta voisi pitää vaikkapa Led Zeppeliniä (tai vaikka nirvanaa :D ), eli välillä hiljaa ja välillä aika kovaa.
 
Ideaalina äänittämisen kannalta kannattaa varmaan pitää sitä, että saisi talteen niin valmiin kuuloista tavaraa kuin suinkin jottei jälkikäteen pitäisi nähdä kohtuuttomasti vaivaa ja aikaa miksaamiseen.
 
Lisäksi on ollut puhetta, että kaikki biisit (n.8 biisiä) äänitettäisiin sekä sähköisinä versioina, että akustisesti.
 
Kuvapuolesta vastaa läheinen media-alan koulu mutta äänipuolen toteuttaminen on hieman auki.
 
Ajatuksia kaivattaisiin siitä miten tämmöinen kannattaisi äänittämisen suhteen toteuttaa (ja minkälaisilla vermeillä). Ja minkälaisissa hintaluokissa moisen toteuttaminen suurinpiirtein liikkuisi, sillä ulkopuolista äänitysapua tässä varmaan tarvitaan.
 
PS. Jos itse harrastaa/tekee työkseen tämmöistä niin pikaviestise saa mainostaa...
Halataanko?
PJS
10.10.2008 11:04:38
 
 
ps. Halataan!
 
Halataan!
 
Jees. Aika kivaa saundia oli noissa. Vähän saman tyyppistä oli itelläkin mielessä noin niinku lopputuloksen puolesta et kuulostaa juur tolleen avoimelta ja liveltä.
Halataanko?
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)