Aihe: Death Magnetic re-master vaatimus
1 2 3 4 531 32 33 34 35
lxi
15.09.2008 17:32:11
Tiesin että joku alkaa vineemään. En minä mitään kanttiaaltoa halua kuunnella. Tuo kuullostaa minun korvaan paremmalta kuin Ride The Lightningin soundit, todella hyvä albumi sitä ei vaihda.
 
Tämä ei ole "vineemistä", vaan ihan puhdasta ihmettelyä siitä, että "kovempi == parempi" pitää paikkansa jopa sen jälkeen, kun mennään yli tallennusmedian fysikaalisten rajojen.
 
Kappalemateriaaliltaan hyvä levy ei tarkoita välttämättä hyvää äänimaailmaa, ja kyseinen kritiikki on siis suunnattu levyn masterointiin eikä miksaukseen jossa levyn saundit muovataan suurimmilta osin.
 
Aloitusviestiin lainattu sitaatti kylläkin vierittää syyn juuri miksauspolitiikan harteille.
sirdickyj
15.09.2008 17:47:47
Mitäs se uudelleenmasterointi auttaa, jos kerran ukko on saanut käsiinsä jo valmiiks ruvella olevat fileet?
 
Tuolta "Studiotyöskentely"-palstalta muuten voi lukea aika eriävää tarinaa kuin mitä muualta tältä sivustolta.
Joe Doakes akustinen trio livenä pe 19.9. Mäntyharju/ Ravintola Krouvi
jeps
15.09.2008 17:48:38 (muokattu 15.09.2008 17:51:32)
Hieno logiikka tuo että "kuunnelkaa jotain muuta jos ette tykkää".
 
Samalla periaatteella jos edetään:
 
Pitäisi ymmärtää että näillä keskustelufoorumeilla kritisoidaan omia suosikkeja. Jos se tuntuu pahalle niin kannattaa miettiä lukeeko kyseisiä kommentteja tai sitä millä foorumeilla pyörii.
Tiluttaja
15.09.2008 17:52:13 (muokattu 15.09.2008 17:53:18)
Laitetaan tämä vertailu tännekin.
http://rapidshare.com/files/145443651/Samples.rar.html
 
Dynamiikatkin on tallella.
http://i35.tinypic.com/2803vb4.jpg
 
Ei ole minun tekemiä, metallicabb:stä bongattuja.
Vesihiisi
15.09.2008 17:52:32 (muokattu 16.09.2008 12:37:10)
Sinänsä nuo negatiiviset kommentit ihmetyttää, koska parempi masterointi ei ole keneltäkään pois, mutta paska masterointi on.
 
Yllättävän tunteikkaasti osa porukasta tähän näyttää reagoivan "Imekää soiroa vaatimuksinenne!" jne.
 
Olen täysin samaa mieltä myös viestisi loppuosan kanssa, eikä asian todentamiseen tarvitse kukaan kummoisia laitteita, korvat riittävät. Asia koetaan ilmeisesti aika yksilöllisesti, osaa särö / dynamiikan puute ei voisi vähempää haitata.
 
Trendi on sinällään täysin älytön, ja ilmiö universaali. Väittäisin että Death Magnetic voisi vaikuttaa ilmiöön tulevaisuudessa, koska bändi on niin iso, myy paljon, ja koska DM:ällä kompressio on vedetty niin reilusti tappiin.
 
En itke täällä itkemisen vuoksi, pidän levystä mutta se olisi ansainnut kunnollisen tuotannon.
Vesihiisi
15.09.2008 17:56:02 (muokattu 15.09.2008 17:56:46)
Laitetaan tämä vertailu tännekin.
http://rapidshare.com/files/145443651/Samples.rar.html
 
Dynamiikatkin on tallella.
http://i35.tinypic.com/2803vb4.jpg

 
Mitäs helvettiä, oletko kuullut tuota versiota? Täytyypä ladata kun pääsen himaan. Tuohan tarkoittaa sitä että toivoa voisi olla saada jossain vaiheessa järkevä versio levystä jotain kautta.
 
Kaverini osti sen 5 kipaleen vinyyliboksin, ja soundi on vedetty samalla lailla levylle, tosin särö ei pistä korvaan aivan yhtä pahasti. Masteri kuulostaa aivan samalta, joten vinyyliversiosta ei apua löytynyt.
Ben_D
15.09.2008 18:09:15 (muokattu 15.09.2008 18:11:45)
 
 
No offence, mutta...
 
Pitäisköhän ihmisten hankkia tekemistä tai mennä töihin sen sijaan, että ottaa elämäntehtäväkseen moisen vatvomisen? Ottakaa opiksenne älkääkä masteroiko levyjänne perseelleen....tosin mulle kelpaa tää oikein hyvin, vaikka välillä vähän särähtää. Autostereot syystä tai toisesta peittää särähtelyt aika hyvin.
 
Huomenna Vinnvoxilla oman levyn masterointi....tekeeköhän ne MEtallicat :)
http://www.myspace.com/evincemetal
sirdickyj
15.09.2008 18:14:51
No offence, mutta...
 
Pitäisköhän ihmisten hankkia tekemistä tai mennä töihin sen sijaan, että ottaa elämäntehtäväkseen moisen vatvomisen? Ottakaa opiksenne älkääkä masteroiko levyjänne perseelleen....tosin mulle kelpaa tää oikein hyvin, vaikka välillä vähän särähtää. Autostereot syystä tai toisesta peittää särähtelyt aika hyvin.
 
Huomenna Vinnvoxilla oman levyn masterointi....tekeeköhän ne MEtallicat :)

 
nomutta eikös tuo masteroija just sanonut, ettei tolle hommalle oikein ollu mitään tehtävissä? häh?
Joe Doakes akustinen trio livenä pe 19.9. Mäntyharju/ Ravintola Krouvi
Ben_D
15.09.2008 18:16:42
 
 
nomutta eikös tuo masteroija just sanonut, ettei tolle hommalle oikein ollu mitään tehtävissä? häh?
 
Niin tais sanoo....noh älkää miksatko levyä perseelleen :)
http://www.myspace.com/evincemetal
bedlam
15.09.2008 18:28:26 (muokattu 15.09.2008 18:29:52)
 
 
Nonii justiinsa. Tulee tapahtumaan.
 
On se kumma että nyt kun jengi ei voi valittaa huonoista biiseistä niin aletaan motkottamaan tästä. Jos on niin perkeleen ylivoimaista päästä yli siitä että levyn soundimaailma ei ole kliininen kuin vauvan perse niin skipatkaa koko lätty. Kyllä sitä valinnanvaraa löytyy.

 
Nonii justiinsa. Kyllä tämä nyt on jo sen verran pahalaatuinen kämmi, että tästä on syytä valittaa. Eilen kuuntelin levyä isoäänisesti puksuttavassa junassa korvalapuilla ja silti täytyi laskea volyymitasoa, jotta ritinä ja rutina ei häiritsisi itse biiseihin keskittymistä.
 
Aika kummallista, että ylimääräisellä rutinalla varustettu soundimaailma voi olla jonkun mielestä "kliinistä".
"Ei niitäkään rakennettu tässä just kerran ihan totta tuli tietoa että ilmeisemmin uskonnonvoimalla" -JPQ
Ziggy Bubba
15.09.2008 18:32:47 (muokattu 15.09.2008 18:33:56)
 
 
Onhan tuota klippailua ollut jo aiemmillakin levyillä, mutta DM veti kyllä "pohjat" - jos sama trendi jatkuu ei levyjä paljoa huvita ostella. Tämä jos mikä nimittäin on ongelma, sillä tuotehan on ainakin omin korvin arvioituna pilattu tuolla miksauksella/masteroinnilla. En ole mikään kultakorva, mutta en myöskään mielellään maksa "jälkikäsittelyssä" tärvellyistä levyistä.
 
Metallica-fanien on tästä ketjusta tosiaan turha vetää herneitä nenään, sillä tässä ei varsinaisesti ole bändistä kyse, vaan erittäin huolestuttavasta trendistä musabisneksessä.
Uutta musaa mun Crookmachine -projektilta
Turmis
15.09.2008 18:32:49
 
 
Heh, sitten vuoden päästä kun tulee se remasteri/remiksi/retjsp, niin sen jälkeen kukaan €i €nää valita mi$tään, €ihän? ;)
 
Täytyypä myöntää että tuli tilattua ihan sokkona tuo DM. Huomenna tulis postissa, mielenkiinnolla kyllä odotan, että mitä tuleman pitää.
Musiikki on vakava asia, se ei saa olla iloista.
lxi
15.09.2008 18:40:47
Pitäisköhän ihmisten hankkia tekemistä tai mennä töihin sen sijaan, että ottaa elämäntehtäväkseen moisen vatvomisen?
 
No, pitäisiköhän sinun puolestaan tehdä jotain muuta sen sijaan, että vatvot muiden vatvomista? Sama laulu joka kerta -- kun aihe ei kiinnosta, niin kerrot kovaan ääneen kuinka turhaa tästä keskusteleminen mielestäsi on.
Kikolaa
15.09.2008 18:50:26
Musta taas tuntuu vähän siltä, että osa teistä ei näe ongelmaa vain sen takia että Metallica on Ihan Saatanan Hyvä ja Maailman Paras Bändi.
One O'Clock Jump
aivokuolio
15.09.2008 18:50:41 (muokattu 15.09.2008 18:50:52)
Se että onko biisi huono, on vain mielipide. Jokaisella on oma.
 
Se että onko ketju huono, on vain mielipide. Jokaisella on oma =)(=
Kerpele
15.09.2008 18:53:09
Se että onko ketju huono, on vain mielipide. Jokaisella on oma =)(=
 
Noniin, ketju on sinun mielestäsi huono. Kai asiasta silti saa keskustella? :)
aivokuolio
15.09.2008 18:54:09
Noniin, ketju on sinun mielestäsi huono. Kai asiasta silti saa keskustella? :)
 
Asiasta saa silti keskustella =)(=
Kerpele
15.09.2008 18:55:49
Asiasta saa silti keskustella =)(=
 
Yhteisymmärrys! *hali*
aivokuolio
15.09.2008 18:56:19
Yhteisymmärrys! *hali*
 
*pyllynpuristel*
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)