Aihe: alex skolnickin 80-luvun kamat
1 2
Sensonic
31.08.2008 22:39:30
Vähän Offtopiccia.
 
Mikäs olisi sopiva kohtuuhintainen putkipäättäri tuollaisen ADAn kanssa. Kunnon vahvistimen hankinta alkaa kiinnostaa. Ebayssä näyttää maksavan noin 300-400 dollaria tuollainen MP-1 etunen, niin ei kovin kalliskaan ole jos siitä irtoaa sellaiset old school rässipörinät sun muut. Säähh... sitä rahaakin tarvisi.

 
No Marsun 100/100 tai sitten Mesan 90/90. Ja sitten tietty jos löytää jostain käytettynä jonkun VHT:n.
 
Trankkupuolelta kannattaisi kokeilla tuota Rocktronin Velocity 300:sta, jos jostain sattuisi käytettynä löytämään (ei valmisteta enää). E-bayssa on tälläkin hetkellä myynnissä ADA:n päättäri, mutta kun ei ole tietoa siitä minkälainen se on, niin jättäisin omaan arvoonsa.
 
Niin, sitten siihen MP-1:een kannattaa hommata vielä joku modauskitti, vaikka 3TM MOD tai 3.666 Evil MOD.
Kitarat (kaikki vasureita): Ibanez RG-550, Ibanez PF-200, Ibanez "Jem", Charvel 3, Schecter Omen-7, Wolf KS-70, Wolf KS-70LX, Wolf KP3C, Wolf-SS, Wolf KLP45-FM Aram-701L Landola F6/Cut Bailing BL-05
Sensonic
31.08.2008 22:48:36
Juuri sitä.
 
Joo, kokeilin molempia. Yhtä ponnetonta oli.
 
Se sun 900 on ollut toden näköisesti jotenkin viallinen. Omani oli kyllä aikamoinen jyrä....
 
Se oli kerran takuukorjauksessa yhden EL34:n "sytyttimen" takia, kun se pimeni. Vaikka vahvarin toiminta käytiin täysin läpi, niin siitä ei löytynyt mitään vikaa. Oli kyllä niin ponneton, että ei auttanut muuta kuin myydä pois. Tuo combo ADA + Rocktron Velocity 300 on toiminut hyvin. Itse asiassa ajoin livenä tuota räkkisysteemiä niin, että kitara oli kiinni Digitechin GSP-2101 Artistissa, ADA sen stereo-efektiluupissa ja Velocity niiden perässä. Velocity meni sitten tilanteesta riippuen joko yhteen Marsun (1960A, 300W, 4x12" Celestionit) stereokaappiin tai sitten erikseen kahteen erilliseen Marsun kaappiin.
 
Koska noita ADA:n roinia ei näytä olevan tarjolla ihan missä vaan, niin ostin noin puoli vuotta sitten yhdeltä saksalaiselta hemmolta ADA Pitchtraq transposerin/harmonizerin melko kohtuuhintaan. En tosin ole vielä edes "ehtinyt" kokeilla sitä ;-)
Kitarat (kaikki vasureita): Ibanez RG-550, Ibanez PF-200, Ibanez "Jem", Charvel 3, Schecter Omen-7, Wolf KS-70, Wolf KS-70LX, Wolf KP3C, Wolf-SS, Wolf KLP45-FM Aram-701L Landola F6/Cut Bailing BL-05
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)