Aihe: Suositelkaa etusta!
1 2
noteride
09.01.2004 00:44:00
Pitäis hommata joku etuvahvistin lähinnä laululle ja ehkä vähän muillekkin, mut ensisijaisesti laululle. Eli kompura on must, kaks kanavaa plussaa, myös jonkinlainen EQ pitäs löytyä, putkien tarpeellisuudesta laulussa en tiedä (kertokaa te!)
 
Ja onkos se nyt niin, että optinen kompura on selkeesti parempi, kuin tavallinen, kun noita dynamiikka vaihteluja voipi tulla sallittua enemmän.
 
Ja hinta sais olla about 500 tuntumissa, jos uudesta puhutaan. Kiitos!
hape
09.01.2004 10:19:38
 
 
Focusrite TrakMaster, 418 euroa St.Paul'silla. Siinä ei kyllä ole ku yks kanava, mutta parempi yks hyvä ku kaks kehnoa :)
milcoin
09.01.2004 13:47:22 (muokattu 27.01.2004 17:36:25)
Suosittelen lämpimästi TrakMasteria(vaikka onkin trankku)! Varsinkin kompuraosasto tuo mukavasti tiivistystä useimpiin soundeihin. Tämä etuaste/strippi tekee sen että jokaista raitaa ei tarvitse miksausvaiheessa ruuvata. Varsinkin kun tekee softa/HD settupilla.
askomiko
09.01.2004 14:24:54 (muokattu 09.01.2004 14:25:28)
Missäpäin ne tuolla on, ei millään osu silmään.
 
Edit: Äh, sotkin SPL:n Track Oneen, jota siis ei tuolla ole. Mutta tuo focusrite oli 395e!
Myytävänä pari kitaraa ja Orange Ad30? Myykääs joku mulle 4x12" greenbackeillä.
Kitarakamakaavio -inspired by AFIL :)
Mikael
09.01.2004 14:53:33
 
 
TFPro (ex. Joemeek) P3 vois olla oiva laitos. Tosin vaan yksi kanava, mutta hyvälaatuinen etunen, optokompura ja EQ 235€:lla on vaihtoehto mitä ainakain mä katsastaisin tossa budjettiraamissa (johon muuten mahtuu kaksikin P3:sta..)
http://www.tfpro.com/products/info/1.php
 
Toinen meikäläisen perussuositelma on TL-Audion Fatman Fat2 -etuaste/presettikompura -kombinaatio (409€).
http://www.fat-man.co.uk/
miten käy Kekkoselta rock'n'roll?
milcoin
09.01.2004 15:06:55
Onko Fat2:sta käytännön kokemusta? Etuasteen laatu vähän epäilyttää. Meekki sen sijaan ei, jos se kerran on täsmälleen sama kytkis.Entä ne TLA:n Ivory sarjan 4 kanavaiset??
Mikael
09.01.2004 15:18:45
 
 
Onko Fat2:sta käytännön kokemusta? Etuasteen laatu vähän epäilyttää. Meekki sen sijaan ei, jos se kerran on täsmälleen sama kytkis.Entä ne TLA:n Ivory sarjan 4 kanavaiset??
 
Tuosta Fat1-kompurasta on hyviä kokemuksia itsellä, samoin kuin noista Ivory-sarjan etusista, jotka ovat varsin laadukkaita. Fat2:sta on vaan toisen käden tietoa: hyväkorvaisella ystävälläni on sellainen ja hän on ollut erittäin tyytyväinen. Tällanen testi löytyi:
http://www.soundonsound.com/sos/Sep01/articles/tlafatman2.asp?
miten käy Kekkoselta rock'n'roll?
noteride
09.01.2004 21:54:10
Focusrite TrakMaster, 418 euroa St.Paul'silla. Siinä ei kyllä ole ku yks kanava, mutta parempi yks hyvä ku kaks kehnoa :)
 
Joo, itekkin tätä kattelin, mut ku ei oo minkäänlaista tietoa näistä tai muista, nii kertokaa lisää. Astia studiolla oli muuten joku joe meekin etunen, seki vois kiinnostaa, mut kertokaahan vielä tosta optisen kompuran hyödystä.
Jabbe
10.01.2004 13:25:54
Toi TFpro P3 oli kyl tosi houkuttelevan näköinen ja hintainen. Tuollaisella varmaan pärjäisi aika hyvin, ja laadukaskin varmaan on, ainakin ex-valmistajan maineesta päätellen..?
My name is Baron, Jabbe Baron.
Mikael
10.01.2004 19:19:42
 
 
Toi TFpro P3 oli kyl tosi houkuttelevan näköinen ja hintainen. Tuollaisella varmaan pärjäisi aika hyvin, ja laadukaskin varmaan on, ainakin ex-valmistajan maineesta päätellen..?
 
Juuh. Mulla on ollut se vihreä versio tosta käytössä ja voin kyllä suositella. Varsinkin toi kompura on erittäin hyvä...
miten käy Kekkoselta rock'n'roll?
PIM
11.01.2004 11:13:25
Mitä minä olen amerikkalaisilta saiteilta lukenut niin noi TFPron tuotteet ei välttämättä ole teknisesti kovin laadukkaita. Sekin pitää vielä oikaista että noilla ei virallisesti ole mitään tekemistä Joemeekin kanssa vaan amerikkalainen PMI audio osti Joemeekin konkurssipesästä kaikki oikeudet Joemeek nimeen ja tuotteisiin, jonka jälkeen ex-Joemeek omistaja Ted Fletcher alkoi myydä samoihin kytekentöihin perustuvia laitteita TFPro nimellä. Kyseessä on siis piraattituotteet, jotka ovat kopioita aiemmin Joemeek nimellä myydyistä laitteista. Joemeekin konkurssin jäljiltä ilmeisesti joukko Joemeekin työntekijöitä ilman lopputiliään ja työttömyyskorvauksetkin jäivät näiltä saamatta koska Ted oli pistänyt työntekijöiltään pidättämänsä työttömyyskassamaksut omiin taskuihinsa. Sellainen pisnismies jonka kanssa ainakaan minä en haluaisi olla missään tekemisissä.
 
rec.audio.pro:sta kopsattua:
 
"Hello All,
 
I am that nasty American Company that purchased the Trademark and its
associated rights to Joemeek from the UK Liquidators legally. I really
did not want to air my dirty laundry on this matter, and prefer to let
the new products when they hit the streets speak for themselves, but
there seems to be too much confusion over this whole deal.
 
Someone asked why they out of business and did they owe other people
money. Well yes, they owed a great deal of money, but no sense to go
into that. The sad part I will mention is none of the employee's
received any severance pay to which they were entitled, some of the
final checks bounced, and when they went to collect their unemployment
pay, they were told they were not entitled to it because Ted Fletcher
had not paid it in for some time.
 
Now this money was deducted and with held from the employee's, so it
had to go somewhere!!! While they may have not done this to "all" the
employee's as I am sure there were preferred ones, I had a meeting in
the UK with several of them and heard it direct from their mouths.
This was just not right. I would go without my pay to make sure my
employee's were paid properly.
 
So,now on to this bash Alan joemeek.net web site. I have been accused
of stealing this Trademark underhandedly, yet when all of this was
unfolding, Ted sent me a personal e-mail and I quote, "I fully
appreciate your ideas about the business model that you are sticking
to, and right now this fits in very well with what we are trying to
achieve", I have already told the potential liquidator that you may be
interested in acquiring the rights of the trademark. He has encouraged
me to contact you to ask for an offer.
 
Well to me, this was an invitation, not a burglary. As you know I have
been selling Joemeek for almost 9 years. Many of the ideas for
products as well as their names and all that Meek Marketing like Got
Meek came from me. Over the last 4 years I have been funding Ted's
company with advance payments as well as funding all the Chinese
manufacturing. So I have personally invested a great deal of money to
advance the Joemeek Brand Name, as well as being told that I was a
partner, which I aslo have in writting. In either case, just the fact
that I created and funded the products gives me intellectual rights.
It does not matter that Ted was an electrical designer..he was hired
to build certian products for me and did not sell these products to
the rest of the world. In addition, he used my product suggestions to
update his units.
 
So here I sit, and now own the UK Trademark. As soon as the transfer
is finsihed, it gives me the clearance to get the rest of Europe. We
have applied for all the Asian Countries and other important areas as
well. My USA mark is pending and will go through despite Ted's
objections.
 
All I am asking for is for TFPro, Joe Audio, JM UK, Promeek, or other
entity that they develop their own products and not palm or pass them
off as Joemeek products...my Registered Trademark. So yes, I have
written them to cease and desist which is my "legal" right to do so,
and end up labeled the bad American.
 
TFPro can change the color, change the layout, and go about their
merry way. They can't seem to get over the fact they lost their
business and I bought it! Well that is not my problem. I have no
problems with Ted designing new products, as long as they are not
clones of Joemeek, which they sure the hell are right now. When our
new units come after our redesign, I am confident that our products
will be significantly better than theirs. So if TFPro are so sure that
Ted Fletchers great designs will prevail, then they do not need to
clone, copy, or pass them self off as Joemeek, do they? Besides which
they have no legal right to do anymore.
 
That is the story. In the end, it will be you, the customers that will
decide what product is most worthy. This is why I am so confident that
we will prevail.
 
I hope this clears some of this up. I just hope they will make the
change, and move on. If I can answer any further question, e-mail me
at alan@pmiaudio.com
 
Alan Hyatt
PMI Audio Group"
If the tool we have is a hammer, make the problem look like a nail.
Mikael
14.01.2004 12:40:02 (muokattu 20.01.2004 08:45:17)
 
 
Veikkaisinpa että Ted Fletcherillä olisi toisenlainen versio kerrottavanaan. Ei niin että kumpikaan noista herroista olisi objektiivisin tietolähde ko. yrityskaupoissa.
 
Mielestäni toi kuitenkin eroaa perinteisestä pirattituote-kysymyksestä siinä, että Ted Fletcher on itse suunnitellut nämä tuotteet. Tulee muuten väistämättä mieleen se legenaarinen oikeudenkäynti, jossa levy-yhtiö syytti John Fogertya itsensä plagioinnista. Perinteisempää linjaa edustaa vaikkapa Behringer, joka vaan kopioi muiden suunnittelemista laitteista kytkennät ja valmistuttaa niistä kopiot halvimmista mahdollisista osista, halvimmalla mahdollisella työvoimalla.
 
TFpro:n tuotteista mulla ei henkilökohtaisesti ole kokemusta, mutta hyviä arvosteluita ovat ainakin lehdissä saaneet ja netistä löytyy myös paljon tyytyväisiä käyttäjiä. Joemeekin tuotteista (joissa on siis sama suunnittelija) sitävastoin on omakohtaisiakin hyviä kokemuksia.
miten käy Kekkoselta rock'n'roll?
noteride
10.02.2004 18:17:04
Torilla olis myytänävä mindprint envoice, oisko mistään kotoisin? Ja olihan siellä toi focusriten voicemasterkin, kumpihan ois parempi, vai jatkaako etsimistä..??
askomiko
11.02.2004 12:31:09
Envoice tuntui ihan toimivalta. Meillä testattua yksilöä voi käyttää myös aitona anaalogisyntikkana! Jotenkin hölmösti kun yhdisteli piuhoja niin se oskilloi itse, ja sävelkorkeutta voi säätää jostain napista, ja soundia muista... :P
Myytävänä superb-hevikitara ja superb-twängistrato.
Kitarakamakaavio -inspired by AFIL :)
sami_sumea
12.02.2004 10:35:57
 
 
Toi TFpro P3 oli kyl tosi houkuttelevan näköinen ja hintainen. Tuollaisella varmaan pärjäisi aika hyvin, ja laadukaskin varmaan on, ainakin ex-valmistajan maineesta päätellen..?
 
Tulitko johonkin tulokseen ton suhteen? Arvostelut on olleet kautta linjan hyviä.
 
Mä olen jo käytännössä luopunut x^2 euroa maksavan preampin hankintasuunnitelmista ja ostan mielummin tuollaisen P3:n ja uuden powercoren.
 
Aaahh..
 
http://www.netzmarkt.de/thomann/tho … sn=1154586df7dd299fcb27b85195233981
 
...
sami_sumea
12.02.2004 18:50:00
 
 
Onks Elements joku kevennetty versio? Taisiis, mitenpaljon kevennetty.
 
Sama rauta mut x3 masterointiplugari puuttuu..
 
...
askomiko
12.02.2004 22:12:04
No hoo! Sittenhän.. Hmm.. ..
Myytävänä superb-hevikitara ja superb-twängistrato.
Kitarakamakaavio -inspired by AFIL :)
sami_sumea
13.02.2004 10:11:33
 
 
No hoo! Sittenhän.. Hmm.. ..
 
Joo. Pitää katsoa koska tuo ilmaantuu Suomen Thomannille eli SLSX:ään, voinevat tiputtaa hintaa vielä muutaman euron ja postikulutkin säästyis.
 
...
jatavi
13.02.2004 11:20:31
...Suomen Thomannille eli SLSX:ään
 
Mikäs tällainen SLSX oikein on? Mitähäh?
Toiset ovat juurimiehiä, toiset taas juuri ja juuri miehiä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)