Aihe: Viimeksi katsomasi elokuva ja sen arvosana
1 2 3 4 581 82 83 84 85600 601 602 603 604
juuso a
11.08.2008 19:05:37
 
 
Takaa-ajettu
***
 
Ajan saatossa hieman kulahtanut, mutta ihan hyvä raina kuitenkin. Enpä nyt tiedä oliko se Tommy Leen suoritus aivan Oscarin arvoinen.. Junakohtausta alkoi arvostamaan dvd:llä tulleen minidokkarin jälkeen.

 
Taisi olla muuten niitä ensimmäisiä Dolby-Surround filmejä joita katsottiin meidän porukoiden luona. Junakohtaus on kyllä tosiaan komeaa katseltavaa ja ennenkaikkea kuunneltavaa.
Juokaa ja polttakaa enemmän
author
11.08.2008 19:14:35
Katso tämän jälkeen Takaa-haettu niin elokuvailta on täydellinen :D
 
Siinä on ainakin junakohtaus paremmin toteutettu.
"These go to eleven."
NHR
11.08.2008 22:54:12
 
 
Takaa-ajettu
***

Ajan saatossa hieman kulahtanut, mutta ihan hyvä raina kuitenkin.

 
Pitipä oikeen kattella toiki pitkästä aikaa, kun on sattunu joskus videonauhalle tarttumaan, enkä mä kyllä kauheesti huomannu mitään kulahtamisen merkkejä. No ehkä jos tätäki ois kattonu monta kertaa vuodessa, ni sitte, mut ihan hyvin toimi ainaki mulle vieläki, vaikka pahikset muistinki jo heti alkutekstien aikana. ;) Mut jollaintapaa semmonen melko "ajaton" toi tarina kyllä muuten on, etten mitään semmosta pannu merkille, että jotenki ois "aika ajanu ohi" tän leffan. Eikse sitäpaitsi johki vielä vanhempaan leffaan perustunukki, vai olikse telkkusarja?
"It's really something other than else!"
elbowski
12.08.2008 01:29:28
An American Crime
 
Kohtuu tarkasti tositapahtumiin perustuva filmaatio Indianan osavaltiossa 60-luvulla tapahtuneisiin rikoksiin, jossa hoidossa ollut tyttö lukittiin naapuruston vaivaisimman yksinhuoltajaäidin toimesta kellariin kidutettavaksi ja rienattavaksi. Alunperin kiinnostus ko. pätkää kohtaan nousi kun jokaisessa elokuvaa käsittelevässä arviossa todettiin sen olevan ahdistavimpia kokemuksia ikinä. No, ei se nyt ihan _niin_ ahdistava ollut, mutta paha pala kuitenkin. Tämä oli vielä kaunisteltu versio tyttöön kohdistuneista rikkeistä, todellisuus on miltei kahta kauheampi, ja se jos mikä sai niskavillat nousevaan lievänkaltaisesti pystyyn. Ellen Page vetää jälleen hienon roolin Sylviana, eikä muutkaan suoritukset liiaksi häpeä.
Tsekatkaa ehdottomasti jos vähän painostavampi tunnelma nappaa.
Say good night to the bad guy!
author
12.08.2008 01:40:15
Elefanttimies
 
Ostin tämän cdonista. Vaikka olen mielestäni herkkä ihminen, niin leffa ei kyllä onnistunut koskettamaan minua siinä määrin määrin mitä olisin toivonut. Pidin elokuvan yleismaailmasta. Mustavalkoisuus sopi hyvin. Myös musiikki toimi. Jotenkin leffa jätti vain kylmäksi, vaikka sanomaa riittikin. Ei tuo huonos ostos ollut laisinkaan.
 
Ehkä hieman ärsytti tämän elefanttimiehen ylitsevuotava hyvyys.
 
kouluarvosana 8
"These go to eleven."
wrshredder
12.08.2008 08:43:37
An American Crime
 
Itse taisin katsoa vaan Jack Ketchums The Girl Next Door leffan joka on samasta aiheesta.
Taitaa olla kyllä tosiaan kummassakin leffassa vähän jätetty sitä goreilua pois. On kyllä sen verran sairas tarina pohjana että oksat pois.
TÖ MOUST SÄTISFAIN FIILIN JUU KÄN KET IN TÖ TSIM IS TÖ PAMP!!!1 href="http://maihinnousu.net/a/?artist_id=262"
Qsine
12.08.2008 23:11:25
 
 
Ehkä hieman ärsytti tämän elefanttimiehen ylitsevuotava hyvyys.
kouluarvosana 8

 
Olen pohtinut monasti tuota, miten Lynch äityy välillä oikein lutraamaan hyvyyden kanssa. Vertailukohdaksi esitän The Straight Storya. Loistava leffa, ehkä juuri siksi, että elokuvan pohjaton usko ihmisten hyvyyteen kääntyy jo itseään parodioivaksi tehokeinoksi, jollaista kenenkään muun ohjaajan en ole nähnyt käyttävän aikuisille suunnatun elokuvataiteen saralla.
 
No okei: Markku Pölönen / Koirankynnen leikkaaja. Mutta sen akilleenkantapää oli tämän nimenomaisen hyvyyden tietoinen markkinointi. Pölönenhän itse lanseerasi elokuvan sloganin: "Ei ole mitään pahaa siinä, että on hyvä".
"Ensi kuun alussa minä lähden Puolaan, ja jään sinne, siksi aikaa kun asiat sitä vaativat".
tsugaru
13.08.2008 07:44:56 (muokattu 14.08.2008 20:01:33)
Olen pohtinut monasti tuota, miten Lynch äityy välillä oikein lutraamaan hyvyyden kanssa. Vertailukohdaksi esitän The Straight Storya. Loistava leffa, ehkä juuri siksi, että elokuvan pohjaton usko ihmisten hyvyyteen kääntyy jo itseään parodioivaksi tehokeinoksi, jollaista kenenkään muun ohjaajan en ole nähnyt käyttävän aikuisille suunnatun elokuvataiteen saralla.
 
No okei: Markku Pölönen / Koirankynnen leikkaaja. Mutta sen akilleenkantapää oli tämän nimenomaisen hyvyyden tietoinen markkinointi. Pölönenhän itse lanseerasi elokuvan sloganin: "Ei ole mitään pahaa siinä, että on hyvä".

 
Hyvyys-teemasta tulee mieleen About Schmidt (Alexander Payne 2002), jossa Jack Nicholson esittää leskeksi jäänyttä miestä. Mustan huumorin ryydittämässä ja absurdeja heittoja sisältävässä road-moviessa usko, tai perusolettamus, ihmisen hyvyydestä saa aikamoista kyytiä ennen loppuratkaisua.
http://www.leffatykki.com/elokuva/about-schmidt
 
The Straight Story katselulistalle heti.
 
Pölönen: Kuningasjätkän ja Onnen maan ohjaajalta aika ankeaa matalalentoa.
Kuuletko, kuinka madot yskii, köh köh?
shuffeli
14.08.2008 19:48:27
 
 
Talk Radio (1988)
 
Vuosituhannen vaihteen länsimaista urbaanikulttuuria verevästi kommentoiva elokuva on edelleen ajankohtainen.
Oliver Stonen välityön mediakritiikki puskee aikansa visuaalisen ilmeen läpi, ohittaen samalla modernin jännityksen sudenkuopat. Ainoastaan lopun ruudinhajuista episodia on vaikea hyväksyä.
Elokuva viehättänee eritoten Toolin "Vicarious"-kappaleen viestin ymmärtäneitä.
 
****
"Älä korjaa ellei..."
Henko
15.08.2008 16:51:46 (muokattu 15.08.2008 16:54:43)
 
 
Rec
 
edit: leffan nimeen muistaakseni kuuluisi hakasulkeet :D
 
Voi helkkari, miten tyly leffa, vaikka varauksella suhtauduinkin, ku tiesin, että soli käsivaralta kuvattu. Toimittaja ja kameramies tekee juttuja eri ammattiryhmien työnkuvasta, tällä kertaa palomiesten yövuorosta. Toimittaja toivoo, että tapahtuisi jotain, että saisivat juttujnsa. No, tapahtuu. Eikä ihan heti käy ilmi mitä. Yhtäkkii ihmiset ovat poliisin toimesta eristettynä kerrostalossa, mistä tuli hälytys, ja tapahtumat kuvataan siis edellä mainitun kameramiehen kuvakulmasta.
 
4/5
Yks piste tippuu siitä, etten usko, että kameramieskuvakulma olisi välttämätön, joskaan se ei leffaa huononnakaan.
Tämä hissi menee vain alaspäin.
Rocco_Longfella
15.08.2008 17:22:14
kameramieskuvakulma
 
Ei liity mitenkään mihinkään, mutta se on todella ärsyttävää, kun kuvaan pistetään valkoinen nelikulmio ja yläkulmaan punainen rec-valo välkkymään ja kameraa heilutetaan liioitellusti, että tulisi varmasti selväksi, että nyt kuvataan käsivaralta.
Todella typerän ja kökön näköistä. Esiintyy yleensä huonoissa sarjoissa, ei niinkään elokuvissa.
Täydellisimmässäkin naisessa on 150g paskaa.
Meadow
16.08.2008 22:11:57 (muokattu 16.08.2008 22:12:11)
Neloselta tuli tänään Arnold Schwarzeneggerista kertova draamaelokuva Arnold ampuu kovilla (See Arnold Run, 2005). Varmaan absurdeinta kamaa mitä olen koskaan katsonut.
Informaatiokameli
17.08.2008 02:25:30
 
 
Dogville
 
Odotin elokuvan olevan raskassoutuista taidepaskaa mutta tämähän oli ihan oikea elokuva. Ja vielä pirun hyvä sellainen. Teatterimainen ja riisuttu lavastustyyli sopi hyvin elokuvaan vaikka vähän turha keksintö olikin, elokuvassa oli vain pari kohtausta joiden vaikuttavuutta tämä lisäsi. Hyvin kylmä elokuva niin tunnelmaltaan kuin tapahtumiltaan ja kylän ihmisiä alkoi oikeasti vihaamaan. Tyly loppukin tuntui jopa hyvinkin onnelliselta. Kidman veti mainiosti.
 
Annetaan semmonen vahvat neljä tähteä viidestä. Neljä ja puoli melkein mutta ei ihan.
Everybody loves somebody but nobody loves rumpali.
Mule
17.08.2008 11:26:36
 
 
Dogville
 

 
Lars Von Trierille on tämä marttyyri -teema tullut tutuksi; ainakin Dancer in the Darkissa ja Breaking the Wavesissa seurasimme yhteiskunnan maahan polkeman naisen edesottamuksia. Jokainen näistä kolmesta on vahva esitys mutta jostain syystä Waves ei itseäni juurikaan koskettanut (johtuuko siitä että näin sen viimeiseksi). Dancer in the Dark on loistava kuva ja Björkin karisma on tyrmäävä. Mutta Dogville vie potin äärimmäisen riisutulla ilmaisullaan, hyvillä roolisuorituksilla ja tunnelmallaan. Sen paremmin analysoimatta Dogville on eräs kuluvan vuosikymmenen parhaista elokuvista.
GoingNowhere
17.08.2008 12:17:06
 
 
Dogville
 
Odotin elokuvan olevan raskassoutuista taidepaskaa mutta tämähän oli ihan oikea elokuva. Ja vielä pirun hyvä sellainen. Teatterimainen ja riisuttu lavastustyyli sopi hyvin elokuvaan vaikka vähän turha keksintö olikin, elokuvassa oli vain pari kohtausta joiden vaikuttavuutta tämä lisäsi. Hyvin kylmä elokuva niin tunnelmaltaan kuin tapahtumiltaan ja kylän ihmisiä alkoi oikeasti vihaamaan. Tyly loppukin tuntui jopa hyvinkin onnelliselta. Kidman veti mainiosti.
 
Annetaan semmonen vahvat neljä tähteä viidestä. Neljä ja puoli melkein mutta ei ihan.

 
Dogville lähti just tilaukseen cdon:sta. Toivottavasti on yhtä hyvä kuin mitä monet ovat hehkuttaneet:)
 
Sitten vielä jokunen katsomani leffa pisteineen (ei oo nyt aikaa kirjoittaa mitään syvällisempää..)
 
Ghost World - 4/5 (kaunis kuvaus kahden tytön välisestä ystävyydestä ja heidän kasvustaan aikuisiksi)
Teeth - 2/5 (melko perus teinikauhukomediaa, idea ihan hauska)
Enduring Love - 4-/5 (ahdistava ja kieroutunut mutta silti kaunis elokuva rakkaudesta)
October Sky - 4,5/5 (lämminhenkistä ja koskettavaa draamaa)
The Devil's Backbone - 4+/5 (Guillermo del Toron tyylikäs fantasiakauhuteos)
The Happening - 3/5 (positiivinen yllättäjä)
Ohan se poka rohki varma!
tsugaru
17.08.2008 13:56:14 (muokattu 17.08.2008 15:46:32)
Katselin pojan kanssa ranskalaisen Sammakoiden ennustus -animaation.
 
Noan arkki-teeman pohjalta ideoitua taitavaa piirrostyötä, jännittävyyttä ja lihaanien aisoissapitämistä. Kunnianhimoinen äänimaailman toteutus.
 
"Ihan kivaksi" todettu, joten olisikohan jokin humoristisempi taso jäänyt puuttumaan. 3/5
 
http://www.film2home.fi/fi/Film.aspx?artid=5728
Kuuletko, kuinka madot yskii, köh köh?
Ali
17.08.2008 19:00:25 (muokattu 20.08.2008 11:39:38)
 
 
Pistetäänpä tähän pieni läjä leffoja joita on nyt tässä "kesän" aikana tullut katseltua. Listan pituudestä johtuen en jaksa kauheana satuilla, mutta pyrin nyt jotain kuitenki jokaisesta heittämään.
 

 
Seul contre tous (I Stand Alone)
Irréversiblen ohjaajan Gaspar Noén aikaisempi tuotos. Erittäin vaikuttava leffa nihilistisen miehen "sodasta" yhteiskuntaa ja ihmisyytä vastaan. Ei yhtä shokeeraava kuin Irreversible, mutta kenties vieläkin lohduttomampi ja iljettävämpi. Suosittelen kaikille vakavammista ja ajatuksiaherättävistä leffoista diggaaville. Hienoja ajatuksia elämän turhuudesta ja mahtavaa monologia.
4+/5
 
Big Lebowski
Erittäin miellyttävä ja menevä komedia, eipä tästä oikeestaan muuta.
4/5
 
Orgazmo
South Parkin luojan komedia mormonimiehestä joka päätyy pornobisnekseen. Ihan hauska leffa, mutta meni lopussa ehkä turhankin överiksi ja tylsäksi.
2,5/5
 
Napoleon Dynamite
Aivan loistava komedia. En muista milloin olisin viimeksi nähnyt vastavaa komediaa: hidas kerronta ja flegmaattiset hahmot, mutta silti kyllä saa nauraa itsensä kipeäksi monissa kohdissa. Suosittelen.
4/5
 
Rocky
Klassikko? Ihan jeeshän tää oli, en ole aikaisemmin tainnut kokonaan nähdäkkään, kun pentuna on lähinnä tullut fiilisteltyä osia II-IV.
3/5
 
The Usual Suspects
Erittäin näppärä jännäri, mutta vähän liikaa alleviivattiin juonenkäänteitä, ts. ei jätetty katsojalle paljoakaan arvailujen varaan.
4/5
 
Battle Royale
"Hauska" leffa. Tosin ne "mää tykkään susta"-jutut olisi saanut heivata täysin. Olisi ollut parempi, jos tässä olisi ollut jonkinlainen "prologi" ennen äksöniä; nyt henkilöhahmot jäivät aivan pinnallisiksi, eikä kenenkään kohtalo kiinnostanut pätkääkään.
3/5
 
_
El Maquinista (The Machinist)
Hieno leffa, jossa piinaava tunnelma säilyi koko leffan ajan ja twistiä riitti loppuun asti. Christian Bale laittanut itsensä kirjaimellisti rääkkiin roolisuoritusta varten.
4/5
 
Cidade de Deus (City of God)
Hieno tositapahtumiin perustuva jengileffa 60-70-lukujen Etelä-Amerikan meiningeissä.
4+/5
 
Into the Wild
Hieno tositapahtumiin perustuva leffa collegesta juuri valmistuneesta jampasta, joka päättää ottaa elämälleen täyden uuden suunnan. Aika filosofinenkin leffa loppujen lopuksi.
4/5
 
The Butterfly Effect
Ihan näppärä idea pilattu stereotypisillä henkilöhahmoilla ja juonenkäänteillä sekä ärsyttävillä näyttelijäsuorituksilla jne. Oikeastaan kaikki ärsytti tässä leffassa :).
1/5
 
There Will Be Blood
Piinavatunnelmainen leffa sijoittuen Amerikan öljybisnekseen 1900-luvun vaihteeseen. Ehkä hieman liian hitaasti etenevä kerronta omaan makuun, mutta yllätyksiä piisasi loppuun asti.
4-/5
 
Chinatown
Polanskin klassikko jätti hieman kylmäksi. Vähän turhankin valmiiksi pureskeltu film noir -henkinen jännäri.
3+/5
 
The Dark Knight
OK, leffan ketjussa hieman tarkemmat ajatukset.
3/5
 
Mar Adentre (Meri sisälläni)
Kerrassaan vakuuttava tositapahtumiin perustuva leffa kaulasta alaspäin halvaantuneesa miehestä, joka taistelee anestesian laillistamisen puolesta, jotta voisi päästää itsensä päiviltä. Äärimmäisen koskettava leffa; meinas "raavaalla" miehelläkin tulla tippa linssiin parissa kohtauksesta. Vakavasta aiheesta huolimatta leffassa kuitenkin vallitsi elämänmyöteinen ja positiivinen ilmapiiri. Varmaankin paras draamaelokuva, mitä olen nähnyt. Miinus joidenkin kohtausten "ylisentimentaaliudesta", jota onneksi oli kuitenkin erittäin vähän.
5-/5
 
_
Le scaphandre et le papillon (Perhonen Lasikuvussa)
Samankaltainen leffa ylemmän kanssa. Tositapahtumiin perustuva leffa sydänkohtauksesta halvaantuneesta Ranskan Ellen päätoimittajasta, joka viimeisillä
päivillään sanelee kirjan silmiään räpsäyttelemällä. Jotenkin ei päässyt samalle tasolle Mar Adentren kanssa koskettavuudessa, mutta hyvä leffa kuitenkin.
3/5
 
Kika
Almodóvarin vähän turhankin outo ja "kreisi" komedia. Dialogille sai repeillä pari kertaa.
2/5
"Jesus was crucified for doing nothing, but God is worshipped for even less"
Levylista
Master of Disguise
18.08.2008 22:10:02
In Bruges
 
Kaveri suositteli tätä elokuvaa ja innostuinkin siitä melko paljon tajutessani sen sijoittuvan Belgian Bruggeen jossa olen reilun vuoden verran asunut. Elokuva on mustaa huumoria parhaimmillaan; amerikkalaisia, lihavia, kääpiökasvuisia sekä eri vähemmistöjen ja ihmisrotujen ihmisiä haukutaan ja pilkataan. Tapahtumapaikkana oleva keskiajalta hyvin säilynyt Belgialainen kaupunki on hyvin kuvankaunis ja sitä korostetaankin hienosti elokuvan kuvauksessa. Tarina on hyvä, huumori kieroa, näyttelijät suoriutuvat rooleistaan mallikkaasti ja lisukkeena hieman toimintaakin. Loistava leffa joka täytynee mennä katsomaan elokuviin sitten kun se tänne ehtii syksymmällä.
 
*****
tsugaru
19.08.2008 08:21:05 (muokattu 19.08.2008 09:42:00)
Hajanaisesti suloisessa suvessa katsottuja, R&A -elokuvia odotellessa :
 
Kesä Monican kanssa
Ingmar Bergmanin tiivis yhteen viikonloppuun sijoittuva ihmismieleen sukellus. Suuri ansio Sven Nyqvistin upea kameratyö...ja pohjoinen valo! Näistä 4/5
 
The Assassination of Jesse James by the Covard Robert Ford
Hienoa kameratyötä ja hienosti rakennettu tunnelma. Näyttelijäntyö komiata. . 5/5
 
Ace Ventura - Lemmikkidekkari ja Takaisin luontoon.
Sen verran hyvät röhönaurut sai osakseen alle kouluikäiseltä Jim Carreyn roolisuoritukseensa venyminen, että palkittava pisteytyksellä 4/5.
 
Kissa kuumalla katolla
Tennessee Williamsin Hollywood-tulkinta. Lannistumattoman Luken Paul Newmanin nuoruus tuo filmiin hykerryttävää ajallista ulottuvuutta. 3/5
 
Sammakoiden ennustus. Ylilyöntiä suomenkielisessä näyttelijäntyössä jonkin verran, mutta 3/5 http://www.iirisfilmfestival.net/elokuvat/sammakoiden
 

 
Kaukolainavarauksessa edeltävistä kommenteista poimittu Coenin veljesten No Country for Old Men. Menetetty maa. Jospa ehtisi ennen hiihtokelejä käsiinsä saada.
Kuuletko, kuinka madot yskii, köh köh?
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)