Aihe: Ladytron
1
valtse
06.07.2008 00:02:58 (muokattu 06.07.2008 00:05:02)
Tästä bändistä ei näytä juurikaan olevan puhetta täällä. En tiedä olisko pitänyt heittää tuonne elektroniseen musiikkiin vai tänne, mutta ihan sama.
 
Kyseessä on brittiläinen jonkinlainen electropop-bändi (näistä elektronisen musiikin genreistä joku ne paremmin tunteva voisi valistaa vähän lisää). Kaksi hyvin erilaista naislaulajaa, mutta homma toimii. Varsinkin useimmat biisit laulavalla Helen Marniella on upea ja nätti ääni. Bulgarialaissyntyinen Mira Aroyo taas laulaa lähinnä jonkinlaista puhelaulua, sekin on ihan jees.
 
Itselläni kiinnostus heräsi, kun bändin tuoretta Velocifero-levyä ylistettiin Inferno-lehdessä (!). Aivan käsittämättömän tarttuvia ja hyviä biisejä suunnilleen jokainen. Myös edeltäjä Witching Hour on loistava. Tunnelmallisia, melankolisia, synkkiä, ja aika paljon shoegaze-juttujakin on mukana, varsinkin Witching Hourilla. Noita vanhempia levyjä en ole kuullutkaan, mutta ilmeisesti ne on vähän erilaista kamaa.
 
http://www.myspace.com/ladytron
http://ladytron.nettwerk.com/
Life is a clay urn on the mantle.
Jetku
06.07.2008 00:25:44
Jonkin verran tutustunu. Asiallista kamaa. Tarpeellisin viestini ikinä. Sori.
jarkkkk
06.07.2008 14:04:06
mitäpä tähän. ihan siistiä kuunneltavaa. avokki tutustutti tähän joskus. tota uutta en oo kerenny vielä kamalasti kuuntelemaan, mutta edelliset levyt on ihan asiallisia. oon tälläisesta musiikista erittäin valikoiva, mutta tämä toimii kyllä.
|42| miten ajetaan grungeparta? -haulikolla.
ganesha
09.07.2008 23:02:02
Ghost-biisiä on tunnut fiilisteltyä YouTubessa videon kera ja täytynee laittaa tuo levy hankintaan, senverta hyvää meininkiä. Laulajattaren ääni on aika vänkä...
viina. hanuri. ja naiset.
riimu
10.07.2008 07:18:16
Tuo Witching hour on ollut kovassa soitossa jo pidemmän aikaa ja on tuo uusikin levy mainio, vaikkei aluksi samalla tavalla kolahtanut kuin edeltäjänsä. Tämä bändi olisi kyl kiva nähdä joskus livenä.
Don't ask me about Grim Fandango.
Vteich
12.07.2008 16:27:17
Tsekatkaa bändi nimeltä Client. Todella samankaltaista kamaa, mutta mielestäni hieman Ladytronia mielenkiintoisempaa ja muutenkin parempaa. Client on siis alkujaan kahden, nykyään kolmen naisen projekti - Client A, B ja C. Helmikuussa tuli nähtyä Redrumissa livenä ja erittäin hyvin toimi. Sen sijaan Ladytronin live viime vuonna Nine Inch Nailsia lämppäämässä ei juurikaan iskenyt, vaikka ei toki hirveän tuttu bändi silloin ollutkaan.
valtse
17.08.2008 03:11:26
Tuo Witching hour on ollut kovassa soitossa jo pidemmän aikaa ja on tuo uusikin levy mainio, vaikkei aluksi samalla tavalla kolahtanut kuin edeltäjänsä. Tämä bändi olisi kyl kiva nähdä joskus livenä.
 
http://www.last.fm/event/698770
 
On ilmeisesti tulossa joulukuussa Suomeen.
 
Itseasiassa kyllä tuo Witching Hour taitaa olla pikkusen kovempi kuin Velocifero.
 
Tuohon Clientiinkin voisi vähän tutustua.
Life is a clay urn on the mantle.
riimu
28.08.2008 23:26:00
http://www.last.fm/event/698770
 
On ilmeisesti tulossa joulukuussa Suomeen.
 
Itseasiassa kyllä tuo Witching Hour taitaa olla pikkusen kovempi kuin Velocifero.
 
Tuohon Clientiinkin voisi vähän tutustua.

 
http://yle.fi/uutiset/pop/oikea/id99933.html
 
Tuonne kyl tahdon. Pitääpi lippu hommata heti tiistaina.
Don't ask me about Grim Fandango.
bastardo
31.08.2008 20:14:30
Ihan ok bändi, joka ei ole vielä pystynyt tekemään läpimurtoaan, mielestäni lähinnä sen takia, ettei mikään levyistä kanna kokonaisuuksina. Jokaisella levyllä on pari killeribiisiä, mutta kokonaisuudet ovat jotenkin tasapaksuja.
"If I'm crazy, then you're boring." -Henry Rollins
carnation
26.05.2011 18:31:57
Newsflash
 
Uusi White Elephant -single: http://www.youtube.com/watch?v=23MCTV6Gj2k
 
Ja syyskuussa Gravity the Seducer -levy: http://en.wikipedia.org/wiki/Gravity_the_Seducer
"Silpomisia, saatanismia, fundamentalismia, moninaista kanibalismia, mielisaiden heiteelle jättöä. Sekoavaa höyrypäistä kapitalismin mätänevää loppua."
jigsore
26.05.2011 18:41:32 (muokattu 26.05.2011 18:41:42)
 
 
Uusi White Elephant -single: http://www.youtube.com/watch?v=23MCTV6Gj2k
 
Muistuttaa hämmentävästi Von Hertzen Brothersin Freedom Fighteria tuo melodia. Edellinen sinkku Ace of Hz oli taas niin Daddy Coolia. Mutta aivan hyviä biisejä molemmat. Innolla odottelen levyä!
megan
25.09.2011 21:26:32
Uusi levy on soinut ainakin 15 kertaa läpi. Tajuton levy, melkein Velociferon veroinen. Vai mitä.
Karwin
05.10.2011 14:24:43 (muokattu 05.10.2011 14:24:53)
 
 
jigsore: Muistuttaa hämmentävästi Von Hertzen Brothersin Freedom Fighteria tuo melodia.
Melkeinpä voisi luulla Ladyjen kuunnelleen Veljeksiä.
 
Hienoa poppia "Gravity the seducer" on, vaikkei yhtä kekseliäs kuin edelliset.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)