Aihe: Kaksivärinen otelauta?
1
jukcat
10.08.2008 00:31:20
Syys saapuu ja uudet projektiti kummiottelevat mielessä. Tuli tällainen ajatus mieleen: Jos tekisi otelaudan kahdesta puusta? Esim santos palisanteria 2mm päällä ja alla vaahteraa 4mm. Nämä levyt liimaisi yhteen ja tiukasti niin ettei saumaa käytännössä ole. Sitten radiusta hioessa hinkkaisi niin kauan, että vaahtera alkaisi näkyä palisanterin alta reunoista- raunaan hioisi vaikka 2mm leveät vaaleat raidat näkyviin otelaudan molemmin puolin? Jos kaula olis vielä mahonkia- sattaisi olla hienon näköinen? Onko kukaan testannut? Tuleeko mieleen jotain esteitä tiellä kohtaloon?
Kiitos kommenteistanne!
J
Toiset näkee maan ja kokee taivaan.
jukcat
10.08.2008 08:31:42
Joppa, näinhän se taitaa olla, että radiusta hioessa tuo liimasauma leviää.. Tuota suikalehommaa, liimalevyä, täytyy miettiä. Se olisi itseasiassa aika helppokin toteuttaa kun tekee pari otelautaa kerralla, eli melko paksun n 30mm liimapalkin josta sitten sahaa ja höylää sopivan otelaudan. Onko kukaan nähnyt tällaista missään, onko se niin hyvän näköinen kun ensin tuntui?
J
Toiset näkee maan ja kokee taivaan.
Antti1
10.08.2008 10:49:11
En oo otelautaa nähnyt, mutta muita toteutuksia kyllä tuolta huonekalujen maailmasta. Jotkut toimii, toiset on ainoastaan sekavia.
Do you believe in words like equal rights? The right to live a more than decent life.
Sammo
12.08.2008 12:43:34
Tämä ei ole aivan sama, mutta tässä vähän aiheen vierestä Suhrin luomus kahden puun otelaudasta:
http://i289.photobucket.com/albums/ll216/sharkdiver1/Suhr.jpg
 
speksit ym.:
http://www.online-discussion.com/Su … opic.php?t=2550&highlight=shark
spyykko
12.08.2008 12:48:03
 
 
Tämä ei ole aivan sama, mutta tässä vähän aiheen vierestä Suhrin luomus kahden puun otelaudasta:
http://i289.photobucket.com/albums/ll216/sharkdiver1/Suhr.jpg

 
Tämän oloisia otelautoja on näkynyt myös projectguitarin foorumilla useita.
Ite olis taas tarvinnu tehdä
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)