Aihe: Pienehkö putkivahvistin (+ säröpedaali) bluesiin ja räminään
1
oo-p
06.08.2008 21:59:14 (muokattu 06.08.2008 22:00:04)
 
 
Tällainen yhdistelmä olisi hakusessa, nyt kun vaihdoin kitarani telecasteriksi, pitäisi sille saada vahvistin joka oikeuttaa kitaran.
 
Tehoa pitäisi löytyä sen verran, että volyymi riittää rumpujen yli, treeneissä siis (paljonkohan se tekis wateissa?). Keikalla toki mikitetään. Äänen pitäisi olla puhdas, terävä ja pehmeä, rämisevä ja kuulas. Herkkä mutta vahva. :D
 
Särökanava, mikäli laadukas, toki olisi mukava, mutta jos sellaista ei ole, niin siihen kaveriksi sitten joku mukavan romuinen fuzzi tms.
 
..Jos joku on kuunnellut Jolly Jumpersin Mobile Babylonia, niin sieltä löytyy sellaista säröä jota haen (esmes tuo Black Bettyn loppurymistys).
 
Hintaluokka voisi olla jotakin siinä puolen tonnin tienoilla, ja käytettynä toki mielellään..
 
Kiitos, vinkkejä otetaan vastaan.
 
E: http://www.oulunsoitinjatarvike.fi/kauppa/products.php?p=4f0339 oiskos joku tämmönen fender järkevä vehje?
Terve, ja kiitos kaloista! ..Delay, missä viivyt?!
Lennu
06.08.2008 22:15:30
 
 
Mulla on moinen. Ihan hyvä bluussivehe, vähän ehkä vois olla muhkumpi soundi. Tai siis muhjusempi, tuossa on aika kuulas soundi. Säröpedaali keltainen black sabbath ääni on itellänikin vielä sopiva hakusessa. Mulla oli Hughes&Kettnerin Tubeman, mutta se oli vähän liian monipuolinen pelkäksi säröksi, etuaste kun oli. Ja aika räikkä sekin.
 
EMMÄ tiedä, mulla on ihan paskat soundit!
 
nim. gas gas.
Icy-Sun
06.08.2008 22:51:59
Mutta elä vaan mene ostamaan Hot Rodia tuolta 650e käytettyä, ku torilla on varmaan nytkin ja ainakin satasen halvempia.
There ain't noway out tonight
maxillaris
06.08.2008 23:13:10
VHT PITTBULL FORTYFIVE
mindsnare
07.08.2008 11:41:23
Peavey Classic 30/50 riippuen rumpalista. Itselläni oli joskus tuo 30 ja puhtaat olivat ainakin omaan mieleen.
Lilli
07.08.2008 14:45:00
Tosta putkikombo
 
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=253794
 
- kaiutin vaihdettu, 6V6-pari JJ:ksi niin kyllä lähtee!
 
Tässä vertailuksi Thompax: http://www.thomann.de/fi/fender_super_champ_xd.htm
 
Eteen vaikka http://www.thomann.de/fi/fulltone_fulldrive_mosfet.htm
 
Alta 500 euron hiippailee kun hiukan tinkaat!
"Saarijärven Paavoa en ole nähnyt mutta aamulla luulen nähneeni vessanpöntössä Jeesuksen!" - vaimo juhannusaamuna 2000
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)