Aihe: apua
1 2
Iskelmälaulaja
04.08.2008 16:57:00
eli en tajua mitään noista lukemistani vastauksista tai taulukoista. Eli lähtökohta on että ostan pian itselleni sähkökitaran koska oon aina haaveillu sen soittamisesta. En tajua siitä mitään. Pianolla osaan perussoinnut.
 
Eli tyhmä oon. Eli mieltä askarruttaa: jos painan noita kieliä vasemmalla kädellä alas, niin mistä tiän mitä rämpytän oikealla ja vedänkö ne kaikki vaan putkena? kun sen verran luin että toi olis niinku soinnuilla soittamista,eli vasemmalla painetaan alas ne kielet ku haluaa ja oikeella rämpäytys. ostan kyl kitaransoittokirjan mut tunneil ei oo varaa men eikä mahdollisuutta. en edes tajua että onko sen väliä mistä kohtaa kitaraa painaa kieliä tai mistä "lokerosta" kun esim.koko E-kieli on siis koko sen kielen mitta.Mutta se jakautuu eri "lokeroihin".auttakaa!
Askorbiinihappo
04.08.2008 17:15:58
 
 
Noi sun "lokerot" on nauhoja. Joka nauhavälistä lähtee eri sävel. Mitä "korkeammalta"(kauempaa kitaran lapaa, eli päätä, jossa on viritystapit)painat nauhavälistä, sitä korkeampi ääni syntyy. Yksi sävelaskel on kaksi nauhaa, eli jos soitat A-kielen(soinnillisesti toisiksi matalammalta), etkä paina mistään, sävel on A. Kun painat vasurilla toisesta nauhavälistä, sävel on H, eli sävelaskeleen korkeampi kuin A. Yksi nauhaväli on puoli sävelaskelta, kolme nauhaväliä on yksi ja puoli sävelaskelta, 4 nauhaväliä on kaksi sävelaskelta jne.
 
Ja tuo kielien rämpäyttäminen meni multa vähän ohi. Eli siis "pitääkö" kaikkia kieliä soittaa samaan aikaan vai? Ei tietenkään. Kuitenkin tavallisimmissa kolmisoinnuissa soitetaan kaikkia kuutta kieltä kerralla, joskus taas joku/jotkut jätetään pois, soinnusta riippuen. Mutta esim. sooloja soittaessa soitetaan todella harvoin enempää kuin yhtä ääntä, eli yhdeltä kieleltä otettua säveltä, kerrallaan. Katso jotain kitaravideoita vaikka Youtubesta, niin hahmotat ehkä vähän paremmin asiaa.
I laugh under the weeping moon
sagge
04.08.2008 17:21:08
Onkohan trollaaminen täällä lisääntyny tai joitan...
 
Kannattaa varmaa jotain kaveria pyytää avuks, joka osaa soittaa kitaraa =)
Askorbiinihappo
04.08.2008 17:32:17
 
 
Onkohan trollaaminen täällä lisääntyny tai joitan...
 
Kannattaa varmaa jotain kaveria pyytää avuks, joka osaa soittaa kitaraa =)

 
Tuota ajattelin itsekin, mutta näköjään kysyjä on jo 2 vuotta ollut M.Netissä, joten tuskin on trolli.
I laugh under the weeping moon
ankkiz
04.08.2008 18:08:40
 
 
Tuota ajattelin itsekin, mutta näköjään kysyjä on jo 2 vuotta ollut M.Netissä, joten tuskin on trolli.
 
Jotkut vaan tekevät taustatyötkin kerralla kunnolla :D
Haussa:HALPA kakkos-/projektiskepa/-basso, sekä edulliset sähkörunput.
Seba
04.08.2008 18:11:25 (muokattu 04.08.2008 18:12:14)
 
 
Jos nyt ihan tosissasi olet ja englanti yhtään taittuu niin tuolla kaverilla on kuulemma aika selkeästi selitettyjä videoita ym perusjuttuja sivuilla nyypille ja reilusti kokeneemmillekin.
 
http://justinguitar.com/
Iskelmälaulaja
05.08.2008 12:42:39
ihan tosissani olen. Siis nauhoja nuo ns.lokerot.en siltikään käsittänyt yhtään. tarvii varmaan kattoo videoita.
ankkiz
05.08.2008 13:37:12
 
 
Kun nouset kaulaa ylöspäin (Viritystapeista kohti kitaran runkoa), nousee sävelkorkeus aina puolisävelaskelta yhtä nauhaa kohden.
 
http://www.allmusicmethods.info/chordguide/guitarnecknotes.gif
Haussa:HALPA kakkos-/projektiskepa/-basso, sekä edulliset sähkörunput.
Iskelmälaulaja
05.08.2008 17:06:51
Eikö viritystapit oo siis ihan siellä sen pitkän osan päässä? ookoo. Mutta siis en ymmärrä sitä,että jos siis alin kieli on e ,siis koko pitkä kieli, niin miten se yhtäkkiä muuttuukin joksikin muuksi nuotiksi..oon siis tosi tyhmä mut ihanaa ku joku viittii neuvoa..oon nainen,ja oon tosiaan ostamassa sen kitaran ja jotenki tosi vaikee hahmottaa. ja sitte jos siis vasemmalla kädellä painetaan noita kieliä "kiinni lautaan" niin mistä tiedän mitä oikee käsi tekee ja mistä kielistä ns. rämpytän? jos vaikka soinnuilla opettelen soittaan.
Iskelmälaulaja
05.08.2008 17:14:49
tai tais olla toisin päin eli ne on siellä leveemmän osan puolella,koska toi kuva oli ainakin loogista ajatella niin päin. nyt tajusin noi nauhojen merkitykset! kiitos..mutta toi toinen kysymys..ja sitte jos nuoteissa lukee että seuraavaks tuli vaikka c sointu. niin painanko siis vasemmalla kädellä tota kohtaa alas jossa lukee c..onko väliä mistä nauhalta sen painaa? niin sitten että mitäs oikeella kädellä sitte tehään?
Seba
05.08.2008 17:23:08
 
 
Ei siellä lue missään että missä on mikäkin kohta :)
 
Suosittelen kuitenkin että ainakin ihan alkeisiin otat ihan oikean opettajan auttamaan, niin homma on tuhannen kertaa helpompaa kun tunnut olevan pikkasen pihalla :)
brn2sk8
05.08.2008 17:55:32
Eiks nää ihmekirjotukset kannattais otsikoida paremmin ja pistää vaikka tonne alottelijoiden ketjuun? Ei mitenkään valittavampaan sävyyn enää keksiny ni pistin näin :D
Cry Baby and ask me WHY WHY
Valdemart
05.08.2008 23:19:22
 
 
.oon nainen,ja oon tosiaan ostamassa sen kitaran ja jotenki tosi vaikee hahmottaa..
 
Mä en auta ennen ku laitat valokuvan.
 
No tosissaan, käyt pokaamassa jonkun kitaristin keikan jälkeen. Kyllä nuo neuvovat mielellään.
 
No tosissaan tosissaan. Kun kielen nimi on E, tarkoittaa se, että vapaana soidessaan se on E. Kun painat seuraavaa nauhaa, on se F. Vähän samallalailla ku pianossa, mutta sen lisäksi, että painat sävelen, on sun soitettava sitä kieltäkin samalla. Äh toivon, ettet oo trolli, sillä pähkäilin ihan tarpeeks mitä kirjottasin ja nyt kyllästyin.
You Can't Put Your Arms Around a Memory
Askorbiinihappo
06.08.2008 00:35:57 (muokattu 06.08.2008 00:39:24)
 
 
Kun et tiedä, mitä kieltä milloinkin soitetaan, niin sanotaan vaikka näin, että jos painat jostain kohtaa kieltä jonkun toisen sävelen, on sinun myös soitettava se toisella kädellä. Eli siis ajattele vaikka niin, että vasen käsi on se käsi joka tekee esivalmistelun(ts. painaa kielen nauhavälistä oikean sävelen), ja oikea käsi näppää kielen soimaan, jolloin se sävel, mikä nauhaväliin, josta painat, "kuuluu"(ts. sävel joka saadaan soittamalla kieltä kyseisestä kohtaa), soi. Tästähän kitaransoitossa pääasiassa on kyse. Kyllä joku opettaa tai netistä löytyy sulle noita sointujen sormituskaavoja. Muista, että kitaralla ei ole kyse siitä, mitä "pitää" tehdä. Kokeile itse.
 
Ja jessus, ota nyt vähintään netistä selvää kitaran osien oikeista nimistä. "Pitkä osa" on kaula, ja se jakaantuu nauhaväleihin. Osa, jossa viritystapit ovat kiinni, on nimeltään lapa. Osaa, jossa akustisella kitaralla on kaikukoppa, kutsutaan yksinkertaisesti kopaksi. Pieni puinen liuska, jossa kielet ovat kopassa kiinni, on nimeltään talla. Sähkökitarassa talla on (lähes) aina metallinen. Kysy, jos joku jäi epäselväksi.
 
Ja yritä nyt ymmärtää, että kielen "nimi" (esim. E tai A) tulee kielen JUURIÄÄNESTÄ, sävelestä joka soi kun soitat kielen vapaana, eli painamatta mistään. Kielen nimellä ei ole sen suurempaa merkitystä. Et taida olla koskaan soittanut kitaraa? Käy kokeilemassa jossain. Moni hämärän peitossa oleva asia varmasti selviää sinulle. Tai vaikka katso joitain videoita. Kyllä luulisi selviävän.
 
Toivottavasti tästä oli apua. Haluaisin itsekin joskus opettaa kitaransoittoa, ja yritin selittää asiat mahdollisimman yksinkertaisesti.
I laugh under the weeping moon
Iskelmälaulaja
06.08.2008 13:39:18
Jotain tajusinkin..kiitos paljon! mutta tällänen kysymys. Eli jos soitan oikealla kädellä,(esimerkkinä) yhdellä sormella pianolla ukkon nooa..eli g g g h a a...ja niin. edelleen niin onko toi sama asia kun kitaralla soittasin pelkästään oikeella kädellä yhdellä sormella yhtä kieltä (vaihdellen kieliä tietty). jos taas soittaisin ukkon nooan pianolla sointujen kanssa eli soittaisin vasemmalla kolmisoinnut ja oikealla vaikka nyt yhdellä sormella noi sävelet..niin mitä tämä tarkoittaa "kitarakielellä" eli siinäkö tapauksessa vasemmalla kädellä painan tiettyjä kohtia kielistä jotta saan soinnun. niin nyt tärkeä kysymys? mitä teen oikealla kädellä jotta saan noi yksittäissävelet soitettua? vai voiko näin edes ajatella kitaralla?
Lennu
06.08.2008 13:43:08
 
 
Painat ensin vasemman käden sormella haluamasi nuotin haluamaltasi kieleltä. Jotta saat nuotin kuulumaan, näpäytät oikean käden sormella, vaikka peukalolla, kyseistä kieltä. -> Siirry seuraavaan nuottiin ja toista sama.
ankkiz
06.08.2008 13:50:51
 
 
Mitä ylempää kaulalta painat kielen pohjaan -> sitä lyhempi on otelautakätesi ja plektrakätesi välinen väli -> Sitä kireämmällä on kieli -> Sitä korkeampi ääni.
Eli vaikka soitat E-kieltä, niin sävel tottakai muuttuu painaessa kieltä otelautaan, koska soiva väli ei ole yhtä pitkä.
Haussa:HALPA kakkos-/projektiskepa/-basso, sekä edulliset sähkörunput.
sepisti
06.08.2008 14:11:10
OT. Jos joku 15v jolppi kyselis täällä noin aloittelijakysymyksiä, hänet naurettais pihalle:) Nyt kun topicin aloittanut on nainen, neuvoja sataa...
 
www.youtube.com , ja sieltä löytyy paljon klippejä joissa näkyy miten kitaraa soitetaan. Ei netissä voi ketään opettaa soittamaan, jos ihminen ei ole edes kitaraa nähnyt.
Mäntä-Seppo JYRÄÄ!!!
Ib
06.08.2008 15:12:56
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kitara
 
Lue tuo, se saattaa auttaa jonkinverran.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)