Aihe: Kitaran kielten vaihtaminen
1 2
Explorer
31.07.2008 02:07:03
en tajua mikä elixireissä niin viehättää, en tykkää ollenkaan niiden tuntumasta.
 
Jokaiselle jotain. Itelle kävi toisinpäin, vuosia sitten löytämieni elixirien jälkeen en ole pitänyt muiden kielten tuntumasta enää yhtään.
You ain't seen me, right!
imppa86
04.08.2008 15:09:04
ite oon ennen käyttäny d`addarioita ja ghs boomerseja ja nyt laitoin ekat elixit ja on kylla maineensa veroiset kielet (HYVÄT). En kyl vähässä kummassa nyt vaihda merkkiä. En tiijjä miten muilla mut ainaki nuo boomersit oli aivan törkeän huonot. Verrattuna daddarioihin kuulostivat uutena samalta ku daddariot kuukauden soiton jälkeen.
darrell
04.08.2008 17:01:37
Mulla Lespassa yksi Elixir setti säilytti hyvän akustisen klangin melkein vuoden. Yleensä vaihdan aikaisemmin, kun kielten pinnoite alkaa olla liian härskisti rispaantunut. Soittoa oli koko ajan se mun normaali määrä 1h/päivä + 1 pidempi sessio viikossa. Ei ole sen jälkeen tullut niin hyvää settiä vastaan, joten normaalisti menee mun soitteluilla kevyesti 4..5 kuukautta.
 
Akustisissa kitaroissa en Elixireistä erityisemmin pidä.
 
Jotkut halpiskielet kuolee muutamasta tunnista pariin päivään, siis muutaman soittokerran jälkeen. Niissä sitä vasta rahaa palaakin.
Antaa kaikkien kitaroiden soida. Kielten värähtely yleinen ja yhtäläinen.
teukka
04.08.2008 18:43:01
Pistin noi ghs-boomersit testimielessä 4 viikkoa sitten kiinni ja nyt ne on jo ihan kuolleet.ei oikein kuulosta enää vaikka vireeseen laittaakin.
Daddariot on toiminut parikin kk mutta settiä johon ehdin tottua ei enää myydä.
Laitan kokeiluun toiset daddariot seuraavaksi.
There´s only one rule of metal...PLAY IT FUCKING LOUD!!!
Othou-4
04.08.2008 20:45:07
Mää oon soittanu 2 vuotta samoilla kielillä, ja nekin oli jo valmiiks kätetyt. :) Hyvin toimii! ;)
haahaa
Hombre
10.03.2014 12:35:57
Sensonic:
Joku tietty vannoo Elixirien nimeen ja ovat varmaan ihan hyviä kieliä, mutta en ole koskaan kokeillut niitä, sillä nuo Optimat ovat olleet meikäläiselle ihan ässä -kielet. Optima Goldit maksavat noin 8,5-9 euroa/setti, kun Elixirit maksavat noin 11-13 euroa/setti.

 
Heräsi mielenkiinto kokeilla näitä Optiman kieliä välillä elixirien sijaan, kun joku näistä tokaisi muissa keskusteluissa hyvää.
 
Haulla otti sitten tämän aiheen hintakommentit silmään; kuudessa vuodessa Elixir-Optima hinta-asetelma on ilmeisesti kääntynyt toisinpäin vai saako näitä Optimoita tilattua yhä jostain edullisemmin kuin mitä Thomannilla on tarjolla(Elixir: 10.90, Optima Gold: 12,90)??
-
ReBeat
10.03.2014 13:16:15
 
 
Hombre: saako näitä Optimoita tilattua yhä jostain edullisemmin kuin mitä Thomannilla on tarjolla(Elixir: 10.90, Optima Gold: 12,90)??
 
http://www.banzaimusic.com/Optima-2028-SL.html
Numb
10.03.2014 13:24:18
 
 
ReBeat: http://www.banzaimusic.com/Optima-2028-SL.html
 
Taikka http://www.saitenmarkt.com/
 
Optima 12,90, Elixir 11,90, postikulut vähän pienemmät kuin Banzailla.
Sävelet ja sanat, kitara ja laulu: Dunnet Head
PIM
10.03.2014 13:27:46 (muokattu 10.03.2014 13:28:18)
ReBeat: http://www.banzaimusic.com/Optima-2028-SL.html
 
Kiitti vinkistä. Pitänytkin jo pidempään täydentää varastoa ja nyt lähti tilaukseen 20 settiä, yhteensä 215e postikuluineen. Eiköhän noilla nyt muutaman vuoden taas sinnittele.
En tyytynyt tavanomaiseen.
blues guitar
10.03.2014 15:18:03
 
 
Noi Optimat pitääkin testata. Elixirit nyt käytössä ja niihin olen ollut tyytyväinen, soundi on hyvä kuten D'Addarioissa mutta kestää pitempään.
DR:ät ja GHS:ät olen todennut huonosoundisiksi jo uutena, tosiaankin kuin jo hieman tumpuiksi soitetut D'Addariot.
...ajan H-D:llä pitkin suomee...antaa kitaran laulaa vaan...juomaksi kelpaa vain Scotch Single Malt...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)