Aihe: Parhaat kielet mmv:n
1 2
slapvete
24.07.2008 09:38:22
Tsekkaa Snake Oil Strings.
 
Custom Soundsista tai (halvemmalla) http://sobstrings.net/.
"You're not Jesus or Popeye the Sailor
You are Sigurd, an eminently capable purveyor of flava."
McNulty
24.07.2008 10:16:31
Tsekkaa Snake Oil Strings.
 
Custom Soundsista tai (halvemmalla) http://sobstrings.net/.

 
Onko tietoa, kuka Snake Oilin kielet valmistaa vai onko heillä itsellään lankakoneet? Meinasin vain, että LaBella ja D'Addario ovat suurimmat kielivalmistajat (valmistavat vissiin 50 eri merkille kieliä) ja lähes kaikki kielet tulevat sieltä. Poikkeuksen tässä tekee Ernie Ball, jolla onpi myös omat lankakoneet.
 
Tämä osaltaan selittää myös kielten "samankaltaisuuksia" vaikka brändi saakin valita materiaalinsa (ydinlangan ja punosseoksen) itse. Olisikin mielenkiintoista miten Snake Oilin nikkelikielet vertautuvat GHS Nickel Rockersien tai EB Classic Rock N Roll nikkelikielten kanssa.
jpjanhun
26.07.2008 08:29:06
 
 
itse tykkään electro harmonixin kielistä, tosin käyttökokemusta ei kovin pitkältä ajalta. kirkas soundi, helppo venytellä, halpa hinta (3 euroa setti uraltonesta). käytän standardiviritystä,
Point
26.07.2008 12:19:05 (muokattu 26.07.2008 12:21:15)
Suosittelen GHS:sää. Itsellä tällä hetkellä 10-46 setti ja olen kyllä tyytyväinen. Hyvä tatsi ja soundi.
pekurides
26.07.2008 12:29:57
 
 
Suosittelen GHS:sää. Itsellä tällä hetkellä 10-46 setti ja olen kyllä tyytyväinen. Hyvä tatsi ja soundi.
 
.... tuntuvat vaan aika nopeasti menevän loppuun, pari viikkoa ja pakko vaihtaa.....
 
Kyllä kielissä on aika paljon eroja.
oikeasti elixirit kestää pitempään ja loput sitten makuasioita.
Tunteella päin vittua.
Point
26.07.2008 19:01:59
.... tuntuvat vaan aika nopeasti menevän loppuun, pari viikkoa ja pakko vaihtaa.....
 
Kui? Itsellä ollut kitarassa yli puoli vuotta GHS:sät, eikä mitään vaihtamisen tarvetta ole ollut. Soundin huonontumista ei ole juurikaan tapahtunut. Tiedä sitten, ehkä mulla on vaan sattunut hyvä setti kohdalle.
-J.-
26.07.2008 20:34:36
oikeasti elixirit kestää pitempään ja loput sitten makuasioita.
 
No tämä taas riippuu monesta tekijästä. Kuinka paljon soitat, kuinka kovaa sie rämpytät, kuinka nopeasti sie rämpytät...etc etc.
Khamoun evripadi lets tuusimuusii....
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)