Aihe: Equal Dreams?
1
bronx
21.07.2008 12:18:50
Oletteko tsekanneet tällaista?:
 
http://www.digitoday.fi/viihde/2008 … sa-artisti-on-kauppias/200818925/66
 
Speksit vaikuttaisivat aika hyviltä - palvelun hinta on kohtuullinen ja vaikuttaa
artistille helpolta ylläpidettävältä. Mitä mieltä olette?
 
Toivottavasti tämä saavuttaa kriittisen massan.
 
--bronx
Sinap
21.07.2008 14:48:29
No joo...mikseri.net on ilmanen..toi tarvis muutamia tunnettuja bändejä mukaan jos meinaa saavuttaa kävijöitä...markkinointi on ollu ainakin ihan näkymätöntä..eihän tuota kukaan itekseen löydä..
Tuubista irtoaa vielä...kun vaan vähän rutistaa.
pimp
22.07.2008 10:26:06
No joo...mikseri.net on ilmanen..toi tarvis muutamia tunnettuja bändejä mukaan jos meinaa saavuttaa kävijöitä...markkinointi on ollu ainakin ihan näkymätöntä..eihän tuota kukaan itekseen löydä..
 
Miten tää liittyy mikseri piste nettiin? Täähän lähentelee täydellisyyttä joustavuudellaan ja tosta paistaa läpi että hommaa oikeasti on mietitty jonkun aikaa. Teostoyhteydet kunnossa ja kaikki. Tai pikavilkaisulla siis vaikuttaa. Käytännön toiminnasta en tiiä.
 
Markkinointi-sanan väärästä käytöstä voisin antaa miinuksen, mutta tarkoitit ehkä promoa tai markkinointiviestintää. Eikä sillä promolla mitään väliä oo, kun netissä kaikki on klikkauksen päässä. Bändien kotisivuilta tonne linkitytään sitä mukaa kun joku sinne jonkun perässä löytää. Ennustan kuitenkin aika nopeaa kasvua tälle palvelulle.
Sinap
22.07.2008 11:54:56
Miten tää liittyy mikseri piste nettiin?
 
Jos palvelu jää demobändien musiikkikaupaksi, kuka niistä maksaa??
 
Markkinointi-sanan väärästä käytöstä voisin antaa miinuksen, mutta tarkoitit ehkä promoa tai markkinointiviestintää. Eikä sillä promolla mitään väliä oo, kun netissä kaikki on klikkauksen päässä. Bändien kotisivuilta tonne linkitytään sitä mukaa kun joku sinne jonkun perässä löytää. Ennustan kuitenkin aika nopeaa kasvua tälle palvelulle.
 
Hienosti on mietitty liikeidea, mutta mun miinus on pientä siihen verrattuna, että palveluntarjoaja on unohtanu koko sanan.
 
Pitää muistaa, että kuluttaja ajattelee aina omaa parastaan...ei sitä kiinnosta paljon menee artistille, paljon hyväntekeväisyyteen..joten menestyksen ratkaisee saako se mukaan tunnettuja artisteja..hinta on myös merkittävä tekijä.
 
Itse toivon menestystä, mutta hieman epäilen. Käyttäisin palvelua itsekin artistina, jos ehdot ei ole tähän palveluun sitovia.
Tuubista irtoaa vielä...kun vaan vähän rutistaa.
Ben
22.07.2008 13:19:48
Erittäin lupaavan oloinen palvelu erityisesti uusille nouseville bändeille.
Kärjistäen voisi ajatella, että jos artistin oma musiikki ei mene kaupaksi niin joko hinta on liian korkea tai itse tuote ei ole tarpeeksi houkutteleva. Ja ko. palvelussahan molemmat ovat vain ja ainostaan artistin omissa käsissä!
 
Eli jos työtahtoa ja lahjakkuutta löytyy niin tässä vaikuttaisi olevan bändeille hyvät puitteet menestykseen nousemiseen.
 
Isot nimet tosiaan vielä näyttävät puuttuvan mutta toivottavasti palvelun virallisesti avauduttua niitäkin saataisin nopeasti mukaan.
pimp
22.07.2008 15:30:51
Jos palvelu jää demobändien musiikkikaupaksi, kuka niistä maksaa??
 
Hienosti on mietitty liikeidea, mutta mun miinus on pientä siihen verrattuna, että palveluntarjoaja on unohtanu koko sanan.
 
Pitää muistaa, että kuluttaja ajattelee aina omaa parastaan...ei sitä kiinnosta paljon menee artistille, paljon hyväntekeväisyyteen..joten menestyksen ratkaisee saako se mukaan tunnettuja artisteja..hinta on myös merkittävä tekijä.
 
Itse toivon menestystä, mutta hieman epäilen. Käyttäisin palvelua itsekin artistina, jos ehdot ei ole tähän palveluun sitovia.

 
Edellinen viesti ei muuten ollut mitään dissausta, jos sellaisen vaikutelman siitä sai. Mielestäni tässä vaan on nimenomaan paikka vähän laajemmalla katsaukselle ja spekuloinnille musiikin jakelun tulevaisuudesta.
 
Ottaa nyt vaikka seuraavat kolme vuotta ja miettii mikä on teknologian taso. Voi heittää lähinnä arvauksia missä mennään ja varsinkin miten sovellukset kehittyy ja otetaan käyttöön. Tavaraa siirtyy nettiin ja netistä, aina vaan nopeammin, se on kohtuullisen varmaa. Tämän ollessa suunta, niin tämä palvelu täyttää ainakin paperilla vaatimukset joita käyttäjä siltä hakee. Onhan noita nettimedioita ja musakauppoja jo jos jonkinmoisia ja ahkerat viitseliäät omakustannebändit ovat päässeet ihan vaikka iTunesiin myymään itteään halutessaan. Mitenkään mukavasti toimivaa saati joustavaa palvelua ei ole tullut vastaan. Tässä taas on potentiaalia.
 
Jos palvelu ei ole vielä edes auki, niin miksi se "jäisi" "demobändien" musakaupaksi? Demobändikin on sitäpaitsi kehittynyt teknologian myötä.
 
Tämän palvelun ei ole tarkoituskaan houkutella ostavia asiakkaita, vaan värvätä bändejä (levy-yhtiöitä yms.) ja niille tarjonta on juuri oikea. Ne houkuttelevat ostavat asiakkaat. Siksi sillä ei ole väliä että maksettu mainonta on jätetty väliin (ennenkuin palvelu on auki..). Tiedotusosasto siellä kuitenkin taitaa olla kunnossa.
 
Niin, ne bändit määrää sen hintatasonkin, on vastuussa myytävän tuotteen laadusta ja tarjonnasta. Se tykkääkö käyttäjä tästä nimenomaisesta nettikaupasta riippuu lähinnä sen teknisestä toimivuudesta.
 
Joo, jatketaan taas myöh.
Sinap
23.07.2008 17:32:59
Hienoa nähdä, että palvelusta on herännyt täälläkin keskustelua. Olen itse toiminut web-kehittäjänä Equal Dreamsissa. Sivustoon pääsee jo tutustumaan osoitteessa http://www.equaldreams.com salasanalla firstwave.
 
Vaikuttaa selkeältä ja tyylikkäältä. Onkohan suomenkielisiä sivuja tulossa? Tai onko noita ehtoja saatavilla mistään suomenkielisinä?
Tuubista irtoaa vielä...kun vaan vähän rutistaa.
sukellusvene
23.07.2008 17:41:09
Vaikuttaa selkeältä ja tyylikkäältä. Onkohan suomenkielisiä sivuja tulossa? Tai onko noita ehtoja saatavilla mistään suomenkielisinä?
 
Suomenkielisyys on tulossa näillä näkymin ensi vuoden alussa. Toistaiseksi ainoastaan rekisteriseloste on saatavana suomeksi.
kivi
23.07.2008 18:25:22 (muokattu 23.07.2008 18:38:56)
Palautetta ja kysymyksiä otetaan mielellään vastaan tämän foorumin lisäksi sähköpostilla osoitteessa info@equaldreams.com.
 
Jeps jeps,
 
haluaisitteko täsmentää seuraavaa sopimuksen kohtaa, jossa Equal Dreams rajoittaa korvausvastuunsa mahdollisessa sopimusrikossa "enintään 25 prosenttiin sisällön myyjän vuosittain Equal Dreamsille maksamista maksuista per menetys, tai kuitenkin enintään 50 prosenttiin vuotuisesta maksusta" sikäli kuin mä ymmärrän?
 
"In the event of Equal Dreams being in breach of its obligations towards the SELLER under the agreement, Equal Dreams shall accept liability to pay direct damages according to governing Finnish law. However, Equal Dreams liability shall be in all cases limited per loss up to an amount of 25 % of the annual fees paid by the SELLER to Equal Dreams for this agreement, limited to an amount of 50 % of the annual fees per contract year. "
 
Onko myyjän vuosittain Equal Dreamsille maksama maksu vain se 0,12e (edit: korjasin, koska välityspalkkiohan on koko ajan sama 0,12e eikä 12% kuten piirakkakaavionne kuvaa) välityspalkkio per musiikkiesitys, vai koostuuko vuotuinen maksu muistakin maksuista, kuten esimerkiksi MySpace/SnoCap-sopimuksessa jossa artisti voi pahimmillaan joutua maksamaan myymättä jääneestä musiikista koituneet kulut?
 
Jatketaan,
 
Kivi
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)
kivi
23.07.2008 19:21:41
Jatkoa. Kuten Irwin aikoinaan lauloi: "Voisko pariin juttuun vielä hieman valaistusta saada..."
 
Kun sanotaan:
SELLER. Seller is a USER who has registered into the Service and has entered into a specific SELLER AGREEMENT
 
...niin eikö seuraava ole ristiriidassa? Meinaan, jos myyjä on vain "myyntisopimuksen tehnyt käyttäjä" ja käyttäjä ei voi missään tapauksessa saada hyvitystä:
 
For sake of clarity it should be noted that Equal Dreams shall not in any case provide USERS with any refunding whatsoever. Equal Dreams has, however, the right but not the obligation to withhold any assets on the SELLER'S USER ACCOUNT in the case the SELLER'S agreement has been rescinded due to breach of the agreement and pay the above said refund to other parties of the EQUAL SHARE AGREEMENT
 
...vai voiko käyttäjä silti saada hyvitystä:
 
If Equal Dreams is obliged to refund a USER or Visitor from a purchase of the CONTENT that the SELLER has sold using the Service Equal Dreams reserves the right to deduct the refunded amount from SELLER'S USER ACCOUNT or future sales proceeds.
 
...pitäisi päättää. ;-) Eli saako myyjä hyvitystä jos esimerkiksi palvelu kosahtaa ja biisit karkaa vapaasti verkkoon? Saako myyjä hyvitystä, jos teostomaksuja ei maksetakaan ja ne karhutaan lopuksi myyjältä jotain toista tietä? Vai pitääkö myyjän vain joka tapauksessa maksaa kaikille osapuolille mistä tahansa koituneet kulut heti jos jokin menee vikaan, kuten seuraavasta voisi arvella:
 
In case Equal Dreams terminates the agreement despite the EQUAL SHARE AGREEMENT, the SELLER shall be responsible to refund the pre-order price to other parties of the EQUAL SHARE AGREEMENT.
 
---
 
Seuraavassa on kaksi kysymystä. Ensinnäkin, ovatko nuo myyjän luomat ennakkotilaukset a) juuri sitä osastoa josta myyjä voi velkaantua, ja b) hypeä jolla lasketaan kultalevymyyntiluvut? Vai mitä ne ovat? Digitaalimyynnissähän ei tarvita yhtään enempää varastokappaleita, olipa myynti suurta tai pientä...
 
The SELLER is able to create EQUAL SHARE music pre-order offers to other USERS. However, the SELLER'S identity has to be verified using a VERIFICATION PROCEDURE before he is able to use this feature. A service is applied for the verification.
 
Before the SELLER is able to withdraw any money from his USER ACCOUNT to his personal bank account SELLER'S identity has to be verified first using the VERIFICATION PROCEDURE. A service fee is applied both for the verification and the withdrawal.
 
...ja toisena kysymyksenä, jos saadakseen oman osuutensa oman musiikkinsa myynnistä pitää maksaa palvelumaksu sekä henkilöllisyyden todentamisesta että tilisiirrosta, onko kyseessä pankin palvelumaksu vai Equal Dreamsin oma maksu, vai molemmat?
 
Hinnastohan toki löytyy, lainaten soveltuvin osin:
 
Payment Equal Dreams user account -
Mastercard -
VISA -
Nordea online 0.12€ per transaction
OKO online 0.18€ per transaction
SP/POP online 0.12€ per transaction
Sampo Pankki online 0.12€ per transaction
Deposit Mastercard -
VISA -
Nordea online 0.12€ per transaction
OKO online 0.18€ per transaction
SP/POP online 0.12€ per transaction
Sampo Pankki online 0.12€ per transaction
Verification Equal Dreams user account 6.55€ (excl. VAT*)
Withdrawal Equal Dreams user account 0.20€ per transaction for SEPA transfers**
Music sales Equal Dreams user account 10% of the retail price or a minimum of 0.10€ per recording sold (excl. VAT*) is the commission fee
 
...että tällaista kyselisin. Palvelu vaikuttaa kyllä kokonaisuutena oikeinkin reilulta, ja kiinnostaa kovasti, hiukan vain pitää kysellä sopimusten ristiriitaisuuksien perään, eikä vähiten nyt kun liikutaan amerikkalaisessa sopimusmallissa jossa esikuvana olleen sopparin sudenkuopat saattavat ihan vahingossakin siirtyä mukana (harva kai noita ihan kokonaan alusta asti yksin päästään keksii).
 
Kiitoksia vastauksista jo etukäteen, ja onnea uudelle musiikkipalvelulle,
 
Kivi
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)
Vebu
24.07.2008 11:09:57
Mitä tulee "tunnettuihin artisteihin", onhan siellä jo hulppea muumilevy, jota tähdittää mm. Samuli Edelmann ja Jippu :). Niin ja myötätuuli.
sukellusvene
24.07.2008 14:31:09
Hienoa, että olet lukenut sopimustekstit ajatuksella läpi. Tässä vastauksia kysymyksiisi.
 
Onko myyjän vuosittain Equal Dreamsille maksama maksu vain se 0,12e (edit: korjasin, koska välityspalkkiohan on koko ajan sama 0,12e eikä 12% kuten piirakkakaavionne kuvaa) välityspalkkio per musiikkiesitys, vai koostuuko vuotuinen maksu muistakin maksuista, kuten esimerkiksi MySpace/SnoCap-sopimuksessa jossa artisti voi pahimmillaan joutua maksamaan myymättä jääneestä musiikista koituneet kulut?
 
Välityspalkkio riippuu biisin hinnasta siten, että se on 12,2% (suomen ALV mukana) mutta aina kuitenkin vähintään 0,122€/biisi. Kaupan perustaminen on ilmaista ja musiikin sinne siirtäminen on ilmaista. Myymättä jääneestä musiikista ei koidu mitään kuluja.
 
Esimerkki myyjän maksamista palvelumaksuista vuoden aikana:
1) Myyjä laittaa laulun myyntiin hintaan 0,69€. Kappaletta ostetaan vuoden aikana 1000 kertaa.
2) Tästä 690€ myynnistä Equal Dreams välityspalkkio on 1000*0,122€=122€. Asiakasvaratilille hänelle on kertynyt siis rahaa 1000*(0,69-0,122)€=568€.
Mikäli lauluntekijät kuuluvat tekijänoikeusjärjestöön tilitetään Teostolle rojalteja 1000*0,07€=70€, jolloin tilillä on rahaa 568€-70€=498€.
3) Rahan siirtämiseksi omalle pankkitililleen, myyjä tilaa PIN-koodit (verifioinnin). PIN-koodien tilaus maksaa 6,55€+ALV22%=7,99€. Koodit tarvitsee tilata vain kerran, ja tämän jälkeen niiden avulla voi vahvistaa Equal Dreams -palvelussa pankkiyhteystietonsa. Jatkossakin pankkiyhteystietoja voi vaihtaa ainoastaan käyttämällä PIN-koodeja, mikä lisää myyjän turvaa.
4) Myyjä siirtää rahaa 500€ omalle tililleen ja jättää loput tilille musiikin ostamista varten ;). Tilisiirrosta peritään 0,20€ palvelumaksu.
 
Myyjän asiakasvaratili ei voi mennä koskaan miinukselle, koska välityspalkkiota peritään ainoastaan toteutuneesta myynnistä.
 
Kun sanotaan:
SELLER. Seller is a USER who has registered into the Service and has entered into a specific SELLER AGREEMENT
 
...niin eikö seuraava ole ristiriidassa? Meinaan, jos myyjä on vain "myyntisopimuksen tehnyt käyttäjä" ja käyttäjä ei voi missään tapauksessa saada hyvitystä:
 
For sake of clarity it should be noted that Equal Dreams shall not in any case provide USERS with any refunding whatsoever. Equal Dreams has, however, the right but not the obligation to withhold any assets on the SELLER'S USER ACCOUNT in the case the SELLER'S agreement has been rescinded due to breach of the agreement and pay the above said refund to other parties of the EQUAL SHARE AGREEMENT
 
...vai voiko käyttäjä silti saada hyvitystä:
 
If Equal Dreams is obliged to refund a USER or Visitor from a purchase of the CONTENT that the SELLER has sold using the Service Equal Dreams reserves the right to deduct the refunded amount from SELLER'S USER ACCOUNT or future sales proceeds.

 
Tässä haluan erottaa kaksi eri asiaa:
1) hyvitys asiakkaalle (refund) oston peruutustapauksessa ja
2) korvaus myyjälle hänen myymästään musiikista.
Myös myyjä voi toimia tavallisena käyttäjänä, joka ostaa toisten musiikkia palvelussa. Lähtökohtaisesti ostojen peruuttamisia ei hyväksytä tuotteen luonteen vuoksi. Biisinhän voi ladata palvelusta samantien ja tallentaa omalle koneelleen. Ei siis ole reilua myyjää kohtaan, että sen jälkeen voisi peruuttaa kaupan. Tähän viitataan refundiin liittyvässä tekstissä. Jos kuitenkin esimerkiksi viallisen tiedoston vuoksi Equal Dreams on pakotettu kaupan välittäjänä palauttamaan rahat ostajalle, varaamme oikeuden vähentää kyseisen summan myyjän asiakasvaratililtä (tai tulevista myyntituotoista).
 
...pitäisi päättää. ;-) Eli saako myyjä hyvitystä jos esimerkiksi palvelu kosahtaa ja biisit karkaa vapaasti verkkoon? Saako myyjä hyvitystä, jos teostomaksuja ei maksetakaan ja ne karhutaan lopuksi myyjältä jotain toista tietä? Vai pitääkö myyjän vain joka tapauksessa maksaa kaikille osapuolille mistä tahansa koituneet kulut heti jos jokin menee vikaan, kuten seuraavasta voisi arvella:
 
In case Equal Dreams terminates the agreement despite the EQUAL SHARE AGREEMENT, the SELLER shall be responsible to refund the pre-order price to other parties of the EQUAL SHARE AGREEMENT.

 
Kaikki Equal Dreams -palveluun talletettu materiaali on suojattu yleisesti käytössä olevilla tietoturvamenetelmillä. Riskiä siitä, että musiikki karkaa palvelimiltamme ei ole.
 
Ylläpidämme palvelimiamme jatkuvasti, ja pyrimme varmistamaan, ettei katkoksia tule.
 
Equal Dreams -palvelussa myyjä näkee kuukausittain omista tilitapahtumista paljonko rojalteja on varattu Teosto-maksuihin. Myyjän vastuulla on toki itse ilmoittaa meille lauluja julkaistessaan kuuluuko tekijät tekijänoikeusjärjestöön. Jos me teemme tässä asiassa virheen, on selvää, että korjaamme sen eikä myyjälle tule siitä Teosto-velkoja. Kolmansista osapuolista, esim. pankit, mahdollisesti johtuvat virheet selvitetään tapauskohtaisesti.
 
Korvausvastuut siinä tapauksessa, että Equal Dreams rikkoo sopimusta menevät Suomen lain mukaisesti sopimustekstissä mainituin rajoituksin.
 
Seuraavassa on kaksi kysymystä. Ensinnäkin, ovatko nuo myyjän luomat ennakkotilaukset a) juuri sitä osastoa josta myyjä voi velkaantua, ja b) hypeä jolla lasketaan kultalevymyyntiluvut? Vai mitä ne ovat? Digitaalimyynnissähän ei tarvita yhtään enempää varastokappaleita, olipa myynti suurta tai pientä...
 
Ennakkotilauksilla ei voi velkaantua, mutta artistin velvollisuus on tietenkin viedä projekti loppuun asti. Ennakkotilauksen tehdessä asiakas saa oikeuden ladata biisit sitten kun ne on julkaistu ja tämän lisäksi rajoitetun kaupallisen oikeuden biisin tuleviin myyntituottoihin sen mukaisesti kuin myyjä (artisti) on luvannut. Tällä pyritään tuomaan uusia mahdollisuuksia artisteille tehdä yhteistyötä faniensa kanssa jo musiikin tekovaiheessa. Equal Share tulee käyttöön samalla kun palvelu avataan 1.8.
 
...ja toisena kysymyksenä, jos saadakseen oman osuutensa oman musiikkinsa myynnistä pitää maksaa palvelumaksu sekä henkilöllisyyden todentamisesta että tilisiirrosta, onko kyseessä pankin palvelumaksu vai Equal Dreamsin oma maksu, vai molemmat?
 
Kyseessä ovat Equal Dreamsin palvelumaksut, joka on siis 0,20€ tilisiirrosta asiakasvaratililtä pankkitilille ja 7,99€ PIN-listan tilauksesta. Muita maksuja ei ole.
 

 
Toivottavasti vastauksista oli apua!
kivi
24.07.2008 20:27:28
Toivottavasti vastauksista oli apua!
 
Sen verran kyllä, että harkitsen vakavasti että voisin liittyä palveluunne. Olisi varmasti mielenkiintoista kokeilla julkaista joku levy kauttanne.
:-D
 
Kiitos todella paljon.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)
Conrad Lant
25.07.2008 00:15:40
 
 
Oikein mielenkiintoinen palvelu, menee harkintaan.
 
Mutta:
 
Kaikki Equal Dreams -palveluun talletettu materiaali on suojattu yleisesti käytössä olevilla tietoturvamenetelmillä. Riskiä siitä, että musiikki karkaa palvelimiltamme ei ole.
 
Nipotan nyt sen verran että haluaisin nähdä sen ammattinsa osaavan tietoturvakonsultin joka suostuu antamaan millekään internetiin kytketylle palvelulle lähellekään nollaa pääsevän riskiprosentin. Ei ole nimittäin sellaista vielä näkynyt. Siinä mielessä ko. sopimuspykälät ovat erittäin oleellisia - etenkin jos ne antavat täyden vastuuvapauden (ilman due diligence -lauseketta) palvelun ylläpitäjille.
No one prayed for Sodom
Osta levy
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)