Aihe: Ibanez Soundgear SR 300 DX
1
Jim Control
22.07.2008 01:49:42
Hommasin käytettynä Ibanez Soundgear SR 300 DX basson. Se on ikäisekseen siisti ja muutenkin ihan asiallisessa kunnossa, mutta vahvistimen kautta soittaessa A- ja muut ohuemmat kielet kuuluu paljon vaimeammin kuin E-kieli. Ilman sähköjä kaikki kielet soivat yhtä hyvin ja mukavan heleästi. Bassossa on uudet kielet ja mikitkin näyttäisi olevan ihan kohdallaan. Lieneeköhän vika sittenkin kielissä vai jossain säädöissä? Vai kenties basson patterissa tai soittajassa?
TurpaLarva
22.07.2008 02:21:08
Mulla on sama ongelma Fender Jaguar -basson kanssa. E-kieli tömähtää epämiellyttävästi verrattuna muihin kieliin. Veikkaan että tommonen vaiva johtuu mikeistä. Tosin luulis tän hintaluokan bassosta löytyvän laadukkaat mikit.
LoFisteillaan HiFeillä.
hollstro
22.07.2008 09:58:57
 
 
Mikki ei välttämättä ole oikein säädetty, eli sen etäisyys kielistä säädetään äänen voimakkuuden perusteella, ei mittaamalla. Usein mikki oikein säädettynä on lähempänä ohuita kieliä kuin E-kieltä.
 
Jos oireet jatkuvat säädöistä huolimatta niin sitä vikaa kannataa etsiä vahvistimesta/kaiuttimesta joka korostaa alimpia ääniä.
vasemmassa lahkeessa-klubin elinikäinen kannatusjäsen
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)