Mulla menee aika näppituntumalla aina noi komennot joten näissä saattaa olla tarkentamisen varaa :) Korjatkaa joku jos menneepi seinille. Itsepähän pyysit.
Sift+altti bypassaa kaikki muut bandit ja soolottaa kyseisen taajuudeen jota ollaan säätämässä. Niin siis EQ III:ssa.
Se on Control + Shift.
Lisäksi pelkkä shift + klikkaa gainia tekee leikkauksesta korostuksen ja toisin päin.
Tosiaan toi monen outputin säätö on mulle elinehto eli raidat valittuina sift alt omppu. Tarkoitat varmaan Shift + alt.
Tai Shift + control + alt jolla saa useamman raidan useampaan ulostuloon. Kysymys onkin "miksi?".
Control alt omppu w sulkee kaikki avoimet ikkunat, Ei vaan piilottaa kaikki kelluvat ikkunat (myös transportit ja memory locationit). Alt + Omppu + w sulkee kaikki plugari- / send-ikkunat.
omppu control klick mitä tahansa parametria avaa sen automaation, yms... Tän lisäksi painamalla Control + alt + omppu + klikkaa parametria, PT kysyy haluatko automaation päälle/pois tälle parametrille.
Sitten vielä:
-Klikkaa hiiren oikealla napilla mistä vaan = contextual menu ilmaantuu. Siellä on kaikkea.
-Omppu + control + klikkaa inserttiä = inaktivoi sen
-Omppu + alt + b = Bounce to disk
-Omppu + shift + k = Export region as file
-Pelkkä N (silloin kun on key focus mode päällä) = Kun painat stopia, kursori seuraa siihen. Tulee käytettyä paljon vahingossa. N:stä sen saa myös pois.
-F1...F4 = Shuffle, Slip, Grid, Snap
-Omppu 1...7 = Zoom, Trimmer, Selector, Grabber jne. 7 on smart tool niille jotka käyttää.
-Tabulaattorin lisäksi Alt + tab menee taaksepäin.
-Numeerisessa näppiksessä (siell oikeella siis) piste numero piste menee sen numeroiseen muistipaikkaan.
-Numeerisessa näppiksessä piste numero tähti avaa sen numeroisen window configurationin
Yks aika hyvä on Omppu + P kun on ensin ladannut vaikka täältä (tai jostain muualta jos tuo ei ole oma versio)
http://www.digidesign.com/index.cfm … =54&langid=100&itemid=24154 Shortcuts.pdf-nimisen tiedoston. Sitten vaan seinille noita ja vapaana hetkenä voi opetella jonkun näppäinkomennon. Tunnetaan myös nimellä RTFM.
Yks on kans että klikkaa tästä linkistä:
http://duc.digidesign.com/showflat. … mp;sb=5&o=&fpart=1&vc=1 Ja jos se ei riitä, niin Quickeys tai Keyboard Maestro vaan tulille ja omia makroja väsäämään.
j