Aihe: ostamassa uutta soitinta, minkä valitsisi?
1 2
Juha1976
12.07.2008 03:03:56
Niin eli kuten otsikko kertoo kaipaisin hieman apua kyseisessä asiassa. Vaihtoehtoja ois kolme. Korg PA800, Roland E80 ja Yamaha PSR-S900 soittimet. Mikä näistä ois teidän mielestänne paras. Mitä oon netistä noita ääninäytteitä ja videoita yrittänyt etsiä niin toi yamaha vaikuttais aika kovalta laitteelta.
M_Rouge
12.07.2008 17:34:20
Voisi ehkä auttaa vastausten saamiseen, jos kertoisin enemmän millaiset jutut soittimessa olisi tärkeitä sinulle, liittyen musaan jota teet. Sitten ei olisi varmaan pahitteeksi laittaa vaikka linkit jokaisen laitteen kohdalle, olisi helpompi käydä kurkaan ja laittaa kommenttia ja mielipiteitä :o
 
Ennen kuin Baron ehtii, niin on todettava, että osta Yamaha ;) (Nyt ei heru perusteluja, sillä itse en ostaisi noista kolmesta mitään, mutta enhän minä noista laitteista paljon mitään tiedäkään)
 
Korg PA800:
http://www.korg.com/gear/info.asp?a_prod_no=pa800
THOMANN: 2250 Euroa
http://www.thomann.de/fi/korg_pa800.htm

 
Yamaha PSR-S900
http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA … 0%252526CNTYP%25253DPRODUCT,00.html
THOMANN: 1599 Euroa
http://www.thomann.de/fi/yamaha_psrs900.htm

 
Roland E80:
Roland.se:
http://www.roland.se/product.asp?id=48&productid=1211
THOMANN: 2690€
http://www.thomann.de/fi/roland_e80.htm
baron
12.07.2008 18:25:42
 
 
Osta Yamaha!
Quru
12.07.2008 22:18:31
Itse en myöskään ostaisi näistä mitään. Oletkohan mahdollisesti Thomannilla eksynyt kosketinsoittimet-osastolla kun tarjoilet vain näitä "ammattilaiskeyboardeja", ei yhtään syntikkaosaston soitinta mukana. (itselleni on myöskin käynyt näin.)
 
Suosittelisin tuossa hintaluokassa katsomaan eri valmistajien työasemasyntikoita. Esim. Korgin TR-sarja, Rolandin Fantom ja Yamahan Motifit sopisivat tuohon kastiin. Myöskin paljon halvemmalla voi päästä! Rolandin Juno-G saattaisi sopia sinulle.
http://www.thomann.de/fi/roland_junog.htm
Soundaa todella hyvälle ja omasta mielestäni myös käyttöliittymä on hyvinkin selkeä. Jos sekvensserille ei ole tarvetta, tai sinulla on tietokone jolla voi hoitaa nauhoittelut, kannattaa tarkastaa myös Rolandin tuleva Juno Stage-malli. http://www.thomann.de/fi/roland_juno_stage.htm
 
Lisää linkkejä t-kauppaan:
http://www.thomann.de/fi/roland_vsynth_gt.htm
http://www.thomann.de/fi/korg_tr76_music_workstation.htm
http://www.thomann.de/fi/roland_fantomg6.htm
http://www.thomann.de/fi/alesis_fusion_8hd.htm
http://www.thomann.de/fi/kurzweil_pc3_x.htm
 
Joku näistä enemmän tietävä voisi varmaan kertoa lisää.
Savun hälvettyä tarkastamme äänetoiston liitännät
Foranamo
12.07.2008 23:10:27
 
 
Juu, jos viitsisit käyttötarkoitusta ja muuta vähän valaista, niin voidaan paljon paremmin auttaa. Ei kannata kajota noihin lelusoittimiin. Tulee vain paha mieli.
Foranamo
13.07.2008 00:15:52
 
 
Pikemminkin ero lelun ja työkalun välillä.
 
Ei vaan. Silti olis hyvä tietää, mitä tarvitaan, että voidaan paremmin avustaa.
 
Tuo S900-Jammu on ainoa noista, mitä mä olen testannut. Tekee hyvin sen, mihin on luotu, mutta itse suosin oikeata bändiä siihen käyttöön.
Dolly_Keys
13.07.2008 00:26:17
Elikkä summa summarum, mitä tarvitset soittimelta, mitä ajattelit sillä soittaa, ja paljonko on kokemusta "kunnon" syntetisaattoreista/workstationeista, koska vaikka ne on aivastuksen verran hankalampia käyttää, niillä kykenee tekemään kaiken sen mitä noilla automaattikeyboardeillakin ja paljon, paljon enemmän.
"To alcohol, the cause of - and solution to - all of life's problems." -Homer J. Simpson
Juha1976
13.07.2008 01:36:57 (muokattu 13.07.2008 01:37:52)
No mitä syntikoihin tulee niin ei ole juurikaan kokemusta niistä.
 
Itse olen musiikin harrastaja ja soittanut yli 20 vuotta uruilla eri tyylistä musiikkia, iskelmää, rokkia jne. Itselläni on tällä hetkellä vanha Technics EX10L 2tasourun raato, mutta olen soitellut myös Technicsin KN1000, 2000 ja 3000 sarjalaisilla. Haluaisin päivittää kalustoni vähän nykyaikaisempaan ja ainakin tuo yamaha vaikuttais todella makeelta. Tietty sit noista muista malleista kelpais varmaan myös nuo halvemmatkin mallit eli Korg PA-500 ja Roland E50 mallit. Korg PA-500 1390 Porin Sound Cityssä ja tuo Roland E50 1150e
 
Olen siis aktiivinen soittaja mut tuon vanhan urun raadon takia innostus vähän kaikonnut ja pitäis sitä puolta herätellä taas vähän henkiin.
Torsti Suomi
13.07.2008 01:53:46
En tiedä noista kaikista, mutta usein kannattaa valita kallein. Esimerkeissäsi on jopa 1000e:n hintaero halvimman ja kalleimman välillä. Keskimmäinen sijoittuu siihen väliin. Älä mene halpaan. Kallein on kuitenkin yleensä paras - ainakin hammasharjoja ostaessa.
 
Suosin siis kalleinta.
JPQ
13.07.2008 03:19:50
 
 
En tiedä noista kaikista, mutta usein kannattaa valita kallein. Esimerkeissäsi on jopa 1000e:n hintaero halvimman ja kalleimman välillä. Keskimmäinen sijoittuu siihen väliin. Älä mene halpaan. Kallein on kuitenkin yleensä paras - ainakin hammasharjoja ostaessa.
 
Suosin siis kalleinta.

 
korgilla sanoisin musta suurimmat katteet usein rolandilla sitten mutta joka merkillä jotain hyvää.
Quru
13.07.2008 09:11:45
selvennetäänpäs:
Jos haluat yhden miehen humppaorkesterin, osta sitten tuo Yamaha. Tai vaikka tuo Rolandin Juno Stage, siinä tosin ei tuota sekvensseriä ole. En sitten tiedä kuinka tarpeellinen sinun käytössäsi on.
 
Jos taas haluat syntikan, osta vaikkapa jokin Korgin TR-sarjalaisista. Taikka Rolandin Fantom. Taikka Yamahan Motif. Jos sitä hilloa piisaa noihin, niin harkitse myös Kurzweilin PC3(x):ää. Tuossa on ne kovimmat tuossa hintaluokassa.
Savun hälvettyä tarkastamme äänetoiston liitännät
Juha1976
17.07.2008 02:22:08
Juu, eli kyllä se mun osto menee tuohon Yamaha PSR-S900 soittimeen.. Kävin tänään ku vapaapäivä töistä oli niin Porissa katsomassa noita laitteita. Niin kyllä kun tuonne Pihlajanmaan musiikkiin pääsin niin se myyjä jo pelkästään esitteli laitetta niin vakuuttavasti että ostettavahan toi jammu sit on, lupasi kaupankylkiäisiksi vielä tupla-x jalustan.
 
Kun Porin soundcityssä kävin niin siellä myyjä ei juurikaan vaivautunut esittelemään tuta Rolandin ja Korgin soitinta, seisoo hiljaa paikoillaan ja vahtas ku halpaa makkaraa.
Foranamo
17.07.2008 23:23:39
 
 
Juu, eli kyllä se mun osto menee tuohon Yamaha PSR-S900 soittimeen.. Kävin tänään ku vapaapäivä töistä oli niin Porissa katsomassa noita laitteita. Niin kyllä kun tuonne Pihlajanmaan musiikkiin pääsin niin se myyjä jo pelkästään esitteli laitetta niin vakuuttavasti että ostettavahan toi jammu sit on, lupasi kaupankylkiäisiksi vielä tupla-x jalustan.
 
Kun Porin soundcityssä kävin niin siellä myyjä ei juurikaan vaivautunut esittelemään tuta Rolandin ja Korgin soitinta, seisoo hiljaa paikoillaan ja vahtas ku halpaa makkaraa.

 
Ei tunnu porukkaa kauheasti kiinnostavan siellä soundcityssä.
Pihlajanmaalla vetävät asiantuntevasti. Siellä tuli kuukaus oltua harjoittelussa tossa joulukuussa.
 
Toivottavasti on sopiva peli se.
jomppa74
18.07.2008 00:24:59
Suosittelen sinua vielä ottamaan yhteyttä esim Turun F-musiikkiin, kun itse 2vuotta sitten hankin uuden PSR-3000:sen ja olin yhteyksissä Porin musiikki liikkeisiin, niin sain huomattavasti huokeammalla hinnalla saman laiteen Turusta ja kaupan päälle vielä volyme, sekä sustain pedalin. Ja myös palvelu, sekä asian tuntevuus Turussa oli huomattavasti parempaa kuin Porissa.
kopa
23.07.2008 23:31:20
Näitä perus kysymyksiä. Ois tarkotus hommata jonkinlainen suht halpa kosketinsoitin, soittaa osaan mut näistä ominaisuuksista ei oo minkäänlaista tietoo, Alle 900 pitäis maksaa ja helppokäyttönen keikalle. kannattaako esim tämmöstä ostaa keikkatarkotukseen ? http://www.thomann.de/fi/roland_e_09_w.htm . Minkälainen soitin toi juno-G on, sen ominaisuuksia ?
Quru
24.07.2008 09:14:22
Enpä tuollaista säestyskeyboardia (arranger keyboard, ns. yhden miehen humppaorkesteri) suosittelisi keikalle, jos siis muu bändi on kuitenkin ympärillä.
 
Juno-G on ihan hyvä, soundit kohdillaan, helppokäyttöinen jne. Siinä on myös sekvensseri (=nauhuri). Voisit katsoa myös näitä malleja:
 
Korg X50
http://www.thomann.de/fi/korg_x50.htm
 
Laadukkaat Korgin soundit, varsinkin jouset ovat Korgin erikoisalaa. Koskettimisto ja omat efektit mielestäni kyllä aika kuraa.
 
Yamaha MM8
http://www.thomann.de/fi/yamaha_mm8.htm
 
Yamahalla soundipuoli on tasaisen laadukas, erityisesti Yamahan pianoja kuulee kehuttavan paljon. Tässä MM8:ssa onkin sitten pianotyylinen vasarakoskettimisto. Tämä vehje on kylläkin melko lailla noiden arranger-keyboardien ja syntikkojen välistä, mutta ehkä myöskin harkinnan arvoinen laite. Sisältää myöskin sekvensserin.
 
Juno-G:tä kyllä oikeastaan suosittelisin näistä eniten, mutta makuasioitahan nämä. Joitain käytettyjä voisi myös katsoa, esimerkiksi Kurzweilin K2500-sarjaa. Torillä näyttäisi ainakin yksi olevan.
Mikä on ihmisen virka sitten kun ylämäki loppuu pystyseinään ja toteaa ettei löytänyt asiaa, jonka edestä taistella tai kuolla?
kopa
24.07.2008 14:21:14
Eiköhän toi juno pitäis sit hankkia :) Mitä muuten tos junos on, saako tietokoneeseen ja vahvistimiin sun muihin helposti ?
Quru
24.07.2008 14:24:37
Eiköhän toi juno pitäis sit hankkia :) Mitä muuten tos junos on, saako tietokoneeseen ja vahvistimiin sun muihin helposti ?
 
Sisältää USB-liitännän sekä muistikorttipaikan. Audioliittimistä löytyy kaksi stereoparia sekä kuulokeliitäntä. Lisänä löytyy yksi stereopari liitäntöjä audiosisäänmenoksi.
Mikä on ihmisen virka sitten kun ylämäki loppuu pystyseinään ja toteaa ettei löytänyt asiaa, jonka edestä taistella tai kuolla?
Flaming
02.08.2008 16:49:26
Pistänpäs minäkin kysymyksen kehiin, kun täällä on kuitenki pikkusen itseä asiantuntevampaa porukkaa!
 
Elikkä, kiipparia olisin ostamassa, ensimmäistä sellaista. Aiemmin olen soitellut lähinnä akustisella pianolla klassista musaa jo yli 10 vuotta, mutta sähköiset pelit ja uuden tyyppinen musiikki on tullu mukaan kuvioihin tässä viime vuoden aikana. :)
 
Tärkeää soittimessa ois erityisesti pianosoundi ja hyvä kosketus (vähän niinkuin oikeaa pianoa vastaava) ja plussana hyvä/ok rhodes soundi, urut ja jouset. Minkäänlainen syna jossa on 200 eri soundia sen ei siis tarvi olla.. Tulen käyttämään sitä myös opetuskäytössä ja mahdollisesti pienillä keikoilla, että 5 oktaavia voi olla aika pieni...
Sais maksaa korkeintaan jotain 700, eikä tarvi välttämättä olla uusi.
 
Olen käynyt esim. Thomannin sivuilla katteleen, mutta nimeltä ja kuvan perusteella on aika hankala sanoa mitään näin vähällä kokemuksella, joten kaikki info omista kokemuksista on tervetulleita!
 
Eiköhän tässä ollu jo vaatimuksia kerrakseen.. :)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)