Aihe: flying veen satula
1
santeriha1990
27.06.2008 00:25:29
 
 
Ostin tossa gipsonin flying v faded kitaran thomannilta ja vähän aikaa soitettuani paksuin kieli napsahti satulan päältä pois. Se ei enää pysy siinä millään. Satulassa oleva aukko jonka päällä kielen tulisi olla näyttää kuluneen sivusta. Pitäisikö satulan aukkoa jotenkin hioa vai ostaa uusi satula vai mitä tulisi tehdä?
Numb
27.06.2008 10:27:50
 
 
Ostin tossa gipsonin flying v faded kitaran thomannilta ja vähän aikaa soitettuani paksuin kieli napsahti satulan päältä pois. Se ei enää pysy siinä millään. Satulassa oleva aukko jonka päällä kielen tulisi olla näyttää kuluneen sivusta.
 
Olisiko se mennyt rikki vallan? Eli voisiko olla, että satulasta on reunasta napsahtanut pala irti, eikä siinä käytännössä ole enää uraa?
 
Jos kuvan saat otettua, niin ongelmaa olisi helpompi ratkoa...
Epäilen, siis saatan olla
fox
27.06.2008 10:42:58
 
 
Olisiko se mennyt rikki vallan? Eli voisiko olla, että satulasta on reunasta napsahtanut pala irti, eikä siinä käytännössä ole enää uraa?
 
Jos kuvan saat otettua, niin ongelmaa olisi helpompi ratkoa...

 
Näin itsekin tuon "ongelman" käsittäisin.. Mutta kuva olis kiva, niin tietäis tosiaan paremmin neuvoa.
Jos siit pala on lohjennut, niin satulaa vaihtoon.
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
santeriha1990
28.06.2008 16:21:28
 
 
Joo vein kitaran musaliikkeeseen ni ne sano että pitää talla vaihtaa varmaan. Ongelma ratkes
Pehvanssi
28.06.2008 16:46:35
Siis misä se vika nyt oli, satulassa vai tallassa?
Yrms
28.06.2008 18:21:49
Kyllähän sen nyt järkikin sanoo, että jos kieli lipsuu satulasta, on tallanvaihto paikallaan!
www.mikseri.net/blindways
santeriha1990
29.06.2008 01:27:55
 
 
niin siis satula pitää vaihtaa perkele ku pieni kirjotusvihrhe tuli. Aina nuo satulan ja tallan sekottaa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)