Aihe: Mikkien puolitusvaihtoehtoehdotuksia
1
washburn
22.06.2008 11:22:14 (muokattu 22.06.2008 11:40:27)
 
 
Kitarassa on vaan master tone ja master volume potikat. Uudet humpparit on tulossa ja ajattelin monipuolistaa soundivalikoimaa puolittamalla ainakin kaula mikin tai ehkä molemmat. Miten tuo ois järkevintä toteuttaa?
 
Molemmat samaan push/pull-potikkaan? Vai pitäiskö heivata tone mäkkylään ja laittaa molemmille mikeille vaan omat volumet, joissa puolituspotikat? Tähän asti oon tonea aika vähän tarvinnu säädellä, lähinnä joskus keikalla. En kyllä tiedä miten on uusien mikkien kanssa tilanne. Mites tekisitte itte?
 
Topicin tarkoituksesta: En ole aiemmin puolituksia väsännyt, joten kiinnostaa kuulla käyttökelpoisia vaihtoehtoja kokeneemmilta väsääjiltä, ettei tule mentyä ihan metsään.
lahjattomat harjoittelee
oiva tumpeloinen
22.06.2008 11:25:35
Mä laittaisin molemmille omat nostopotikat, mutta jättäisin silti volumen ja tonen.
 
Mä en kyllä suoranaisesti ymmärrä tämän topicin tarkoitusta. Ei kai muiden mielipiteet paljoa vaikuta, miten kukin omaan keppiinsä kytkyt laittaa? Mutta jos ei reikiä tahdo kitaraan tehdä, ja monipuolisuutta haluaa, niin molempien mikkien puolitukset omiin potikoihin.
Miikathebest
22.06.2008 15:53:45
 
 
5-asentoinen kytkin. Ja siihen erilaisia kytkentävaihtoehtoja. Ja niiden lisäksi vielä nostopotikat. Erilaisia kytkentöjä: rinnan/sarjaan, puolitus, vaiheen kääntö.
 
Itselläni on 2 humpparia ja 5 asentoinen kytkin.
1. kaula
2. kaula kelat rinnan
3. molemmatihan normaalisti
4. talla + kaulapuolitettuna
5. talla
 
näiden lisäksi tapilla kytkettävä tallamikin rinnan/sarjaan-kytkentä.
Liikaa säröä!
Tatuo
22.06.2008 16:01:11
voisit kokeilla kahta tonea stratotyyliin ja sitte puolitukset kaveriksi ja 5 as kytkin
 
en ees tiiä et onko mahollista toteuttaa
Use your hot moves to melt the ice between you and the audience | Kakki muu paitsi HOOSEE on turhaa
oiva tumpeloinen
22.06.2008 16:25:58
Jos kyseessä on tuo omakuvissa näkyvä Washburn, niin onpi aika tikki laittaa siihen 5-asentoinen switch. Jos ei tahdo laittaa PRS-tyylistä rotaryswitchiä, mitä en oikeastaan suosittelisi. Jos semmoisen taas laittaa, niin niitä löytyy myös ainakin 6-asentoisina.
washburn
22.06.2008 16:51:17
 
 
Jos kyseessä on tuo omakuvissa näkyvä Washburn, niin onpi aika tikki laittaa siihen 5-asentoinen switch.
 
Anteeksi junttiuteni, mutta mitä tarkoitat ilmauksella 'onpi aika tikki'? :)
ei avautunu..
lahjattomat harjoittelee
oiva tumpeloinen
22.06.2008 16:55:15
Anteeksi junttiuteni, mutta mitä tarkoitat ilmauksella 'onpi aika tikki'? :)
ei avautunu..

 
Suurin osa 5-asentoisista kytkimistä on Fender-tyylisiä vipuja, mitkä ei tuommoiseen reikään mene. Vaihtoehdoksi jää tosiaan joko hommata PRS-tyylinen rotarykytkin tai ottaa työkalut käteen ja tehdä sopiva kolo lever-kytkimelle. Siksi luulisin, ettei se ole välttämättä viisain teko.
fox
22.06.2008 17:36:51
 
 
Suurin osa 5-asentoisista kytkimistä on Fender-tyylisiä vipuja, mitkä ei tuommoiseen reikään mene. Vaihtoehdoksi jää tosiaan joko hommata PRS-tyylinen rotarykytkin tai ottaa työkalut käteen ja tehdä sopiva kolo lever-kytkimelle. Siksi luulisin, ettei se ole välttämättä viisain teko.
 
Juu, ei kannata tuohon ees suunnitella moista.. Tai, mitä me ollaan sanomaan mitä kannattaa tehdä, oma kitaras kun on. Tavan 5-asentoinen lever-switchi tarvii kanteen komian viillon ja kaks ruuvinreikää, yksistään sen loven saaminen kauniisti tuohon pintaan on aika haaste. Ainahan toki voi ne rumat lohkeemat peittää jollain peitelevyllä- itsehän ostasin 2 nostopotikkaa, joista toiseen joko 2 x puolitukset, tai mieluummin sille enemmän käyttämällesi mikille sarjaan-rinnankytkennän, toisella nostopotikalla sitten vaikka vaiheenkääntö, niin tulis siinäkin sitä soundipalettia laajennettua...
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
Sammo
23.06.2008 12:12:28
Vähän apropos, mutta silti: onko kellään tietoa kiertoteistä, mistä saisi Fenderin S-1 potikkaa ?? Ilmeisesti Fender myy niitä vain "osta potikka, kitara kaupan päälle" -periaatteella.
 
S-1 = http://www.musiciansfriend.com/document?doc_id=92242
Miikathebest
24.06.2008 17:50:24 (muokattu 24.06.2008 17:54:02)
 
 
Kiinostuin tosta nyt itekkin kun aloin lukeen. Pystyisitkö laittaan jotain testiklippiä miten soundi muuttuu noilla kaikilla eri moodeilla?
 
En jaksa nähdä vaivaa...
Tässä jo valmiiksi olemassa olevia klippejä.
 
http://www.mikseri.net/music/play.php?id=324061&type=dl
TÄssä on kaulamikillä ja tallamikillä :)
 
http://personal.inet.fi/musiikki/miikathebest/likaisetlegendat.mp3
tässä aika monipuolisesti eri asennoissa ja eri volaaakin taisin kitarasta säätää.
 
MInulle tuossa kytkennässä on tärkeintä se että humppariasennot löytyvät oikesta paikoista. Tappipuolituksilla ja 3-sentoisella kytkimellä olisin luutavimmin aivan yhtä onnellinen.
 
Se Ibanezin peruskytkentäkin on hyvä.
Liikaa säröä!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)