Aihe: EMU1212 Ja Vista 64-bit, sekä midi
1
nurmpe
20.06.2008 15:11:27 (muokattu 21.06.2008 16:05:24)
 
 
Moi!
 
Uudistin tässä koneeni.
Melkein kaikki rauta uusiks ja käytikseksi Vista Ultimate 64-bit
Melkein siksi, että tuo EMU1212-äänikortti jäi vaihtamatta, kun olen siihen kovinkin mieltynyt. Vääntöä kyllä löytyy, 3Ghz neliydin, extreme-prosessori ja 4 gigaa muistia.
 
Mutta, kuten arvaatte, ilman ongelmia, en näitä saanutkaan pelittämään. Hain valmistajalta 64-bittiset ajurit Vistalle, asensin ja huomasin, että tälleen äkkiä katottuna äänet muuten toimii, muttei midi. Siis käytän kosketinsoitintani äänilähteenä midille, Roland VA-3:sta. Tai siis käyttäisin, jos löytyisi koneesta ulkoinen midiportti, eipä löydy ei. Ajurin oon asentanut monteen kertaan, tuloksetta.
 
Vai onkos Vista erillainen sen midiportin suhteen, verrattuna XP:hen, eli löytyy jostain eri paikasta, kuin ne muut ääniasetukset?
 
Onkos tähän nyt mitään keinoa saada tuo ulkoinen midisoitin (Roland) toimimaan?
 
Kun tuolla soittimella aina välillä miditiedostoja väsäilen, tarvitsisi saada Vista ja Roland yhteistyökykyiseksi. :-)
 
Apua kaivaten..
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)