Aihe: A/B-boxi tai pikkumikseri XLR-liitännöillä?
1
Janus
18.06.2008 08:57:58
Mahtaako olla lainkaan olemassa ihan simppeliä A/B-boxia, jossa kaikki liitännät (2 sisään, joista switchillä jommankumman voi ohjata 1 ulostuloon) olisivat XLR:ää? Tarve olisi seuraava: livenä bändin kanssa, vähän biisistä riippuen, taustalaulumikillä pitäisi kyetä ohjaamaan myös vokooderia. 2 eri mikin (tai mikin + headsetin) kanssa menisi liian säätämiseksi. Myös joku maailman pienin mikseri, jossa tosiaan olis 2 mikkisisääntuloa ja 2 XLR-lähtöä (ton reitityksen vois hoitaa sit master-panoroinnilla tai mute-napeilla) kelpaisi.
 
Mikäli tollaista ei löydy tehdastavarana mistään, osaisiko joku nikkaroida tollasen PK-seudulla sopivaa korvausta vastaan? Jos A/B-kytkinboksi on jotenkin hankala toteuttaa (napsahdukset kanavaa vaihtaessa eivät ole suotavia), niin esim. sellasella DJ-miksereistä tutulla sivuttaispotentiometrilläkin pärjäis oikein hyvin. Jos tollanen laite tarvitsisi jotain aktiivielektroniikkaa (esim. vahvistusta varten), niin sekin on OK. Laittakaa vaikka pikaviestiä.
SirElwood
18.06.2008 09:31:47 (muokattu 18.06.2008 09:31:54)
Tuossa on edullinen mikseri joka hoitanee haluamasi homman: http://www.thomann.de/fi/behringer_xenyx_1002.htm behkun laatuun en ota kantaa, mutta muilla valmistajilla on varmasti vastaavia.
M.Hanski
18.06.2008 09:58:24
Tuossa on edullinen mikseri joka hoitanee haluamasi homman: http://www.thomann.de/fi/behringer_xenyx_1002.htm behkun laatuun en ota kantaa, mutta muilla valmistajilla on varmasti vastaavia.
 
Soundcraft Compact 4 voisi myös soveltua.
 
http://www.stpaulssound.fi/mikserit.html
Janus
18.06.2008 18:05:14
Tuossa on edullinen mikseri joka hoitanee haluamasi homman: http://www.thomann.de/fi/behringer_xenyx_1002.htm behkun laatuun en ota kantaa, mutta muilla valmistajilla on varmasti vastaavia.
 
No kun ei hoida. Eikä oikeastaan mikään muukaan minkään valmistajan kompaktimikseri, koska XLR-lähtö uupuu (ja useimmista myös kanavakohtaiset mute-napit). DI-boksia (tai kahta, vokooderi syö myös XLR:ää) en haluaisi turhaan tohon systeemiin tuoda (=muuttaa turhaan mikkisignaalia linjatasoiseksi ja sit pikkumikserin jälkeen takaisin mikkitasoiseksi), kiipparikiska on jo muutenkin tarpeeksi kompleksi piuhoittaa.
 
Rakenteluhommiksi ilmeisesti menisi. Eli kynnelle kykenevät, tilauksessa olis sellanen about efektipedaalin kokoinen kiipparin kulmalle mahtuva A/B-boksi, jossa KAIKKI liitännät (2 in -> 1 out) XLR:ää. Laittakaa pikaviestiä joa osaamista löytyy.
Janus
23.06.2008 12:21:08
Mä muistan jossain joskus nähneeni A/B -boksin jossa oli XLR-liittimet. Oiskohan ollu Inton kataloogissa jonku Leemin tms. valmistama. Tai sit muistan väärin :)
 
Radial :D
 
http://www.musiciansfriend.com/prod … Signal-Muting-Footswitch?sku=153917
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)