Aihe: secret chiefs 3
1 2 3
Huevos
07.06.2004 10:33:52
 
 
Eikö tuollainen ole enemmän oire Mr Bungle-taudista kuin Dream Theaterista?
 
Mutta sinulta on bändin debyytti ja varsinkin Hunger Strike kai kuulemati? Kahdella uudemmalla bändi on kieltämättä mennyt muutamissa biiseissään liikaa tuohon suuntaan, mutta debyytti on hemmetin hieno.

 
blah.
 
siis tarkotin, että jos dream theaterilla on "hei kattokaa miten nopeesti/oudossa tahtilajissa tää biisi menee", niin estrada on sitten vähän vastaava...
 
itse asiassa en ole paljon paskaakaan kuullu. joskus kun niiltä oli tullu se eka tai toka levy kävin kuuntelemassa niitä. minusta se oli vaan ärsyttävä mr bungle klooni, jonka laulaja kuulosti ärsyttävälle. voishan tuota uudestaan kyl kuunnella..
bedlam
07.06.2004 10:54:43 (muokattu 07.06.2004 10:57:05)
 
 
itse asiassa en ole paljon paskaakaan kuullu. joskus kun niiltä oli tullu se eka tai toka levy kävin kuuntelemassa niitä. minusta se oli vaan ärsyttävä mr bungle klooni, jonka laulaja kuulosti ärsyttävälle. voishan tuota uudestaan kyl kuunnella..
 
Debyyttihän oli 90-prosenttisesti instrumentaalimusiikkia, parissa biisissä oli vain vokaaleja mukanakaan. Suurelta osalta akustista mustalaismusiikin ja jazzin sekoitelmaahan se. Bunglelta bändi alkoi kuulostaa kun Spruance tuli tuottajaksi ja toi hieman liikaa omaa bändiään mukanaan.
http://www.mikseri.net/kiasma
Huevos
07.06.2004 11:11:04
 
 
Debyyttihän oli 90-prosenttisesti instrumentaalimusiikkia, parissa biisissä oli vain vokaaleja mukanakaan. Suurelta osalta akustista mustalaismusiikin ja jazzin sekoitelmaahan se. Bunglelta bändi alkoi kuulostaa kun Spruance tuli tuottajaksi ja toi hieman liikaa omaa bändiään mukanaan.
 
joo, se mitä mä kuulin oli laulaja mukana ainaskin.
 
sithän on se Tub Ring, jota spruance on tuottanu, mutta siitä en tykänny lainkaan. kuuntelin aika monta biisiä.
herb
07.06.2004 15:04:58
sithän on se Tub Ring, jota spruance on tuottanu, mutta siitä en tykänny lainkaan. kuuntelin aika monta biisiä.
 
Tub Ringin, Nuclear Rabbitin jne. -tyylin markan Bunglet on kyllä pahimmasta päästä siitä paskasta mitä maa päällään kantaa.
 
Estradaspheren debyytti tuntuu olevan ehjin kokonaisuus, vaikkakin Buck Feveriltä löytyy minun lempparisävellykset, kuten "The Dapper Bandits" ja "The Bounty Hunter". Joka levyllä on vaan aika paljon turhaa paskaa välissä, mikä on harmi. Uusimmalla levyllä bändi alkaa olla jo vain iso vitsi, eikä oikein enää jaksa kiinnostaa. Onhan siinäkin pari hyvää biisiä, mutta levyn loppussa vedetään niin överiksi, että vähän hävettää; helvetin hyviä soittajia, ja levyttää tuollaista jöötiä.
Huevos
08.06.2004 12:46:11
 
 
ootteko kuullu siitä game audio music jutusta?
 
se on firma joka tekee musiikkia peleihin. artistilistalta löytyy mm. trey spruance ja jotain estradan ja bunglen muita tyyppejä.
 
kotisivut löytyy tottakai osoitteesta:
 
www.google.com
Raipe
08.06.2004 18:27:17
Estradasphere ei mielestäni ole Bungle-klooni.
En kyseisen yhtyeen levyiltä löydä juurikaan yhtäläisyyksiä Bunglen tuotantoon. Samaa cross-over genreähän nuo molemmat edustavat.
 
Jos Estradasphere on köyhä Bungle-kopio, niin yhtähyvin Bunglea voisi kutsua köyhäksi Zappa-kopioksi.
"Ei muuta kuin lisää paskaa housuun!" -Klunssila
Zulfikar
09.06.2004 09:55:14
 
 
SC3 ja Spruance rokkaavat, yeah. Ja Estradasphere on yhtä Bungle klooni, kuin Britney Spears on Metallica klooni.
MOMMY MOMMY MOMMY MOMMY MOMMY
Huevos
10.06.2004 12:35:40
 
 
Jos Estradasphere on köyhä Bungle-kopio, niin yhtähyvin Bunglea voisi kutsua köyhäksi Zappa-kopioksi.
 
öhhh??
 
Ja Estradasphere on yhtä Bungle klooni, kuin Britney Spears on Metallica klooni.
 
öhhh?? etkö muka kuule niissä lainkaan samankaltaisuutta?
gheisari
10.06.2004 13:41:12
öhhh?? etkö muka kuule niissä lainkaan samankaltaisuutta?
 
Ei se kuule!
Zulfikar
10.06.2004 18:58:17
 
 
Ei se kuule!
 
Mitä?
MOMMY MOMMY MOMMY MOMMY MOMMY
lxi
11.06.2004 00:03:09
Estradasphere ei mielestäni ole Bungle-klooni.
En kyseisen yhtyeen levyiltä löydä juurikaan yhtäläisyyksiä Bunglen tuotantoon. Samaa cross-over genreähän nuo molemmat edustavat.

 
Hm, Estradasphere-tuntemukseni ei ole suurensuuri, mutta kyllä minä yhtyeiden välillä havaitsen samankaltaisuutta. Räikeimpänä esimerkkinä It's Understood -levyn nintendopelimusiikit jotka vertautuvat aika helposti Bunglen debyyttiin.
 
Kopiotahan tämä ei siitä toki tee, mutta vaikutteita on otettu reilusti.
jigsore
16.08.2007 01:53:59
 
 
Huom! Olet kirjoittamassa yli 1161 päivää vanhaan ketjuun!
 
Oho.
Hiljattain ilmestynyt kokoelmalevy kantaa nimeä Path of Most Resistance:
http://www.webofmimicry.com/catalog … nfo.php?cPath=24&products_id=32
 
1. Book T: Exodus
2. The 4 (Great Ishraqi Sun)
3. Ship of Fools
4. Renunciation
5. Jabalqa/Jabarsa (Live)
6. The Owl in Daylight
7. Combat for the Angel
8. Zulfiqar III
9. Mera Pyar Shalimar
10. Blaze of the Grail
11. Ciocarlia (Live)
 
Bonus Tracks:
12. I Saw Mommy Kissing Santa Claus
13. Good Vibrations
14. Heroes and Villians
15. Renunciation (Live Video)
16. Ciocarlia (Live Video)

 
Vaan kannattaakohan noiden live- ja coverbiisien takia levyä hommata, peruskataloogi kun on muuten hallussa..
Ebb: 01 02 03
lxi
16.08.2007 08:56:48
Tuo kokoelma ei kiinnosta, ne vastajulkaistut 7":t kylläkin. Vaan maksavat vähän perkeleesti, varsinkin näille raukoille rajoille asti postitettuna.
The fact that no one understands you doesn't make you an artist. | kuunneltua | Projekti: Levyhyllyn järjestelmällinen läpikäynti
lxi
05.06.2008 23:50:36
On muuten maan mainio levy tämä uusin, Xaphan: The Book of Angels Volume 9. Ehkä jopa paras SC3-julkaisu munsta, vaikka Zornin musaa onkin. Muihin levyihin verrattuna melko tasapainoinen tuotos.
 
Ihan toimiva lätty mutta en parhaaksi SC3:ksi ole julistamassa. Yllättävän vähän se Zorn sieltä kuuluu läpi, Spruance on todella tehnyt biiseistä omiaan.
 
Nuo seiskat on muuten mahtavia, harmi vaan kun ei ehtinyt tilaamaan..
 
Hö, oletko siis kuullut ne kuitenkin? Kiinnosti vähän perkeleesti, mutta ei kiitos niillä hinnoilla...
The fact that no one understands you doesn't make you an artist. | kuunneltua | Projekti: Levyhyllyn järjestelmällinen läpikäynti
jigsore
06.06.2008 00:03:24 (muokattu 06.06.2008 00:10:09)
 
 
Hö, oletko siis kuullut ne kuitenkin? Kiinnosti vähän perkeleesti, mutta ei kiitos niillä hinnoilla...
 
Internetin ihmemaailmasta löytyi..
 
hohhoh, SC3 shreds: http://www.youtube.com/watch?v=NIUWFFitZd0
seikkailumielellä ja leikkimielellä
Artemi
09.01.2013 10:24:08
MR. BUNGLE -KITARISTIN YHTYE SAAPUU TAVASTIALLE
To 16.5.2013 Helsinki, Tavastia +Fat32 (FRA)
 
Entisen Mr. Bungle- ja Faith No More -kitaristin Trey Spruancen johtama Secret Chiefs 3 konsertoi Tavastialla torstaina 16. toukokuuta. Liput yhdysvaltalaisen superkokoonpanon keikalle tulevat myyntiin Tikettiin maanantaina 14. tammikuuta.
 
Trey Spruancen ja niin ikään Mr. Bunglessa vaikuttaneiden Trevor Dunnin ja Danny Heifetzin vuonna 1995 perustama Secret Chiefs 3 on monimuotoista, kokeellista ja progressiivista instrumentaalimusiikkia esittävä kollektiivi. Yhtyeen johtohahmona toimii Spruance, joka muistetaan parhaiten yhtenä Mr. Bunglen perustajajäsenistä. Sittemmin arvostettu yhdysvaltalaismuusikko on soittanut esimerkiksi Faith No Moren riveissä King for a Day... Fool for a Lifetime -aikakaudella sekä vaikuttanut monissa John Zornin projekteissa.
 
Vuosien saatossa Secret Chiefs 3 on julkaissut lukuisia albumeita, soittanut keikoillaan mitä erikoisempia lainakappaleita sekä seikkaillut niin surf rockin ja free jazzin kuin elektronisen musiikin ja death metalinkin parissa. Lähi-idän musiikkiperinne ja erilainen elokuvamusiikki ovat myös kuuluvassa osassa yhtyeen sointia. Seitsemästä eri kokoonpanosta koostuvassa kollektiivissa on vuosien varrella vaikuttanut kymmeniä artisteja muun muassa Melvinsin, Tomahawkin, Pearl Jamin ja Sunn O))):n miehistöistä. Myös Mike Patton on vieraillut usein yhtyeen keikoilla ja levyillä.
 
Ensimmäisellä Suomen Secret Chiefs 3 -keikalla lavalle nousevat Trey Spruancen lisäksi multi-instrumentalisti Matt Lebofsky, viulisti Timba Harris, basisti Toby Driver sekä rumpali Kenny Grohowski.

Illan avaa useaan otteeseen Secret Chiefs 3:n kanssa kiertänyt ranskalaisduo Fat32. Kaksikko soittaa rummuilla ja koskettimilla Lightning Boltin ja Squarepusherin välimaastoon sijoittuvaa proge-metal-punkia.
 
LIPUT:
Myyntiin ma 14.1.2013 klo 9.00
- 33 EUR +toimituskulut. Ennakko: Tiketti.
- 35 EUR ovelta
 
SECRET CHIEFS 3 (US)
An alchemical fusion of Morricone-esque cinematic grandeur, midnight surf guitar, traditional Middle Eastern rhythms and time signatures, demonic death metal and electronic deviance that yields a work of undeniable force Pitchfork
"Cast the clear light of alchemical truth through the graphically enhanced occult fog, and you'll find an album fluffed full of magick, mystery, and densely orchestrated mosque-rocking beats." Village Voice
 
urlwww.secretchiefs3.com/url_
urlwww.facebook.com/secretchiefs3/url_
urlwww.facebook.com/pages/Fat32/130342860344643/url_
urlwww.tavastiaklubi.fi/url_
urlwww.fullsteam.fi/url_
ganesha
10.01.2013 20:08:04
yhtähyvin Bunglea voisi kutsua köyhäksi Zappa-kopioksi.
 
Ehkä vielä Zappaakin enemmän näen sukulaisuutta John Zornin liidamaan avantgarde-jazzrykmentin Naked Cityn kanssa - eritoten noiden muutamien aika äärimmäisten grindcore-jazzlevyjen kanssa: Torture Garden ja sit se toinen, mikvit sen nimi nyt taas olikaan...
jigsore
18.08.2013 23:49:47
 
 
Book of Souls: Folio A:n julkaisu lokakuussa!
https://www.facebook.com/secretchiefs3/posts/10153142562925015
jigsore
15.01.2014 23:49:44
 
 
jigsore: Book of Souls: Folio A:n julkaisu lokakuussa!
https://www.facebook.com/secretchiefs3/posts/10153142562925015

 
Tämä oli aivan päässyt unohtumaan. Marraskuun lopussa tuo näimmä lopulta julkaistiin.
UR:n Halloween-coverista videokin: http://vimeo.com/78289617
 
Biisilista:
1. Ishraqiyun: Balance of the 19 (4:00)
2. Secret Chiefs 3: Nova IHVH (0:20)
3. The Electromagnetic Azoth: Potestas Clavium (5:34)
4. Secret Chiefs 3: Post-Identity Hour (AMS World Newscorp) (1:58)
5. UR: Personae: Halloween (3:47)
6. Secret Chiefs 3: Utopian Weekly Update (HVHI Public Access) (0:35)
7. FORMS: Scorched Earth Saturnalia (7:03)
8. Secret Chiefs 3: Full Spectrum Anamnesis (0:06)
9. UR: Drive (4:28)
10. Secret Chiefs 3: Barzakh ID Markers (AIO Radio Narcissus) (0:44)
11. Traditionalists: La Chanson de Jacky (vocals: Mike Patton) (3:37)
12. Secret Chiefs 3: Toy Soldier's Frontline Report (Faust Journal, DodecSMA Corp) (1:15)
13. Ishraqiyun: Tistrya (5:42)
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)