Aihe: Odotetaanko laulajalta vähemmän kuin soittajalta?
1 2 3
oiva tumpeloinen
09.03.2008 01:14:17
Missä se mikseri yleensä sitten on jos ei salissa???
 
Kyllä se kovin monessa juottolassa tai muussa pienessä paikassa on just siellä bändinjäsenen luona, kuka hoitaa sen "miksauksen" soiton ohessa.
JK
09.03.2008 12:10:54
Missä se mikseri yleensä sitten on jos ei salissa???
 
Kyllä se lavalla yleensä on miksin jälkeen.
 
Kun tätä homma ei millään Pro-tasolla tehdä vaan ihan harrastuksena päivätyön lisäksi niin itse roudataan ja miksataan.
 
20 - 30 keikkaa vuodessa ei vielä tuota niin hyvin että kannattaisi erillinen miksaaja kuljettaa mukana keikoilla.
Maalla on mukavaa!
puusormi
09.03.2008 13:19:52 (muokattu 09.03.2008 13:22:12)
 
 
Missä se mikseri yleensä sitten on jos ei salissa???
 
Jos on nimetön omia biisejä vetelevä bändi jolla keikkaliksat luokkaa bensarahat + vähän kompensaatiota siitä kun on kaikki rahat kiinni kamoissa, niin ei kaikki äänimiehet jaksa lähteä taksvärkkitöihin. Eli lauteilta miksataan ja yksi käy langattoman lähettimen avulla haahuilemassa soundchekissä ympäriinsä ja antaa ohjeita.
 
Tai jos jollakulla on kiinnostusta Koillis-savossa harrastepohjalta toimia äänihenkilönä, niin paikallisella mittapuulla mitaten ihan ok PA-kamat omaava trio etsii juuri sinua.
 
Ja itse olen pääasiassa ollut laulaja/kitaristi ja joskus harvoin laulaja, mutta aina olen kyllä ollut roudaamassa sisään ja ulos. Ja omat kamat (mikit + laulukamat ja nyttemmin ihan oikeat PA:t) on kyllä ollut yläasteikäisestä lähtien.
badcompany
10.03.2008 17:47:39
Tämähän johtuu yleisisti siitä, että Suomen maasta ei vain löydy riittävästi hyviä laulajia. Suurimmassa osassa suomalaisista nimekkäimmistäkin bändeistä laulaja on se heikoin lenkki. Onneksi poikkeuksiakin löytyy.
 
Maailmalla asiat onkin sitten yleensä toisin päin.

 
komppaan tätä.tuli tossa katottuun Emma gaala teeveestä ja kun Mokoma esiinty niin jotenkin laulaja ei kuulostanut hyvält:(.aika epävireistä laulua:( josta sävelkorva ei tykkää!.
Johnny Buzz
10.03.2008 22:46:38
 
 
komppaan tätä.tuli tossa katottuun Emma gaala teeveestä ja kun Mokoma esiinty niin jotenkin laulaja ei kuulostanut hyvält:(.aika epävireistä laulua:( josta sävelkorva ei tykkää!.
 
Annala vetää kyllä useimmiten helvetin hyvin ja kuuluu just siihen Suomen hyvien laulajien joukkoon. Liekkö ollut ongelmaa monitoroinnin kanssa kuten usein noissa tv-vedoissa, joissa bändit vaihtuu nopealla aikataululla.
www.soulstab.com www.myspace.com/soulstab
Soulstabin debyyttialbumi Primitive Communication kaupoissa 30.4. Levyjulkkarit 2.5. @ Texas Co., Helsinki.
Simo78
11.03.2008 08:35:46
Soittajapuolella joka jampalla on omat kitarat, efektit ja vahvistimet, mutta melko yleistä on ettei laulajalla ole omaa mikrofonia.
 
No kun hyvä mikki maksaa sen yli 100€, niin eihän siihen kellään voi varaa olla=). Paitsi soittajilla, hyvät kamat maksaa yli 1000€! Huvitta asia tämä on...
badcompany
11.03.2008 16:25:50
Annala vetää kyllä useimmiten helvetin hyvin ja kuuluu just siihen Suomen hyvien laulajien joukkoon. Liekkö ollut ongelmaa monitoroinnin kanssa kuten usein noissa tv-vedoissa, joissa bändit vaihtuu nopealla aikataululla.
 
saatat olla oikeassa:).ei tullut tota näkökulmaa ajateltua:).
Mirk0
18.03.2008 20:12:00
En hirveen hyvin laula, eikä sitä kukaan odotakkaan. Vedän vain paremmalla meiningillä. Siis olen laulaja-kitaristi, ettei tuu epäselvyyksiä.
Kuse tuubaas vai mitä sä soititkaan?
paavi
19.03.2008 16:00:22

Roudaamiseenkaan ei tarvitse osallistua... soundcheckissäkin tarvitaan vasta sitten kun muut ovat kasanneet tavarat ja tsekkailleet omat kuvionsa.

 
Heh, tää on kyllä monesti aika totta. Mutta mutta... jos solisti hoitaa hommansa hyvin ja asenteella, mun mielestä sen on syytäkin saada jotain tuon kaltaisia erivapauksia. Se vaan on fakta, että siellä ollaan keulassa kaikkien katseiden alla... ehkäpä omat lyriikat pelissä sielunverellä... tunnin setti pitää osata ulkoa.. eli aikamoinen määrä pelkästään niitä sanoja pitää tulla selkäytimestä.
 
Pelissä on oma instrumentti, oma ääni. Ei vain kitara, joka huitaistaan vireeseen vähän ennen keikkaa. Itse solistina oon kyllä mukana aika paljonkin roudaamisessa ja kasaamisessa, usein jopa eniten, mutta mä pidän itelläni sen etuvapauden, että voin koska vaan sanoa, että perhana nyt meen kerää fiilistä ja katoan pariksi tunniksi.
Unholy water /Sanguine addiction /Those silver bullets / A last blood benediction
sepisti
08.04.2008 13:02:40
Missä se mikseri yleensä sitten on jos ei salissa???
 
Kävin viime kesänä katsomassa Kari Tapiota eräällä isolla tanssilavalla. Mikseri oli lavalla. Muistaakseni kiipparisti sitä hoiteli. Soundit oli helkkarin hyvät. Eli kyllä sitä hieman paremmissakin piireissä. Bändissä oli kolme kitaristia + Kari neljäntenä joisakin biiseissä, kosketinsoittaja, basisti ja rumpali, ja ainakin kolme soittajista veti vielä stemmalauluja. Ei mikään iisisti miksattava kokoonpano siis.
 
Ja sitten aiheeseen.
 
Totta on, että monessa poppoossa laulaja on heikko lenkki, etenkin silloin kun kyse on mieslaulajasta. Mielestäni tunnetuin esimerkki tästä on edesmenneiden Donkkareiden Kalle Ahola vai mikä se nyt oli? Kaverin laulua ei ole meinattu saada edes levyillä autotunetettua kohdalleen. Puhumattakaan live-vedoista...
No, ei nyt yleistetä liikaa. Löytyy niitä päteviäkin pilvin pimein.
 
Ja sulle joka et kelpuuttaisi idolsporukasta ketään laulajaksesi, oletan, että et ole enää harrastelija, vaan jo jonkin sortin stara...
 
Teinibändeistä jos puhutaan, niin mielestäni rumpaleiksi rupeavat myös ne lahjattomimmat laulajien ohella. Merkittävin syy tässä oman näkemykseni mukaan on se , että ajatellaan näiden olevan helppoja hommia siksi, että ei tarvitse tietää teoriasta edes sitä, mitä säveltä kulloikin soitetaan. Puhumattakaan siitä, että tarvitsisi opetella lukemaan nuotteja.
Mäntä-Seppo JYRÄÄ!!!
puusormi
08.04.2008 13:41:13
 
 
Ei mikään iisisti miksattava kokoonpano siis.
 
Tai sitten on. Ammattimiehet soittamassa hyvillä soittimilla, maltillisilla voluumeilla ja solisti osaa laulaa. Lauteilla on todennäköisesti matala melutaso. Ei tarvii miksaajan yrittää paskasta konvehtia.
Saapiko lähettää terveisiä?
Simo78
08.04.2008 13:51:14
Teinibändeistä jos puhutaan, niin mielestäni rumpaleiksi rupeavat myös ne lahjattomimmat laulajien ohella. Merkittävin syy tässä oman näkemykseni mukaan on se , että ajatellaan näiden olevan helppoja hommia siksi, että ei tarvitse tietää teoriasta edes sitä, mitä säveltä kulloikin soitetaan. Puhumattakaan siitä, että tarvitsisi opetella lukemaan nuotteja.
 
Eli mun ois pitänyt ryhtyä rumpaliksi? Ai niin kai siinnä pitäis osata pysyä taimissa? Eli ois pitänyt ryhtyä rumpukoneen käyttäjäksi, tai varmaan paremminkin lakaisukoneen käyttäjäksi=)
sepisti
08.04.2008 14:30:14 (muokattu 08.04.2008 14:35:27)
Tai sitten on. Ammattimiehet soittamassa hyvillä soittimilla, maltillisilla voluumeilla ja solisti osaa laulaa. Lauteilla on todennäköisesti matala melutaso. Ei tarvii miksaajan yrittää paskasta konvehtia.
 
Toki tuo on totta, mutta kyse olikin siitä miksaus pöydän paikasta.
 
Kaveri, joka kysymyksen alunperin esitti, ei liene paljon perus huttukeikoilla käynyt, jos kuvittelee, että jonkun räkälän nurkassa soittavalla poppoolla olisi erikseen miksaaja yleisön joukossa.
 
Edit. Ja asian tarkistettuani, tämä kyseinen kaveri ehkä ainakin hänen omansivun perusteella onkin tainnut ainoastaan kuittailla. Ja kokemusta varmaan löytyy. Sori.
Mäntä-Seppo JYRÄÄ!!!
sepisti
08.04.2008 14:42:54 (muokattu 08.04.2008 14:43:26)
Eli mun ois pitänyt ryhtyä rumpaliksi? Ai niin kai siinnä pitäis osata pysyä taimissa? Eli ois pitänyt ryhtyä rumpukoneen käyttäjäksi, tai varmaan paremminkin lakaisukoneen käyttäjäksi=)
 
Kuten varmaan huomasit, että puhuin teinibändeistä ja yleistin asiaa nettikäyttäytymiselle ominaisella tavalla... Eihän tuo kaikkien kohdalla pidä paikkaansa kuitenkaan. Ja moni varmasti nopeaan huomaa, että tulikin valittua itseasiassa se kaikista hankalin instrumentti.
 
Siitä huolimatta väitän, että moni harrastelijarumpali voi tuntea "piston" sydämessään... Ja eihän se mitään haittaa jos asia noin on. Harrastaminen on harrastamista ja sen tarkoitus on olla mukavaa. Tosi asiat kannattaa kuitenkin myöntää.
Mäntä-Seppo JYRÄÄ!!!
overdoze
18.04.2008 10:13:29 (muokattu 18.04.2008 10:16:00)
 
 
On varmasti tiettyjä oletuksia ja harhaluuloja, joiden vuoksi laulajilta ei odoteta samoja asioita, kuten ketjussa aikaisemmin tuli ilmi. Jos kuitenkin puhutaan mistä tahansa pop/rock/metal-orkesterista, jonka juttu ei yksinomaan perustu instrumentaalimusiikin tai soittokikkailujen varaan, on laulaja bändissä nimenomaan se tärkein henkilö. No ehkä hieman kärjistetty juttu, mutta kuitenkin.
 
Kuten jo aikaisemmin mainittiin, normi-kuuntelija kuuntelee ensimmäisenä suurimmilta osin laulua, laulajan ääntä ja melodioita. Tottakai biiseissä on paljon muitakin elementtejä, jotka ovat yhtä tärkeitä niin soittajan, kuin kuuntelijankin kannalta, joten ei tarvitse sitten ruveta saivartelemaan tätä asiaa.
 
Ikävä totuus nyt vaan on se, että vaikka soittajat ja biisit olisivat kuinka hyviä, ei huonolla, eikä välttämättä edes keskinkertaisella laulajalla varustettu bändi ole ainakaan tietyissä tyyleissä juuri minkään arvoinen. Nyt siis ei puhuta esim. tietyn punk-tyylin jutuista, joissa juttuna saattaa ollakin se, että vedetään vähän "sinne päin".
 
Eli siis yleisellä tasolla uskaltaisin väittää, että laulaja on suurimmassa osassa populaarimusiikkia (mukaan voidaan laskea myös suurin osa rock- ja hevi -bändeistä) juuri se jolta odotetaan enemmän, kuin muilta. Kyllä keskinkertaiset ja huonotkin soittajat voivat pärjätä hyvin vaikkapa "normaalissa" rock-bändissä, kun taas huono tai keskinkertainen laulaja samassa bändissä tekee bändistä huonon.
jussimus
21.04.2008 01:14:48
On varmasti tiettyjä oletuksia ja harhaluuloja, joiden vuoksi laulajilta ei odoteta samoja asioita, kuten ketjussa aikaisemmin tuli ilmi. Jos kuitenkin puhutaan mistä tahansa pop/rock/metal-orkesterista, jonka juttu ei yksinomaan perustu instrumentaalimusiikin tai soittokikkailujen varaan, on laulaja bändissä nimenomaan se tärkein henkilö. No ehkä hieman kärjistetty juttu, mutta kuitenkin.
 
Kuten jo aikaisemmin mainittiin, normi-kuuntelija kuuntelee ensimmäisenä suurimmilta osin laulua, laulajan ääntä ja melodioita. Tottakai biiseissä on paljon muitakin elementtejä, jotka ovat yhtä tärkeitä niin soittajan, kuin kuuntelijankin kannalta, joten ei tarvitse sitten ruveta saivartelemaan tätä asiaa.
 
Ikävä totuus nyt vaan on se, että vaikka soittajat ja biisit olisivat kuinka hyviä, ei huonolla, eikä välttämättä edes keskinkertaisella laulajalla varustettu bändi ole ainakaan tietyissä tyyleissä juuri minkään arvoinen. Nyt siis ei puhuta esim. tietyn punk-tyylin jutuista, joissa juttuna saattaa ollakin se, että vedetään vähän "sinne päin".
 
Eli siis yleisellä tasolla uskaltaisin väittää, että laulaja on suurimmassa osassa populaarimusiikkia (mukaan voidaan laskea myös suurin osa rock- ja hevi -bändeistä) juuri se jolta odotetaan enemmän, kuin muilta. Kyllä keskinkertaiset ja huonotkin soittajat voivat pärjätä hyvin vaikkapa "normaalissa" rock-bändissä, kun taas huono tai keskinkertainen laulaja samassa bändissä tekee bändistä huonon.

 
Aamen ja halleluja. Komppaan ihan täysillä!
Simo78
21.04.2008 10:22:27
Kuten varmaan huomasit, että puhuin teinibändeistä ja yleistin asiaa nettikäyttäytymiselle ominaisella tavalla... Eihän tuo kaikkien kohdalla pidä paikkaansa kuitenkaan. Ja moni varmasti nopeaan huomaa, että tulikin valittua itseasiassa se kaikista hankalin instrumentti.
 
Siitä huolimatta väitän, että moni harrastelijarumpali voi tuntea "piston" sydämessään... Ja eihän se mitään haittaa jos asia noin on. Harrastaminen on harrastamista ja sen tarkoitus on olla mukavaa. Tosi asiat kannattaa kuitenkin myöntää.

 
Huomasin. Tarkoitin vaan, että jos lahjattomat ryhtyy rumpaleiksi, niin mä sopisin hyvin joukon jatkoksi! Ja taimissa en pysy, se on varma ja kokeiltu juttu=)
tatta
23.04.2008 19:17:02 (muokattu 23.04.2008 19:18:44)
 
 
Huh! Kopsahti korvaan tuossa otsikossa jo "odotetaanko laulajalta vähemmän..."
Ok. No ensinnäkin, miksi pitäisi odottaa vähemmän? Joukollahan se yhtye perustetaankin ja ymmärtääkseni koitetaan löytää osaavat soittajat, laulaja, yhteinen linja ja hyvä henkilökemia, jotta bändi toimii.
 
Jos laulajan taidot eivät vastaa yhtyeen-soitto-taitoja tai yleensäkään linjat eivät tyylillisesti kohtaa, niin eikös sillon oteta puikkoihin sellanen joka sopii. Kamalin tilanne se, jos bändi soittaa aivan helvetin hyvin ja häpeää laulajaa yleisön kanssa?!
Tai jos laulaja haluis laulaa ihan muuta ja yrittää jotain mitä ei osaa.
 
Kyll`kaikki paikkansa löytää, mut kaikki ei vaan sovi yhteen, niin ku salmonella ja viiden vuoden ainoa loma Bahamalla.
 
(Joskushan tietenkin on bändejä, joissa tyypit on tunteneet toisensa jo tosi kauan ja yhdessä pysytään jo sen takia, että ystävyys on lujaa ja silloin taas ei ole väliä sillä, onko kaikki niin pro- pääasia että asenne kohillaan ja tällöin taas kaikki ovat tyytyväisiä.)
 
Laulajien jalustalle nostaminen taas median puolelta, on Suomessa aina ollut mielestäni hyvin kökköä ja ymmärtämätöntä yhdenmiehen liputusta. Kansainvälisesti arvostus on monimuotoisempaa.
Onhan lapsellekin yksi kumiankka kylpyammeessa ensimmäistä kertaa aivan järjettömän mahtava, fantastinen, loistelias ja henkeä salpaava unohtumaton kokemus.
Tatta the orginal Grazy Mama! Sepä se, so not! Jos elämää seuraa kuolema... on väistämätöntä, että me molemmat olemme yhtä aikaa perillä....
paavi
27.05.2008 14:21:33
Populäärimusassa (tai miksi sitä nyt kutsuis) pääosin esitetään "lauluja" ja ne lepää todella paljon laulumelodian varassa. Keskiverto kuuntelija ei tietoisesti kuuntele kappaleessa yhtään mitään muuta kuin laulua ja senkin kohdalla kappaleen kiinnostavuuden saattaa ratkaista joku laulajan äänenväri tai maneeri. Niin se vaan menee ja siitä voitte vetää johtopäätökset tämän ketjun otsikon kysymykseen.
Unholy water /Sanguine addiction /Those silver bullets / A last blood benediction
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)