Aihe: Posti toi Saga TC-10 -telesarjan
1 2 3
karkki
03.05.2008 19:44:41
 
 
Katselin ja kuuntelin muitakin ohjeita. Päädyin käymään ilkeän nauhan kimppuun isolla hiomakivellä, jota hankasin otelaudan suuntaisesti. Johan tokeni. Sitten pyyhin hiomakiven alle jääneet nauhat hienolla teräsvillalla taas liukkaiksi. Hyvä tuli.
 
Ai niin, ennen näitä toimia eräs soittajatoveri väänteli kaularautaa ja sai actionin sopivaksi. Madalsin myös satulaa hieman alapuolta hiomalla.
darkus
24.05.2008 00:04:32
Vahvistin on se joka vaikuttaa soudiin. Mikit ei vaikuta niin ratkaisevasti. Tietty antaahan aktiivimikit enemmän gainia kuin passiivit, ja sun muuta.
Be the devils own, Lucifer`s my name! Up the fucking irons!
kivi
24.05.2008 00:15:01
Vahvistin on se joka vaikuttaa soudiin. Mikit ei vaikuta niin ratkaisevasti. Tietty antaahan aktiivimikit enemmän gainia kuin passiivit, ja sun muuta.
 
Aktiivien ja passiivien ero on muutakin kuin gainia, mutta tässä ei kai puhuta aktiiveista ollenkaan jos Telen mikeistä puhutaan.
 
Halpismikit sen sijaan menevät oikeasti helpommin tukkoon, kiertävät tai vain soundaavat pahalta. Kyllä huono mikki vaikuttaa todella paljon soundiin. Hyvien mikkien välillä ero tietenkin on paljon pienempi.
 
Eroja on niin monenlaisia. Aloittelijanpaketeissa vahvistimen vaihtaminen kannattaa hoitaa ensimmäisenä, mutta sitten kun puhutaan oikeista ja paremmista kamoista, on jokaisella ketjun osalla vaikutusta.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)
karkki
24.05.2008 00:35:48
 
 
No, tässä tapauksessa ei tarvitse vahvistinta miettiä, äänikortti & Protools LE muodostavat signaaliketjun. Joten paremmista mikeistä voisi ihan oikeasti olla iloa.
 
Fenkun mikkiparin tolkullisesta hinnasta tosiaan kuulisin mielelläni käsityksiä.
karkki
24.05.2008 15:58:34
 
 
Tele sai faceliftin - ja halvalla :-)
 
Varaosakaupasta tilaamani kellanruskea muka pantterikuvioinen pleksi ei lopulta oikein miellyttänyt, luonnossa se näytti aika karsealta. Huomasin tällä viikolla, että Lidl myi tarjouksessa erilaisia tarramuoveja 1,90 / rulla. Niinpä Tele sai ylleen pirteää seepraraitaa, katso omakuva.
Seeprakuvioon istuu hyvin eilen asentamani musta kaulamikkikin.
Tarttee varmaan hommata lisää kitaroita, että saa loputkin rullasta käytettyä, niin ja vesipisarakuvioinnissakin löytyy...
Seba
25.05.2008 17:38:07
 
 
Komee plexi :)
 
Älä huoli, eiköhän niitä tule kohta sullekkin lisää lähitulevaisuudessa..
karkki
28.05.2008 11:16:38
 
 
Fenkun mikkiparin tolkullisesta hinnasta tosiaan kuulisin mielelläni käsityksiä.
 
No, mikit on nyt ostettu, ebaysta. Ovat olleet kuulemma alkujaan kiinni 90-luvun American Standard Telessä, hinta toimituskuluineen hieman alle 40 euroa. Olisin voinut saada ne ehkä muutaman euron halvemmalla, mutta ebayn opettelustakin joutuu näemmä maksamaan oppirahoja.
Uskoisin silti, että hinta/laatusuhde on vielä hyvinkin kohdallaan.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)