Aihe: Uutta viritintä
1
Hannu H.
04.05.2008 12:23:49
 
 
13-vuotta olisi tullut vanhalle mittarille täyteen ensi syksynä. Luotettava Arion otti ja päätti sitten hajota ja nyt kaikki äänet, mukaan lukien huoneen hiljaisuus, ovat reilusti ylävireistä G#:ää..
 
Pitäis siis uus hommata joka mielellään kestäisi seuraavat 12 vuotta.
Ongelmaksi muodostuu lähinnä se, että kavereitten korgit yms. perusmittarit joita olen koittanut ovat olleet jumalattoman hitaita reagoimaan, ympäristömelulle kranttuja ja muutenkin ikäviä käyttää.
 
Petersonin Stroboflip on mielessä pyörinyt kun sillä sais sitten hienovireet tsekattua muista vehkeistä melkosen tarkasti yms. käyttöä oli, mutta se hinta..
 
Onkos tuolle olemassa jotain varteenotettavai kilpailijoita? Saa myös ihan yleisesti hyväksi todettuja virittimiä suositella. Avainsanoja: Nopeus, tarkkuus, käyttömukavuus.
Päiväduuni on vain harrastus jolla kustannetaan se oikea työ.
Aina tapahtuu Backstagella Näin syntyy studio!
flattopguitar
04.05.2008 14:05:12
Pitäis siis uus hommata joka mielellään kestäisi seuraavat 12 vuotta.
Ongelmaksi muodostuu lähinnä se, että kavereitten korgit yms. perusmittarit joita olen koittanut ovat olleet jumalattoman hitaita reagoimaan, ympäristömelulle kranttuja ja muutenkin ikäviä käyttää.

 
http://cgi.ebay.com/BRAND-NEW-MEISE … ssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
 
Meisel-viritin, joka tulee lapaan kiinni on äärettömän nopea ja helppo käyttää. En kyllä ole kaipaillut muita kun tämän ostin. Suosittelen!
Kitarat: Gibson L-1 Custom Maple '93 Gibson J-185 '02
Roberto
04.05.2008 14:37:11
 
 
Osta Peterson. Itsellä on ollut VS II muutaman vuoden ja en voi kun suositella.
 
Strobostompin uudempi versio on kanssa hyvä, ekassa vedoksessa oli ruutu hieman himmeä, ja siitähän saa myös di-boksi-typpisesti signaalia ulos. Kannattaa tutkailla lähinnä mitä ominaisuuksia itse tarvitsee ja valita malli sen mukaan.
Lancelot
04.05.2008 18:15:57
Ostin juuri perus korgin: http://www.beatman.fi/product_details.php?p=315
Reagoi nopeasti ja viisari on vakaa eikä heittelehdi sinne tänne. Mittari voi olla vaikka pöydällä ja akustisen virittäminen onnistuu mallikkaasti lähes metrinkin päästä virittimen oman mikin kautta. Melko edullinen myös.
Roberto
04.05.2008 18:20:40
 
 
Petersonin hankittuani tutkailin noiden perusvirittimien meinikejä taajuusgeneraattorilla. Se bossin pedaaliviritin näyttää pahimmillaan 4 senttiä vinoon, taajuudesta riippuen, mun vanha Korg joka on juurikin ton kuvan kaltainen mut musta oli kanssa erittäin sekava tapaus. Kolmaskin mittari oli, joku vanha viisarikone; se oli noista tarkin, muttei silti lähelläkään Petersonia.
Hannu H.
05.05.2008 23:06:09
 
 
Täytyy noita ominaisuuksia vielä tutkailla ja pistää vaikka tuosta seuraavasta tilistä viritintä tulemaan. Kiitokset mielipiteistä!
Päiväduuni on vain harrastus jolla kustannetaan se oikea työ.
Aina tapahtuu Backstagella Näin syntyy studio!
Lenoldinho
08.05.2008 14:39:55 (muokattu 08.05.2008 14:41:17)
 
 
Täytyy vielä sanoa, että jos johonkin tuon yllämainitun Korgin tyyppiseen päädyt, kannattaa ostaa vielä joku kontaktimikki, niin ei ole sitä taustameluongelmaa. Meillä kotona olevassa cembalon virittämiseen käytettävässä Korgin jossain hienossa mallissa tuli tuollainen: http://www.thomann.de/fi/korg_cm100_clip_mic.htm mukana, ja ei ole kyllä haitannut. Myös akustisen kanssa toimii erittäin hyvin. Itse olen matkoilla käyttänyt tuota myös äänittämiseen, vaikka saundi nyt ei mikään kovin hyvä ole.
 
Toinen vaihtoehto on ostaa mittari, jossa on kiinteä kontaktimikki: http://www.thomann.de/fi/korg_aw1.htm . Akustiseen vielä parempi vaihtoehto kuin tuo yllämainittu, tosin hintaakin on parikymppiä enemmän. Ja kyllä sähkökitarankin sillä virittää, tosin sävelet "kuolevat" jonninverran nopeammin. Edit: ja tuon tyyppistä joku jo suosittelikin.
http://www.youtube.com/watch?v=Ab9vTf2_jNM
Roberto
08.05.2008 15:11:57
 
 
Juu, Petersoniin kannattaa meluisissa olosuhteissa hankkia tämä: http://www.petersontuners.com/index.cfm?category=12
Mikael
08.05.2008 19:59:00
 
 
Osta Peterson.
 
Komppia tälle! Peterson rulez : )
Inhimillisyys on hyve.
Hannu H.
11.05.2008 13:04:44
 
 
Tuo TP-2 tuleekin tuossa stroboflipin mukana.
Kyselyt siitä jo vetämässä kunhan saisi kaveri vaan vielä vastailtua..
Päiväduuni on vain harrastus jolla kustannetaan se oikea työ.
Aina tapahtuu Backstagella Näin syntyy studio!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)