Aihe: Sähkökitara 3/3 - millainen on korvakuulotehtävä?
1
Borgback
15.05.2008 16:17:00
Reilun viikon päästä pitäisi yrittää suorittaa 3/3 sähkökitaralla. Tutkintovaatimuksissa on mukana korvakuulotehtävä, jonka tasosta ja tyypistä ei kukaan (opettaja mukaanlukien) tunnu tietävän yhtikäs mitään. Näin ollen tätä on ollut hieman hankala harjoitella.
 
Osaisikohan joku antaa suuntaa, millaisesta tehtävästä on kyse? Olisi myös suureksi avuksi jos joku osaisi antaa pari esimerkkiä 3/3 korvakuulotehtävän tasoisesta biisistä joita voisi vielä treenausmielessä plokkailla.
 
Myös jos 3/3 prima vistaa varten olisi jotakin hyviä viime hetken strategia- ja valmistautumisvinkkejä, niin nekin olisivat hyvin tervetulleita.
 
Kiitokset jo etukäteen!
Apricot
16.05.2008 10:38:46
Tutkintovaatimuksissa on mukana korvakuulotehtävä, jonka tasosta ja tyypistä ei kukaan (opettaja mukaanlukien) tunnu tietävän yhtikäs mitään. Näin ollen tätä on ollut hieman hankala harjoitella.
 
Ei kannata stressata asialla, nimittäin tuo korvakuulotehtävä on ollut vähän hakusessa myös ylemmillä koulutusasteilla, ja siitä on nyttemmin luovuttukin. Jos opettajakaan ei tiedä, mitä siinä pitäisi tehdä, ja mitkä ovat vaatimukset, niin ei raati voi sen takia sinua hyllyttää - toisin sanoen se on oppilaitoksen oma moka, että teetetään sellaisia tehtäviä joihin ei pysty valmistautumaan, tai joihin ei saa opetusta.
 
Korvakuulon toteaminen voi nimittäin olla aika vaikeaa etenkin tuollaisessa koetilanteessa; se koe ei välttämättä kerro korvakuulosta ja omaksumiskyvystä mitään. Toisaalta, se kohtelee kokelaita epätasa-arvoisesti, kun soittajilla on tunnetusti hyvin erilaiset lähtökohdat, mutta mitään vastaavaa systeemiä korvakuulon kehittämiseksi ei ole, kuten prima vistan.
 
Mutta jos nyt arvaillaan, niin veikkaan että siellä laitetaan soimaan taustalle joku ns. "3/3 -tasoinen" biisi, ja käsketään jammailemaan mukana samassa fiiliksessä ja biisin harmoniaa mukaillen. Siinä sitten raati kuuntelee, että tuleeko kokelaan soitosta esille biisin harmoniaa, tai että kuuleeko kokelas ylipäätään että missä sävellajissa biisi menee, ja pystyykö reagoimaan sointuvaihdoksiin ym.
 
Mikä sitten on 3/3-tasoinen biisi? Ehkä sellainen, missä on enimmäkseen kolmisointuja, jossain kohdassa ehkä joku maj7 ja molli-7, ei sävellajista poikkeamista. Ota tuosta nyt selvää.
Borgback
20.05.2008 19:46:53
Kiitokset vastauksista. Pitänee yrittää keskittyä muuhun tutkintosisältöön - siinäkin on jo ihan tarpeeksi tekemistä :-) .
 
Jotenkin tuo pop/jazz puolen tutkintohomma on ainakin musiikkiopistotasolla aika hassua sinänsä, että tuntuu ylipäätään tuo tutkintojen teko ja asioiden selvittely niihin liittyen olevan aika paljon oman aktiivisuuden varassa. Kuitenkin tutkintosisällöt sisältävät paljon myös käytännön kannalta oleellista materiaalia jonka oppii parhaiten tekemällä kyseisen tutkinnon. Klassisella puolella tutkinnot ja niihin valmistautuminen vaikuttaa jotenkin hyvin paljon jäsentyneemmältä. Saattaa tietysti olla ihan oppilaitoskohtainenkin juttu.
 
Ja nyt treenaamaan...
InYourFace90
20.05.2008 19:52:47
Ja nyt treenaamaan...
 
Sama koitos on minullakin edessä ensi vikkolla. :)
Muusikoiden.Net - Haista vi**u! Suomalaisten musiikinharrastajien kohtauspaikka.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)