Aihe: Oisko tää hyvä peli??
1 2
marchangel Miquel
13.05.2008 19:45:38
Eli oisko tää keppi hyvä peli
 
http://www.thomann.de/fi/fender_squier_affinity_tele_mn_mb.htm
 
Olen soittanut muutaman vuoden ja soitan rokkenrollia ja vähä raskkaamppaaampi tulee mutta tuolla kepillä em välttämättä soittaisi sitä kaikkein rankinta blackmetallia.
 
käyz tsekkaa ja kerro Sun mielipitees!
 
ja jos on ihan romu niin sano että mikä olis paremppi tohon samaan hintaluokakan max.300erkkii
kuka täällä temppuilee? kai se minä olen?!
Jucciz
13.05.2008 19:47:33 (muokattu 13.05.2008 19:53:09)
Jos budjetti on 300 euroa, miksi edes kysyt kommentteja uutena 150 euroa maksavasta soittimesta?
 
300 eurolla katselisin ehdottomasti käytettyjä Telecastereita. Esimerkiksi joku mexicolainen Fender saattaisi irrota ja se olisi monta kertaa parempi kuin tuo halvista halvin Squier.
 
Jos pystyt venyttämään 390 euroon, tää vois olla aivan käyttökelpoinen peli:
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=236568
kloppis
13.05.2008 20:04:04
Minulla on kyseinen Squieri. Kaulamikki on aika heikko, mutta tallamikki on ihan tarpeeksi hyvä. Kaula on sopivan ohut, mikä on itselle ainakin mukava asia, koska tuo on 1. sähkökitarani. Kyllä kai se twänggääkin jos osaa soittaa (itse en).
Tuossa ei mene kielet jostain syystä rungon läpi mikä varmaan syö saundia, itsellä kun ei ole kokemusta muista sähkökitaroista.
Kuitenkin tuon hintaluokan parhaimpia kitaroita, kyllä voin tohon hintaan suositella. No jos nyt ostaisin kitaran niin ostaisin Squier Customin, mutta se on vaan oma mielipide, koska tykkään enemmän '72:n ulkonäöstä.
 
Voin kyllä suositella. Sitten kun on paremman soittimen oston aika, niin tuosta saa hyvän kakkoskitaran. Niin ja nyt voit ajatella, että voit laittaa heti 150e lisää vahvistimen budjettiin.
Teh Masa
13.05.2008 20:21:12 (muokattu 13.05.2008 20:22:08)
Kyllä varmaan enemmän mun mielestä kannattaa satsata siihen skittaan kuin vahvariin. Joku tollanen Jucciksen esittelemä käytetty Tele voi olla ihan unelma, josta saa halvemman vaffarin kaa tuplasti paremman saundin kuin Squierista ja pikkasen kalliimmasta vahvarista. Kyllähän siihen lopulliseen ääneen vaikuttaa se, kuinka hyvä rakenne yms. kitarassa on. Ei kai mikään sähkis, jossa on hyvä akustinen saundi voi soida vahvistimesta huonosti? Ellei sit mikit ole aivan syvältä ja vahvari huono ja säädöt vielä päin seiniä. Mutta siis useita kitaroita kannattaa testata ja valita mieluinen. Meillä muusikoiden.net -foorumin käyttäjillä saattaa olla ihan erilainen maku noiden skittojen suhteen. Se mikä sulle kolahtaa saattaa mun mielestä olla ihan surkea, mutta vaikka joku sanois sulle, että osta se kitara josta se tykkää, mutta itse vihaat sitä jonkun/joidenkin ominaisuuksien vuoksi niin älä ihmeessä osta. Myöhemmin se alkaa takuulla harmittaa.
 
EDIT: Sanamuotoa viilasin.
Krice
14.05.2008 08:40:26
 
 
Vähän lisää rahaa niin löytyy hevimpi tele: (eli parempi)
http://www.thomann.de/fi/schecter_diamond_pt_deluxe_bk.htm
Pelsi
14.05.2008 08:40:45
Mexicon Fenderin minäkin ottaisin, mutta jos uutta haluaa eikä budjettia ole varaa venyttää, niin Tokaikin voisi olla vaihtoehto:
http://www.musamaailma.fi/epages/mu … tPath=/Shops/musa/Products/12150503
Jucciz
14.05.2008 09:17:06
300 euroa on lopultakin niin pieni summa käytettäväksi kitaraan, etten missään nimessä ostaisi sillä uutta soitinta. Käytetty 300 euron kitara on kuitenkin ollut uutena yleensä 400-500 euroa, joten ollaan yleensä edes vähän eri laatuluokassa.
Jubei
14.05.2008 12:36:56
Jos et haluu sitä rahaa pistää tuohon kitaraan paljoa, niin minä suosittelen myös torin tarkastamista. Laita hintarajaukseksi se 300€ niin löytyy varmasti jo monenmoista kapistusta :)
There's nothing like a trail of blood to find your way back to home.
-Cale
14.05.2008 12:55:42 (muokattu 14.05.2008 13:08:07)
En ymmärrä kun jotku puhuvat tuosta että 300 eurolla ei saa oikein minkäänlaista kitaraa, ja jos saakin niin niillä ei tee mitään. Esimerkiksi itselläni oli tovi sitten japanilainen Squierin strato jonka ostin käytettynä ja mahtuu tuohon budjettiin. Mielestäni se oli hintaisekseen erinomainen kitara, tietysti parannettavaakin oli mikä on ihan ymmärrettävää tuon hintaiselle kepukalle.
brn2sk8
14.05.2008 15:13:16 (muokattu 14.05.2008 15:21:20)
siis ihan tosissaan vai? Käy ny jossain liikkeessä ees testaan toi peli ku se tahtoo olla nii lelu että hävettää kantaa mukanakaa... kolmellasadalla saat yhden fenkun mikin, säästä loput ja kokoo kitaras hiljallee :D Squiereissa on vähä sellasia lapsuksia joita ei kaipaa omaan skittaansa, kaiken maailman rohinoita ja sellasia pikkuhäikkiä.. Mut toki jos ei odota kepiltään mitään muuta ku että kielet pysyy ees kii ni mikä ettei, kylhän tossaki varmaan soundin saa pihalle.. Ite en ostais kyseistä
 
EDIT: ja vielä lisää tekstiä ettei jää pelkäksi vehkeen dissaukseks niinku halvassa bordellissa...
 
Eli kun alat hakee uutta keppiä ni älä turhaan kitsastele siinä rahanlaitossa ja etenkin säästössä, koska sitä voi verrata karrikoidusti auton hankkimiseen tässä mielessä. Voit ostaa vuoden välein sellasen auton joka maksaa 200e, menee just ja just leimaan ja saat ajaa tasan vuoden jokasella kärryllä ja lopulta ne kaikki lahoo johki tienpientareelle ja joudut hommaan uusia, sit pihassa on loppujen lopuks muutaman vuoden päästä kauhee kasa romua jolla et tee mitään eikä siitä oo varsinaista hyötyä koskaan sulle ollutkaan... TAI voit ostaa kerran elämässäs 20 000 auton jossa on ilmastointi, luistonesto, radio, kaikki pelaa hyvin ja hienosti ja vie bensaaki suht vähän eikä tartte ku huoltaa korkeintaan aika ajoin ja sillä selvä, oot tyytyväinen siihen ja silleesti :) Samalla lailla voit ostaa monta roskaa skittaa kaupasta väliajoin ja sit harmitella kun oikein mikään ei tahdo toimia, tai sit voit ostaa yhden kunnon kepin ja leuhkia naapurin skidille että on sellanen peli joka vie jalat alta vuosi vuoden jälkeen :D
 
Meitä on moneen junaan, peace!
Cry Baby and ask me WHY WHY
Jucciz
14.05.2008 15:17:48 (muokattu 14.05.2008 15:18:31)
kolmellasadalla saat yhden fenkun mikin
 
Tällaista roskapuhetta tällä foorumilla ei tarvita. 300 eurolla saa käsityönä tehdyn mikkisetin kitaralle kuin kitaralle. Fenderin kalleimmatkin mikkisetit (siis kokonaiset setit!) keikkuvat siinä 200 euron nurkilla.
Lonesome
14.05.2008 15:37:45
Mexicon Fenderin minäkin ottaisin, mutta jos uutta haluaa eikä budjettia ole varaa venyttää, niin Tokaikin voisi olla vaihtoehto:
http://www.musamaailma.fi/epages/mu … tPath=/Shops/musa/Products/12150503

 
Mehiko-Fenkkua hieman yli 300 €:n hintaan vois tavoitella. Oman myin lähes uutena pois 350€:llä ja sitä piti jotkut kalliina... ;)
 
Tässä on hinta/laatusuhde kohdallaan:
 
http://www.thomann.de/fi/fender_squier_std_tele_rw_ws.htm
 
Siis minun mielestäni. Jos tätä hävettää roudata tai soittaa, niin ei voi auttaa...:)
"When I was stone blue, rock & roll sure helped me through"
M1kko
14.05.2008 15:45:42
käyz tsekkaa ja kerro Sun mielipitees!
 
Minusta tuo on ruman värinen - ainakin kuvan perusteella.
 
Ei miulla muuta. Jatkakaa.
"Play Blues, start living" http://www.sloganizer.net/en/
kloppis
14.05.2008 16:37:25
Hei osta multa syyskuusta asti käytössä ollut Affinity Tele, niin mää voin ostaa Mexikon Fenkun :)
biibob
14.05.2008 16:42:10
Sellaista kysyisin ihan mielenkiinnosta, että millainen sinun nykyinen kitarasi on? Yritän vain sanoa, että jos sinulla nyt jo löytyy yksi "halvemman" hintaluokan sähkis, niin mitkä ovat mielestäsi niitä tekijöitä, miksi tarvitset uutta. Ja varsinkin jos olet uutta ostamassa, niin itse alkaisin katsastaa hivenen kalliimpia kitaroita, koska yleensäkkään tässä parin sadan euron kieppeillä liikkuvat kitarat eivät loppupeleissä eroa otisistaan niin valtavasti. Eli eroa kahden tällaisen välillä ei välttämättä ole niinkään merkittävästi ja silloin voikin jo miettiä, onko edes järkevää sijoittaa 200e toiseen halpaan kitaraan?
"You think I'm strange because I'm different, I think you're strange because you're all the same."
rytilahti
14.05.2008 19:19:04
Kyllä saat alle kolmella sadalla hyvän telen jos vaan jaksat vähän katsella ja kokeilla.
Käytettynä fendereitä, mikä on kaikinpuolin hyvä ratkaisu. Edukas ja ekologinen. Kannattaa tarkastaa nauhojen kunto ainakin käytettyä ostaessa. Nauharemppa taitaa olla suht kallis..
 
Uusista kannattaa kokeilla J&D. Niitä moni kehunut. Joutunee mikkiä jossain vaiheessa vaihtaan. Omakohtaista kokemusta ei ole.. vielä.
 
Tai Vintage. Niissä on tallat, mikit ja muu rauta wilkinsonia vakiona. Omassa telessä toimii hienosti. Tallapalat messinkiä, kielet läpi rungon, satula grafiittia... Eli osat mitkä yleensä löytyy vähän kalliimmista kitaroista. Niin 230€ uutena eikä mitään tarvii vaihtaa ainakaan laadun puutteen takia. Oma tele kolmesta palasta tehty. Runko siis.
 
Tokailla myös edullisia suht laadukkaita kitaroita mistä riittää loppuelämäksi jos vaan haluat. Ja käytettynä näitäkin kannattaa katsella.
 
En suosittele aloittajalle ajatusmallia että halpa olisi automattisesti paskaa. Se typerää ajatella niin ja tulee ehkä kalliiksikin joskus :)
Mikään ei oo siistimpää kuin soittaa Rock'n Roll bändissä!!!!
-Cale
14.05.2008 22:46:14 (muokattu 14.05.2008 22:47:43)
TAI voit ostaa kerran elämässäs 20 000 auton jossa on ilmastointi, luistonesto, radio, kaikki pelaa hyvin ja hienosti ja vie bensaaki suht vähän eikä tartte ku huoltaa korkeintaan aika ajoin ja sillä selvä, oot tyytyväinen siihen ja silleesti :)
 
Tuo on kyllä juuri se vaihtoehto jossa tulee takkiin eniten, ja aina enemmän mitä kalliimmaksi auto menee. Halvinta on kun ostaa sen satasen romun joka on hiljattain katsastettu, kun katsastusmaksukin on nykyään jo lähes sama, minulla viimeksi 80 euroa. Ajaa sillä sen vuoden, vie romuttamoon ja saa sen erotuksen, 20 euroa vielä takaisin!
 
Edit: Kovimmat jätkät koittaa tietysti onneaan ja ajaa leimaamattomalla autolla niin kauan kuin jää kiinni. Jos tuossa onnistuu useamman vuoden niin se on se ja sama, sakko on suurinpiirtein katsastusmaksujen verran.
sepisti
15.05.2008 12:01:04
Sellaista kysyisin ihan mielenkiinnosta, että millainen sinun nykyinen kitarasi on? Yritän vain sanoa, että jos sinulla nyt jo löytyy yksi "halvemman" hintaluokan sähkis, niin mitkä ovat mielestäsi niitä tekijöitä, miksi tarvitset uutta.
 
Kyynisesti voisi sanoa, että toinen kitara tarvitaan sen takia, että koulun diskossa näyttää komeammalta, jos on toinen kitara telineessä:)
Mäntä-Seppo JYRÄÄ!!!
RekoS
15.05.2008 12:33:36
Joo siitä squieri vaan. On sitä poijaat huonommillakin kitaroilla noustu maailman huipulle. Vaihdatat musaliikkeessä siihen vielä jonku seymour duncanin mikkisetin nii jää viä alle 300 ekeen, ja hyvältä kuulostaa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)