Yksi mahdollinen ratkaisu näkyy
http://muusikoiden.net/dyn/users/40591.jpg tuolla. Voit käyttää g-majoria molempien etusten kanssa sekä ohjata sillä fireballin kanavia. Tarvitset:
-neljän vaihtokoskettimen releen (esim. Matsushita VRI 12V:n olen todennut hyväksi tällaiseen touhuun. Löytyy ainakin Partcosta)
-trankun (esim. BC557)
-diodin (esim. 1N4007), tämä ei ole pakollinen komponentti. Se suojaa releen kelaa.
-3 vastusta (2x10k, 1x 1M)
-6 plugijakki
-dc-poweri (esim. 9-12V) ja dc-jakki
-sopivan lootan
-kassillisen askarteluintoa!
Tuota relettä voi ohjata vaikkapa g-majorilla. Tällöin kuvassa näkyvä ohjauskytkin poistetaan ja laitetaan tilalle plugijakki (eli tällöin tarvitset yth. 7 plugipesää). Ei ole mitenkään monimutkainen vempele rakentaa, kunhan pitää ajatuksen hommassa mukana. Itse olen tehnyt useamman A/B boxin tällä systeemillä eikä minkäänlaista ylimääräistä ääntä ole vaihdon aikana kuulunut. Tuo megaohmin maihinvetovastus- kytkentä fireballin perässä (on siis kytkettynä silloin kun signaali menee PSA:han) ei varmaankaan ole välttämätön, mutta käytännössä ilmainen lisäsuojaus.